hirdetés

Így segíthet cicád elűzni a szúnyogokat

Hangai Lilla

2023. június 3 - Képek: Getty Images Hungary

Mai, kissé rendhagyó cikkünk a macskások számára kihagyhatatlan lehetőséggel szolgál! A macskamentát biztosan ismerted már bódító hatásáról, és valószínűleg többször is vettél már a cicádnak. Remek kis kellék lehet a mindennapok színesítéséhez, vagy a macska lenyugtatásához. Nem kell azonban mindig a boltba rohannod érte!

hirdetés

A macskamenta könnyedén ültethető kertbe és balkonládába is. Azon felül, hogy a saját növénnyel pénzt spórolhatsz – ugyanis nyersen, de akár szárítva is adhatod a kedvencednek , más előnyökre is szert tehetsz általa.

Macskamenta virágládában.

Ez történik, ha megrágcsálja a macska

A New Scientist oldalán megjelent cikk szerint ha a macska megrágja a macskamentát, nagy koncentrációban szabadul fel a növényből természetes rovarriasztó szer, ami feltehetően a cicáknál a kábultságért is felel. Míg ők ellazulnak egy kicsit a rágcsálás hatására, addig a szúnyogok többet ígérő tájak felé néznek. Tökéletes kombináció.

A macskamenta egészen pontosan az iridoidok csoportjából származó vegyületet (nepetalakton) termel, amely tulajdonképpen nemcsak a szúnyogokat, de a legyeket, csótányokat és más rovarokat vagy atkákat is elriaszthatja. Vélhetően a macskák a kábító hatása mellett a növénynek már ezt az áldásos befolyását is felismerték, ugyanis sűrűn megfigyelhető, hogy a kertben növő macskamentát a kinti cicák nemcsak megrágják, de bele is dörgölik az egész testüket. Ennek köszönhetően pedig szúnyogriasztóval vonják be magukat.

A macskamenta tehát az emberek és a macskák számára is hatékonyan működhet rovarriasztóként. Egyes növényekkel foglalkozó oldalak szerint mi is bedörzsölhetjük a saját bőrükbe a leveleket ezzel elérve a szúnyogriasztó hatást; ezzel azonban inkább óvatosan, főleg, ha többféle növényre is allergiás vagy.

Friss macskamentától elbódult cica.

Mire jó még a macskamenta?

A macskamentát gyógyteaként is fogyaszthatjuk. Édeskés, aromás ital készíthető belőle, amely oldja a feszültséget, ellazítja az izmokat és a háborgó lelket is, továbbá elősegíti az alvást. Sokan a másnaposság egyik legjobb ellenszerének mondják, de a szakirodalom menstruációs görcsök enyhítésére is kiválónak tartja. Egyes kutatások szerint enyhe antidepresszáns hatása is van. Túl nagy mennyiségben való fogyasztása azonban hányást, hasmenést okozhat, refluxszal küzdőnek és terhes nőknek az izomlazító hatása miatt nem javasolt.

A konyhában is felhasználható a virágos hajtása, amely remekül szolgálhat saláták alapanyagaként. Levelei citrusokkal kombinálva a halak és fehér húsok elkészítéséhez illenek.

A macskamenta tea nyugtató hatású.

Így ültesd, gondozd és „szüreteld”

A macskamenta egy télálló, évelő növény. A szárazságot egészen jól tűri, de a locsolására azért érdemes figyelni, főleg hosszabb, csapadékmentes időszakokban. A napos, félárnyékos helyet kedveli a leginkább. Strapabíró, szinte kipusztíthatatlan növény, ezért kezdő kertészeknek is ajánlott.

Mivel terebélyesre nő, a kikarózására érdemes majd időt szánni. Ültethető kertbe, balkonládába, illetve bentre, cserépbe is. Szaporítani és ültetni tavasszal a fagy után, ősszel pedig az első fagyok megjelenés előtt kell tőosztással, vagy megvásárolt palántákkal, nyáron pedig zölddugvánnyal. Ha azt szeretnéd, hogy folyamatosan virágozzon, elvirágzás után vissza kell vágni a hajtásait.

Gyűjtése a nyári időszakban történik, amikor is a felső, virágzó hajtásait kell levágni. Az egyévesnél fiatalabb növényt csak egyszer „szüretelhetjük”. A leszedett részeket vékonyan kiterítve, száraz, hűvös helyen érdemes szárítani. Miután kiszáradt, egy jól zárható dobozban kell tárolni, hogy ne veszítsen aromájából és hatóerejéből.

gyógynövény macskamenta növények rág a macska szobanövények
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!