hirdetés

Először arra gondoltunk, hogy talán csak az elfogultság mondatja ezt velünk, de egy alapos kutatómunkát követően kiderült, hogy igazunk van: rengeteg az olyan művész, aki a macskákhoz különös intenzitással vonzódott.

hirdetés

A következő világhírű macskás művészek számára ezek a bajszos banditák nemcsak társak voltak, de ihletforrások is. Vajon mi teszi a cicákat olyan vonzóvá az alkotó, kreatív elmék számára?

Louis Wain – Amikor nem tudsz aludni

A művészi temperamentum a macskákban manifesztálódna?

A cirmosok mióta csak háziasították magukat, pengeélen táncolnak a megítélésüket tekintve. Hihetetlen tehetséggel egyensúlyoznak az éjszaka rejtélyes univerzuma, valamint a nappali, konvencionális és szükséges kötelezettségek között. Személyiségük egyszerre ragaszkodó és önálló, vad és szelíd; testük selymes és cseppfolyós, de ha kell, szilárd és kirobbanó.

Ha az emberek eltűnnének egyszer csak a Földről, talán megállnának egy pillanatra, hogy átérezzék a veszteséget. Beleszagolnának a levegőbe és hagynák, hogy a szél megrezgesse a bajuszukat, de mennének tovább, majd egy újabb gyümölcsöző birodalmat építenének fel a semmiből. Nincsen ránk szükségük, mégis úgy döntöttek, hogy maradnak. Vajon kell ennél több magyarázat, hogy miért képesek állandó múzsái lenni a művészeknek?

Henri Matisse – Macska piros halakkal

Henri Matisse

A francia posztimpresszionista festő és szobrász, Henri Matisse a 19. század végén–a 20. század elején élt és alkotott. Számos fotó örökíti meg a macskák iránt tanúsított szeretetét. Minouche, Coussi és Le Puce gyakran mellette voltak, miközben dolgozott. Rajongása a munkáiban is megmutatkozott. Macska piros halakkal című festménye még néhány vonallal és alapszínek használatával is eléri, hogy eleven és élő legyen az állat.

Andy Warhol

Andy Warhol amerikai képzőművész a pop art irányzat egyik központi figurája. Leghíresebb alkotásai közé tartozik a Marilyn Monroe-ról és a Campbell’s paradicsomkonzervről készült szitanyomata. Egyik legkedvesebb társa Sam, a sziámi macska volt. Élete során számos rajzot és festményt is készített róla.

Salvador Dalí

Ez a szürreális szürrealista festő pontosan olyan macskát választott magának, amit elképzelnénk hozzá. Babou egy ocelot volt, ami a leopárdok nemébe tartozik. Számtalan fénykép örökíti meg különleges kapcsolatukat.

Ünneprontók leszünk, de sajnos ezt nem hagyhatjuk szó nélkül: a vadállatoknak a vadonban van a helye! Bár tagadhatatlan, hogy Dalí és Babou kiegyensúlyozott, szerető párosnak tűnnek, mégsem helyes dolog vadállatot kis kedvencként tartani.

Georgia O’Keeffe

Georgia O’Keeffe amerikai festő szimbolikus virágos festményeiről vált híressé, azt azonban kevesebben tudják, hogy a nagy macskabarát volt. Többször kapták lencsevégre egy sziámi cicával, akiről ugyan sok információnk nincs, de feltehetően a saját macskája volt.

Louis Wain

Az angol művész leginkább antropomorfizált, hatalmas szemű, színes macskás rajzairól híresült el. Meggyőződésünk, hogy ezek a grafikák szolgáltatták az alapot az Alice Csodaországban című film Chesire nevű macskájához. Wain kedvenc cicája Peter névre hallgatott, és vélhetően a cicus volt a legtöbb alkotásának múzsája.

Pályafutását üdvözlőlapok tervezésével és gyermekkönyvek illusztrálásával kezdte, majd művei fokozatosan öltöttek pszichedelikus formát, ahogy eluralkodott rajta az akkor skizofréniának hitt állapot. Érdekesség, hogy a szakértők ma már úgy gondolják, hogy nem ettől a betegségtől szenvedhetett; valószínűsíthetően inkább az autizmus spektrumon helyezkedett el valahol. Ezt azért tartják esélyesebbnek, mert ugyan a kora előrehaladtával egyre elvontabbak lettek az ábrázolásai, a technikája és a készsége változatlanul kimagasló maradt.

Gustav Klimt

A csók című méltán híres kép osztrák festőjének macskák iránti rajongása legendás volt. Műtermében nyüzsögtek a bajuszosok, akik sokszor a festményeken és a vázlatokon élesítették a karmaikat. Hogy lásd az eltökéltségét, állítólag Klimt ezért cseppet sem haragudott. Kedvence, Katze jelen volt szinte az összes fontosabb alkotásának születésekor.

Pierre Bonnard

Szintén francia posztimpresszionista festő; kortársai olyan alkotók voltak, mint Henri Matisse, Paul Gauguin, Vincent Van Gogh vagy Paul Cezanne a teljesség igénye nélkül. Bonnard is, akárcsak Matisse, nemcsak szerette és házi kedvencként tartotta a macskákat, hanem meg is festette őket. Egyik legemlékezetesebb festménye A fehér macska. És nem csak a macskások szerint!

Vaszilij Vasziljevics Kandinszkij

Kandinszkij orosz absztrakt festő a 19. századból. Gondolkodását a materializmus-ellenesség vezérelte, ezért fordult az absztrakthoz. Nem is csodálkozunk, hogy megtalálta a hangot a macskákkal is! És ahogy az már eddig kiderült, minden sikeres művész mögött áll egy macska: Kandinszkij kedvence Vaske volt. Több közös fotójuk is készült az évek során, amik alapján egyértelmű, hogy nagyon különös kapcsolat fűzhette őket egymáshoz.

Pablo Picasso

A híres kubista művész kedvence egy Minou nevű cica volt, aki társ és múzsa szerepet is betöltött egyszerre. Picasso képein nem bújós, szelíd cicákat láthatunk, jobban szerette a macskák vadabb oldalát megfesteni; ilyen alkotása például az Egy macska felfal egy madarat, mely a szakértők szerint azonban nem Minout ábrázolja. A kép feltehetően a spanyol polgárháborúra reflektál.

Te mit gondolsz, miért érzik magukat a művészek ennyire közel a macskákhoz? 

ember szereti a macskát festmény hírességek macskái macska ember kapcsolat macska ember kötődés macska és ember macska festményeken macskás festmények macskatartás macskatartó miért művészek macskái művészet
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!