A klikker a macskáknál is beválik: így taníthatod meg segítségével cicádat különböző trükkökre
2023. február 22 - Képek: Getty Images Hungary
2023. február 22 - Képek: Getty Images Hungary
Előítéletektől vezérelve könnyen kijelentjük, hogy egy macskát tanítani és képezni nehéz. Teljesen őszinték leszünk, nem a legegyszerűbb cél, amit kitűzhetsz magad elé, de nem azért, mert a macskák buták lennének. A megfelelő módszerekkel és hozzáállással nagyon érdekes dolgokra meg lehet tanítani őket. A jelen cikkben tárgyalt klikkerezés például bizonyítottan bevált, és kezdők is bátran kipróbálhatják; valószínűleg a sikerélmény sem várat majd sokáig magára.
Fontos leszögezni még a legelején, hogy a macskakiképzés a köré az elgondolás köré épül, hogy bizonyos viselkedéseknek pozitív következményei vannak. Ha ismered már az ebek kiképzésének technikáját, azt javasoljuk, hogy amennyire csak lehet, próbálj tőle elvonatkoztatni. Más formában és gyorsasággal tapasztalod majd meg a sikert, de azt garantáljuk, hogy mámorító lesz.
Azért is izgalmas projekt lesz ez, mert szinte semmit nem kell rá költened, erősíti a macskád és közted a köteléket, és mind szellemileg, mind fizikailag fejleszti a cicát, aki így idősebb korában is egészséges és fitt maradhat. Mindössze egy klikker kell hozzá, cicád kedvenc jutalomfalatja és jó adag türelem. Látod, a végén még kiderül, hogy jellemformáló ereje is van a dolognak.
Első lépésként kezdd el a kapcsolatot kiépíteni a klikker hangja és a jutalomfalat között. Ülj le a cicádhoz bármikor napközben, kattints egyet, amikor már rád figyel, és azonnal adj is neki egy csemegét. Eltarthat akár néhány hétig is (főleg azoknál, akiknek nem az élelem a legfontosabb), míg felfigyel az összefüggésre. Nagyon megéri rászánni az időt, ugyanis a további folyamatokat sokkal könnyebbé teszi. Onnan sejtheted, hogy már összekötötte a hangot a jutifalival, hogy többé nem a klikkert nézi, hanem a csemegét várja automatikusan.
Arra nagyon figyelj, hogy a jutifali gyorsan adagolható legyen, ugyanis a kattanást követően azonnal meg kell, hogy kapja a cica! Ha már úgy látod, hogy nem izgatja a dolog többé, hagyd abba. Nem érdemes náluk erőltetni semmit.
A macskák rövidebb ideig képesek koncentrálni valamire, sokkal hamarabb elvesztik az érdeklődésüket, mint a kutyák. Az „órák” sose legyenek pár percnél hosszabbak és ha éppen úgy látod, hogy nincs kedve ilyesmihez, próbáljátok meg később vagy egy másik nap.
Tartsd a kezedben lévő finomságot a cica orrához közel. Amikor elkezdi szaglászni, lassan mozgasd a falatot ívben az orrától a fülei közé. A macskád valószínűleg követni fogja ezt a mozgást a szemével és az orrával; ahogy az álla felfelé és hátrafelé emelkedik, a feneke a földet fogja érinteni.
Amint a popsija a padlóhoz ért, kattints egyet, és add neki egy finomságot. Ismételjétek meg annyiszor, amennyiszer csak kedve van hozzá. Ha szeretnéd, akár kiadhatod az „Ül!” parancsszót is.
Az előbb leírt módszerrel: figyelemfelkeltés – figyelemirányítás – klikkelés – jutalomfalat, szinte bármit meg lehet nekik tanítani. Tartózkodás, célzott dolgok megérintése, visszahozás, integetés, macskahordozóba ugrás. Csak a képzeleted és a kitartásod szabhat határt.
Ami még ennél is jobb, hogy a nemkívánatos viselkedésmintákat is lehet vele kezelni. Például ha kedvenced nagyon szereti a kanapé lábán élesíteni a karmát, ám egyszer azon kapod, hogy ezúttal a kaparófát választotta (lehetséges, hogy ez annak köszönhető, hogy bátorítónak használtál egy kis feromonos spray-t a kaparófán), akkor kattints egyet és jöhet a jutifali. Érdemes otthon a zsebedben tartani a klikkert és a jutifalit is, hogy mindig résen lehess.
Életkortól és fajtától függetlenül használható módszer ez, amiben ha sikerélményed van, még az önéletrajzodban is jól fog mutatni. Ki lehet elhivatottabb és kitartóbb, mint akik kiképezte a macskáját? Na, ugye!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek