hirdetés

A világ egyik legbájosabb macskás szobrának története

Szénási Szimonetta

2025. január 11 - Képek: Getty Images Hungary

Aki rajong a macskákért, az egyúttal rajong mindenért, ami cicás. Vagy nincs igazunk?! Bögrék, pólók, táskák, plüssök, videók, mémek – jöhet minden, amin macska van, vagy köze van a doromboló népséghez. Ezúttal egy roppant bájos macskás szobrot mutatunk, ami nemcsak aranyos, de akár egy jövőbeli utazás úti céljának kiválasztásában is segíthet. Franciaországba, egészen pontosan Oise megyébe, Pierrefonds városába kalauzolunk.

hirdetés

A pierrefonds-i kastély igazán szemet gyönyörködtető látványosság. Az impozáns épület története a 12. századig nyúlik vissza. Ugyan az épület a középkori katonai építészet legtöbb jellegzetességét hordozza, a 19. században jelentős felújításon esett át. És bár cikkünk szempontjából a felújítás utáni állapot lesz érdekes, azért röviden tekintsük át a kastély figyelemre igazán méltó múltját is!

A pierrefonds-i kastély mai állapotában

Pierrefonds kastélyát szinte porig rombolták

A 12. században épült vár 1392-ben került I. Lajos Orléans-i herceg kezébe, amikor testvére, VI. Károly király egész Valois megyét neki ajándékozta. I. Lajos 1407-ben bekövetkezett haláláig udvari építésze, Jean le Noir elképzelései alapján formálták a kastélyt.

Ezt az átépítést követően az épület átépítésének következő jelentős állomása 1617 márciusa, XIII. Lajos uralkodásának a kezdete. Pierrefonds akkori tulajdonosa François Annibal d’Estrées volt, aki csatlakozott a II. Henrik, Condé hercege által vezetett parti des mécontents-hez, azaz az „elégedetlenek pártjához”. Ekkor a hadügyminiszteri tisztséget betöltő Richelieu bíboros által küldött csapatok ostrom alá vették és elfoglalták a kastélyt. A teljes lerombolásig a feladat nagysága miatt nem jutottak el, de így is jelentős pusztítást végeztek.

Ezt követően a vár több mint két évszázadon át romos állapotban maradt, mígnem I. Napóleon 1810-ben megvásárolta kevesebb mint 3000 frankért. (Ez mai árfolyamon körülbelül 5 millió forint értékkel bír.) A 19. században ismét felfedezték a középkori építészet örökségét, így a „romantikus rommá” vált kastély is a figyelem középpontjába került. 1832 augusztusában Lajos Fülöp király itt adott bankettet lánya, Louise of Orléans és Léopold de Saxe-Cobourg Gotha, a belgák első királyának házassága alkalmából. A népszerűséget bizonyítja, hogy más művészek mellett Corot 1834 és 1866 között több művében is ábrázolta a romokat.

Louis-Napoléon Bonaparte (később III. Napóleon) 1850-ben látogatott el a kastélyba. Császárként 1857-ben Eugène Viollet-le-Ducot kérte fel a helyreállítására, amelyet Maurice Ouadou, majd Juste Lisch folytatott 1885-ig. Az uralkodó császári rezidenciát kívánt létrehozni, de a hatalmas összegbe kerülő elképzelés nem valósult meg. Az eredmény a belső munkálatok inkább le-Duc elképzeléseit tükrözik arról, milyennek látta volna szívesen a kastélyt; a külső restaurálás azonban megőrizte az eredeti, katonai építészet jellegzetességeit.

Pierrefonds macskái

Ez a kettősség ma is Pierrefonds vonzereje. Ha ellátogatunk a kastély bemutatóoldalára, ott a román, a reneszánsz, a neogótika és a szecesszió, valamint a kint uralkodó katonai szigorúság ütköztetéséből fakadó szokatlan művészeti élményt hangsúlyozzák. S hívják fel a figyelmet arra is, miért érdemes a macskabarátoknak figyelmesen forgatni a fejüket a látogatás során. Mint írják, le-Duc kedvenc állata szobor formájában számos helyen felbukkan a épületkomplexum területén.

Az egyik az alábbi kedves kompozíció egy anyamacskáról és kölykéről:

Kicsit távolabbról így fest a páros:

Itt pedig egy másik kastélybéli kőcica:

Egyikőjüket játék közben rögzítették az örökkévalóságnak:

Az épületet a francia kulturális minisztérium 1862 óta műemlékként tartja nyilván.

anyamacska kölyök művészet szobor történelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!