Jobb- vagy balmancsos a macskád? Így állapíthatod meg
2024. július 1 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 1 - Képek: Getty Images Hungary
Gondolkodtál már azon, hogy kedvenced a jobb vagy a bal mancsát preferálja-e? Egyáltalán, számít ez az állatoknál? Választ adunk a kérdésre, és azt is elmondjuk, miként dönthető-el, a cica melyik tábort erősíti.
Emberek között – legalábbis az ismerősi körömben biztosan – még mindig izgalomra ad okot, ha valakiről kiderül, hogy balkezes. Többnyire egy hosszabb-rövidebb beszélgetés is kanyarodik a megállapításból, leginkább azt körüljárva, hogy a delikvens valóban minden tevékenységet a bal kezével végez-e, és ha nem, akkor miket a jobbal. Ám azzal kapcsolatban még nem volt hasonló tapasztalatom, hogy macskatartók szegezték volna egymásnak a kérdést: a te cicád jobb- vagy balmancsos? (Most, hogy ezt leírtam, valószínűleg az olvasóban is felötlik a kérdés: kedvencével mi a helyzet.) Szerencsére a tudomány emberei nálam sokkal alaposabbak, így számos kutatással tudnak felelni a mancsdominancia kérdéskörében. Érdekes módon az, hogy a macska számára melyik az ügyesebb mancs, még a gazdával való kapcsolatra is hatással lehet.
Miként az Index is beszámolt róla, a belfasti Queen’s Egyetem pszichológiai tanszékének kutatói rájöttek, hogy az oldalpreferenciában jelentős szerepe van az állat nemének.
Összesen negyvennégy ivartalanított macska, 24 kandúr és 20 nőstény vett részt Louise McDowell, Deborah Wells és Peter Hepper vizsgálatában. Az állatokat a saját otthonukban figyelték meg. Kiemelt fontosságú volt a lépcsőhasználat, a tárgyak átlépése, valamint az evés közbeni mancshasználat, amikor a macskáknak egy háromrészes etetőből kellett kiemelniük a falatokat.
Az állatok többsége, egésze pontosan 73%-uk ennél a feladatnál fedte fel, melyik mancsuk a dominánsabb. Ám a lépcsőhasználat során is elég egyértelmű volt a preferencia, hiszen a macskák 70%-a itt is többet használta az egyik mancsát, ahogy a tárgyak átlépésekor is jelentős hányaduk (66%-uk) mutatta meg, melyik oldala az ügyesebb.
Az is kiderült, hogy a kandúrok esetében sokkal gyakoribb, hogy a bal mancs a preferált, míg a nőstények inkább a jobb mancsukat használják.
Miként Deborah Wells rámutatott, szükség van további vizsgálatokra, hogy tisztázzák, miért alakul így a nemek szerinti mancshasználat. A kutatók feltételezik, hogy köze van a hormonokhoz. Ez a különbség egyébként az emberek esetében is megfigyelhető: miként a Dívány írja, a férfiak körében 12% a balkezesek aránya, míg a nőknél 8%. (A teljes népességet tekintve pedig az emberiség mintegy 10%-ának a bal oldali keze a domináns.) A humán kutatások a hormonok helyett az evolúciót teszik felelőssé: a balkezesség meglepőbb volt, így például harc közben egy bal kézzel küzdő, vagy abban fegyvert forgató a meglepetés erejét is a saját javára fordíthatta. Ugyanakkor az együttműködés elve mentén a többség mégis megmaradt a jobb kéz használatánál. De ezek a magyarázatok is inkább feltételezések, mint tények.
Mindenesetre a macskákat vizsgáló szakemberek az eddigi eredmények kapcsán úgy látják, hogy az oldaldominancia ismerete hozzájárulhat a jobb állat-ember kapcsolathoz. Ha a gazda megfigyeli, hogy kedvence melyik mancsát használja szívesebben, abból fontos információkat tud leszűrni a macska állapotát illetően.
Az ezirányú vizsgálatok ugyanis megállapították, hogy a balmancsos kutyák sokkal pesszimistábbak, mint jobb mancsukra támaszkodó társaik. Ez pedig összefügg az állat stressztűrő képességével, és az arra adott reakciók milyenségével. Tehát egy balmancsos házi kedvenc érzékenyebb lehet e téren; ez pedig hasznos és fontos információ a macskatartóknak is.
A stressz minden esetben káros az állatnak, legyen szó jobb- vagy balmancsos egyedről. Emiatt egyrészt fontos tájékozottnak lenned, mi válthat ki stresszreakciót kedvencedből. Meglepő módon néha olyan, látszólag az állattól teljesen független tevékenységek, mint a szoba átfestése. A legtipikusabb stresszfaktorokról itt írtunk, míg ide kattintva abban kapsz segítséget, miként teheted a lehető legnyugodtabbá a macska környezetét.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek