Macskapisi és -kaki az udvaron: így kezeljük őket
2024. szeptember 15 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 15 - Képek: Getty Images Hungary
Ha kinti macskánk van, vagy a szomszéd, esetleg szomszédok cirmosai vagy a kóborok a portánkon végzik el a kisebb és nagyobb dolgukat, annak hatása lehet a kertünkre és annak növényeire, valamint a gyepre. És nagyon fontos, hogy az egészségünkre is!
Elmondjuk a macskavizelet és a macskaürülék helyes kezelésének módját, ha azok a gyep és a kert épségét veszélyeztetik.
A vizelet legfőbb gyilkos összetevője a nitrogén. Éppen ezért is érdekes tény, hogy a műtrágya egyik legfontosabb összetevője is a nitrogén. Tehát a vizelet lényegében „a jóból is megárt a sok” közmondásunk iskolapéldája. Viccesen fogalmazhatunk úgy is, hogy egy nitrogénbomba, amelyet a kutyák és macskák dobnak le, és a pázsit vesztét okozza.
A nitrogén az oka tehát annak a furcsa látványnak is, hogy az egykor kiégetett részek lesznek a legzöldebbek és a legbujábbak néhány hónap múlva. Amint felszívódik a túlzott mennyiség, az a terület később burjánzani kezd az extra táplálástól.
Ha kijárós cicád van, vagy felügyelet mellett tölt kint időt, és látod, hogy egy bizonyos helyre vizel, ezt a területet ilyenkor meg kell öntözni. A víz ugyanis felhígítja a nitrogén koncentrációját, ami így nem égeti majd ki a füvet vagy a növényt. Ha nem kapod rajta a tettest, már csak a kiégett növény vagy barna foltos fű árulkodik arról, hogy valaki WC-nek használta a területet, akkor sajnos már csak annyit tehetsz, hogy eltávolítod a kiégett részt. Majd lazítsd fel a talajt, szórod be fűmaggal vagy fedd be gyepszőnyeggel, és rendszeresen locsolod, míg új fű nem sarjad.
A macskaürüléknek nincs hasonló hatása a gyepre, mint a vizeletnek, ám ha lehet, még óvatosabban kell vele eljárni! A cicák melléktermékével számos zoonózis is terjed. Ilyenek lehetnek a teljesség igénye nélkül a gyomor- és bélrendszerben tenyésző férgek, a toxoplazmózis vagy a szalmonella. Ezért mindenképpen fontos, hogy összeszedjük ezeket az biológia fegyvereket, méghozzá védőfelszerelésben, hogy ne érintkezhessünk velük. És természetesen a művelet után mossunk alaposan kezet!
Ha tehát rendszeresen hívatlan vendégeid vannak, és tudod jól, hogy elvadult vagy kóbor állatokról van szó, akkor érdemes lehet szólni a helyi állatvédőknek. Ők befoghatják az állatokat és elhelyezhetik őket. Ha a környékeden erre nincs lehetőség, akkor a te kezedben is van néhány humánus eszköz, amivel macskamentesítheted a portát.
Kaphatóak már ultrahangos vagy spray formában elérhető macskariasztók, amelyek sok esetben valóban be is válnak, így jó ötlet lehet velük próbálkozni. Nagy előnyük, hogy bármilyen évszakban alkalmazhatók.
Mielőtt azonban ezeket beszereznéd, fontos, hogy amennyire csak lehet, tartsd tisztán az udvart. Lehetséges, hogy azért jár oda több macska is, mert a territóriumuk arra a területre esik. Emiatt folyamatosan jelölgetnek majd, hogy a másikat távol tartsák. Az ürülék rendszeres összeszedése, a locsolás és a fertőtlenítős felmosás a teraszon nagyon sokat jelenthetnek.
Itt említenénk meg, hogy ha él nálatok a lakásban ivaros kandúr – vagy akár ivartalan; néha olyan dominánsak, hogy ez sem számít – akkor előfordulhat, hogy a macskák érzékelik egymást. Így a bentiek és a kintiek is jelölgetni kezdhetnek. Igen, talán furcsán hangozhat, de komoly hatalmi harcok folyhatnak le még falakkal elválasztva is.
Ültethetsz a kertbe olyan növényeket is, amelyeknek a szagát a macskák kifejezetten utálják. Ilyen lehet a levendula, a kerti ruta, a csombormenta, a macskajaj vagy a kakukkfű.
Ha pedig nagy macskabarát lévén egyedül az zavar, hogy a gyepedre kakilnak a bajuszosok, de azt nem bánod, ha nálad időznek, azzal is megpróbálkozhatsz, hogy kihelyezel 1-2 alomtálcát az udvar egymástól távol eső pontjaira. Túlságosan nem biztatunk, hogy ez sikeres akció lesz, de mivel a macskák ösztönösen ürítenek olyan helyre, amelyet el tudnak kaparni, bejöhet a dolog. Lényeges azonban, hogy ezt is takarítani kell naponta. Annak ugyanis nagyon apró a valószínűsége, hogy a macskák úgy is használnák, ha a másik állat már felavatta.
Ha pedig tudod, hogy a szomszédok macskái járnak át, ide kattintva jogász beszél a macska portán belüli tartásáról.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek