Érdemes felkapcsolni a lámpát éjszakára a macskának?
2024. július 25 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 25 - Képek: Getty Images Hungary
Lehetséges, hogy benned is felmerült már, hogy felkapcsolva hagyod a cicádnak a kislámpát, miután nyugovóra tértél, vagy elmentél otthonról éjszakára.
Ma annak járunk utána, hogy jó ötlet-e felkapcsolva hagyni a macskának a lámpát éjszakára.
A macskák legalább ötször jobban látnak a sötétben, mint az emberek, köszönhetően az evolúciónak. Ugyanis krepuszkuláris állatokról van szó, akik az érzékeiket tekintve a hajnali és a szürkületi órákra vannak berendezkedve. Szemükben más típusú retina található, amely több fényt enged be, valamint rendelkeznek az úgynevezett tapetum lucidommal is, amely közvetlenül a retina mögött elhelyezkedő réteg, és fényvisszaverő tulajdonságai vannak. (Ettől tűnik úgy, hogy világít a macska szeme, amikor közvetlenül ráesik a fény sötétben.) Ez a réteg a retinára tükrözi a fényt, ezzel biztosítva az élesebb látást a sötétben. A macskák szemében több pálcika van, mint csap (látósejtek; a csapok felelnek a színérzékelésért), ami segít megkülönböztetni a sötétséget a világosságtól.
Ennek ellenére a macskák sem látnak a teljes sötétségben jobban, mint mi. Valamennyi elszórt, beszűrődő fény szükséges ahhoz, hogy a szem képeket fogadjon, bármilyen halvány is legyen az. A legtöbb otthonba azonban éjszaka is beszűrődik valamennyi fény, a teljes sötétség igen ritka.
Ahogy az előzőekből is kitűnik, a macskák remekül látnak sötétben is, sokkal jobban, mint mi, így nincs szükség arra, hogy felkapcsolva hagyjunk nekik bármilyen lámpát. Sőt, kifejezetten jó dolog lehet, ha a lámpaoltás az esti rutin legutolsó részeként azt jelzi a cicának, hogy mindenki elcsendesedik, és neki is nyugovóra kell térnie.
Felmerülhet azonban benned a kérdés, hogy akkor érdemes lehet-e felkapcsolva hagyni a lámpát, ha elmész otthonról éjszakára. Tudjuk ugye, hogy a macskák számára borzasztóan fontos a rutin. Így központi kérdés, hogy ha valamilyen változás áll be a körülményekben, a többi részletet próbáljuk annyira a megszokott formában tartani, amennyire csak lehet. Tehát ha nem ég a lámpa éjszaka, akkor ne hagyd úgy abban az esetben sem, ha elmész. Ha szokott égni a lámpa, akkor azt javasoljuk, hogy ilyenkor is kapcsold fel. Ha rendszeresen kerül sor arra, hogy nem alszol otthon, érdemes átgondolni egy időzítő beszerzését a lámpákhoz.
Azt azonban szeretnénk kiemelni, hogy 12 óránál tovább nem tanácsos egyetlen macskát sem egyedül hagyni, ha pedig kölyökcicáról vagy beteg állatról van szó, az időszak ennél is legyen lényeges rövidebb.
A macskáknak is az emberekhez hasonlóan van belső biológiai órájuk, amit cirkadián ritmusnak neveznek; ez a fény változásaira reagál. A tobozmirigyük melatonint termel a sötétség óráiban, amely jelzi, hogy itt az alvás ideje. A közhiedelemmel ellentétben a macskák nem éjszakai, hanem krepuszkuláris állatok, így az éjszaka, valamint a nappal nagy részét alvással, pihenéssel töltik, és hajnalban, alkonyatkor a legaktívabbak. Ebből következően, ha éjszaka égve hagyod cicádnak a lámpát, az megzavarhatja természetes időérzékelését, és megbonthatja a rutinját.
Összegezve tehát tulajdonképpen nincs arra szükség, hogy a macskának felkapcsolva hagyd a lámpát. Próbáld megtartani az egyensúlyt a rutinotokban, és figyelj arra, hogy éjszaka zavartalanul pihenhessen az állat.
Ha már olyan sokat emlegettük a rutint a mai cikkben, érdemes valóban kialakítani egyet a lefekvés idejére, amivel elkerülheted az éjszakai aktivitást vagy a bokák megtámadását. Jackson Galaxy macskaviselkedés-szakértő intelmeit tolmácsoljuk.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek