hirdetés

Mesterséges intelligencia által generált macska tarol az interneten

Hangai Lilla

2024. augusztus 30 - Képek: Az Én Macskám

Sok híres internetes macska létezett már, de lehetséges, hogy egyetlen internetes macska sem késztetett annyi embert sírásra, mint Chubby. A duci gyömbérmacskát mesterséges intelligenciával hozták létre, és szinte mindig szomorú vagy furcsa helyzetben találja magát.

hirdetés

Chubby azonban távolról sincs egyedül. Hasonló tartalmak árasztották el a közösségi médiát az elmúlt hónapokban. Azonban az új műfajú macskavideók egyértelműen valódi emberek figyelmét és érzelmeit ragadták meg, ami új kérdéseket vet fel a művészet és a technológia találkozásáról, és talán egy friss víziót nyújt az internet jövőjéről.

Miért pont a macskák?

A legtöbb Chubbyról készült videó lehangoló emberi helyzetekbe helyezi a macskát: iskolai zaklatással szembesül, rászokik a cigarettára vagy háborúba megy. Megdöbbentő módon hihetetlenül intenzív érzéseket vált ki az emberekből. Emiatt újra felmerülhet bennünk a kérdés, hogy miért pont a macskák?! Jessica Maddox, az Alabamai Egyetem professzora, és a The Internet Is for Cats: How Animal Images Shape Our Digital Lives című könyv szerzője szerint a macskás tartalmak azért népszerűek, mert „a macskaképek alakíthatóak. Azt jelenthetnek, amit csak akarunk. A viktoriánus korban az emberek leveleket írtak egymásnak macskáik nevében, és fotólemezeket nyomtattak kedvenceikről, hogy megosszák barátaikkal.”

A macskák természetes párosításként jelentek meg, ahogy a mémkultúra gyökeret vert az interneten. Ahogy a technológia fejlődik, a kisállatkedvelők a macskák fényképezéséről átálltak azok mesterséges intelligenciával (MI) történő generálására. A szabadon használható és széles körben elérhető mesterségesintelligencia-generátorok erőteljes és kreatív eszközöket helyeztek bárki kezébe, akinek van internetkapcsolata és elegendő bátorsága. Ezek az új online tartalmi műfajok pedig az internetes kultúra még gyorsabb virágzását eredményezték.

A mesterséges macskavideók pozitív jövőt jósolnak?

„2024 januárjában kezdtem. Láttam egy másik fiókot, amely mesterséges intelligencia által létrehozott macskaképeket készített; nem ugyanezt a tartalmat, de hasonló hangulatot. Újramixeltem, hogy történeteket készítsek, és létrehoztam Chubby és Chubby Jr karakterét. Tehát lehet, hogy valamennyire előttem is felvázolták, de én találtam ki és szabtam testre, hogy azzá váljon, ami. Tudtam, hogy lehet pénzt keresni a TikTok-on, és láttam, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom elég népszerű. Különböző ötletekkel kísérleteztem a macskavideók előtt, de a macskavideók voltak azok, amelyek igazán beindultak, így maradtam ennél” – mondja Charles, a népszerű @mpminds fiók mögött álló alkotó.

„Sokan nem is sejtik, hogy a mesterséges intelligencia milyen mértékben ágyazódott be a közösségi médiába; mind a funkciók, mind a megosztható tartalom szempontjából. Lehet, hogy valaki megoszt egy népszerű közösségi média bejegyzést, ami mesterséges intelligencia által létrehozott, anélkül, hogy tudná” – magyarázza Jessica Maddox.

Ám ahogy egyre több mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom jelenik meg online, úgy egyre több ellenállás is kialakul. A felhasználók és a kutatók észrevették, hogy növekedett az úgynevezett „mesterséges intelligencia zagyvaság”, vagyis az alacsony minőségű tartalmak mennyisége. A legismertebb példa talán a „Shrimp Jesus” tanulmány 2024 elejéről. Ebben a Stanford és Georgetown kutatói dokumentálták a mesterséges intelligencia által létrehozott spam fiókok hálózatait a Facebookon. Ezek a fiókok naponta több tucat szürreális mesterséges intelligencia által létrehozott képet posztoltak, és több száz millió lájkot és megtekintést gyűjtöttek össze. Egy mesterséges intelligencia által létrehozott poszt állítólag a platform tíz legnézettebb posztja között volt 2023 harmadik negyedévében.

A platformok monetizációs programjaiba való beiratkozással vagy a nézők külső linkekre és szolgáltatásokra irányításával a felhasználók, akik ilyen tartalmat készítenek, pénzt kereshetnek. Pénzt lehet keresni továbbá azzal is, hogy másokat tanítanak meg a mesterséges intelligenciával történő tartalomgyártásra. A Washington Post jelentése szerint az MI-vel alkotók tanfolyamokat is értékesítenek. Megtanítják a diákokat arra, hogyan lehet a leggyorsabban követőtábort szerezni és pénzt keresni.

Lehet-e művészet a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom?

Bár mesterséges intelligenciával hatalmas mennyiségű tartalmat lehet létrehozni gyorsan és egyszerűen, ami sok pénzt hozhat az alkotók számára, a gépeknek még mindig szükségük van némi kreatív inputra valódi emberektől. „Úgy gondolom, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom lehet művészet” – mondja Charles, Chubby megalkotója.

Lehet, hogy egy mesterséges intelligencia képgenerátora végzi a munka nagy részét, de az alkotókra, vagyis az emberre hárul az ötletek és témák kidolgozása. Charles például elmondta, hogy még így is, körülbelül egy órába telik egyetlen macskavideó elkészítése. (Ez persze csekélyke ahhoz képest, amennyi munkát például egy illusztrátor fektet a munkájába, pedig ott is igénybe veszik a technika adta lehetőségeket.)

Charles drámai sikereket ért el, mind a lájkok és megtekintések, mind pedig a közönsége érzelmi reakciói terén. Ám a kérdés továbbra is az, hogy lehet-e valami művészet, ami tömeggyártásban készül, és tagadhatatlanul kevesebb tehetséget igényel?!

„Az első reakcióm leginkább az volt, hogy «Mi ez? Miért ez?» Végigmentem a gyász öt szakaszán, és végül az elfogadásnál kötöttem ki. Idegesít, hogy valójában mennyire szomorúnak találom őket” – magyarázza Daniel Chartier, festőművész, aki először a TikTok For You oldalán találkozott Chubbyval. Elmondta, hogy annak ellenére, hogy ezek a képek és videók tökéletlenek, az ember mégis úgy érzi a hatásukra, hogy része a sztoriknak. A szomorú sztoriknak, amelyekre kivetítheti az ember a saját fájdalmát is.

A mesterséges intelligenciával készült macskatörténetek nem próbálják elrejteni, hogy MI által jöttek létre. A TikTok és a YouTube egyaránt megköveteli az alkotóktól, hogy jelezzék, ha egy tartalom mesterséges intelligencia által létrehozott, és a macskás tartalmat megosztó fiókok általában eleget tesznek ennek a szabálynak. Többen még mesterséges intelligenciával készült fiókként is népszerűsítik magukat. Ám egyelőre ez nem tűnik akadálynak a közönség szívének meghódításában.

(A borítókép MI által generált.)

macskás videók mesterséges intelligencia
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!