hirdetés

Az állatmentés egy különleges finanszírozási módját találták meg a nagymacskákat nevelő emberek a közösségi médiában. A meghökkentő körülmények közül érkező ragadozóknak otthont nyújtó szakemberek és alapítványok életeket mentenek, és meg is mutatják, hogyan. Kövesd velünk munkájukat!

hirdetés

Ugyan hazánkban törvény szabályozza a tartható állatok körét, és bár ezeket a nagymacskákat biztos nem nevelheted otthonodban, de melyik cicaszerető ember ne képzelte volna el, hogy egy oroszlánnal vagy tigrissel osztja meg mindennapjait? Vannak azonban, akik tényleg hatalmas tappancsokkal körülvéve élnek és meg is ismertetik mentéseik körülményeit, valamint az állatok mindennapjait követőikkel. Íme a közösségi média leghangosabban doromboló, mentett sztárjai.

Brutális körülmények közül mentenek nagymacskákat Európa-szerte.

Nagymacskák otthon?

Oroszlánt, tigrist vagy jaguárt jó pár évtizede nem tarthatunk otthonunkban, bár a nagymacskatartás száz évvel ezelőtt még általános volt az európai nemesek körében. A hazai grófi birtokokon is akadtak szép számmal, még a Fővárosi Állat -és Növénykert első nagy ragadozói is egy grófi magánbirtokról, Batthyány Elemértől érkeztek Budapestre. Léteznek olyan országok, ahol viszont nincsenek ilyen szigorú szabályai az állattartásnak. A sok esetben felelőtlen gazdáktól, menazsériákból vagy magán állatkertekből mentik ki őket, hogy végül menhelyekre és olyan szakemberekhez kerüljenek, akik képesek tényleg megfelelő körülményeket biztosítani nekik.

Abban állat- és macskabarátként a legtöbben egyetértünk, hogy a természetes élőhely a leginkább ideális minden állat számára. Ám a kényszer szülte megoldások is lehetnek hatékonyak, ha szükség van alternatívára. A felkészületlen, sok esetben a külsőségekre nagy hangsúlyt fektető első tulajdonosok után a szaporított vagy a természetből egyéb módon mentett nagymacskáknak pedig szükségük van otthonra, amennyiben valamiért nem tudják őket visszaszoktani eredeti környezetükbe.

A közösségi média kiváló platform arra, hogy azok az alapítványok vagy szakértő magánszemélyek, akik a nagy igényű nagymacskákat végül befogadják, sikeresen megteremtsék az ehhez szükséges anyagi feltételeket.

A rottweiler legjobb barátja

Egy szibériai állatkertben született meg három évvel ezelőtt Luna, a fekete párduc. Anyja nem volt hajlandó táplálni őt, s az állatkert sem volt kellően felkészült efféle problémára. Így már élete első napjaiban utolérhette volna a végzet, hogyha nincs egy nagymacskák gondozásában jártas szakértő, aki magára vállalja a szinte lehetetlent, és nem gondoskodik róla.

Bár túlélési esélyei szinte a nullához közelítettek, mégis életben maradt. Gondozója pedig megvásárolta a magánállatkerttől és otthonában neveli azóta is. A kényszerűen kézhez szokott ragadozó ugyanis ezt követően már nem volt fajtársaival összeszoktatható. Ennek ellenére új otthonában igaz barátra lelt. Gazdája rottweilere, Venza elválaszthatatlan társa lett a mindennapokban. Minden közösségi platformon jelen vannak, s rendszeres videós összefoglalóikban bárki nyomon követheti extrém életüket.

Nagymacskák a háborús övezetből

A FELIDA Nagymacska Szentély (Big Cat Sanctuary) egy holland kezdeményezés az emberek által veszélybe sodort, Európában fellelt, illegálisan vagy nem megfelelően tartott nagymacskák megmentésére. A jelenleg hat oroszlánnak és egy tigrisnek biztonságos otthont nyújtó komplexum mindennapjait szintén nyomon követhetjük az Instagramon keresztül.

Legismertebb nőstény oroszlánukat, Vasszilinát a háború sújtotta ukrajnai Harkiv romjai közül menekítették ki. Korábban egy magánszemély otthonában élt. A lebombázott birtokról épségben kijutott sörényes falvakban próbálta éhségét csillapítani. Itt sikerült a a helyieknek elszeparálniuk, mire megérkeztek a holland önkéntesek, akik végül elszállították és befogadták őt.

Egy másik mentett lakójukat, Nicolát Montenegróból szállították a központba. A szökött kölyök oroszlán az utcákat járta egy tengerparti városban. Korábban illegálisan tarthatta valaki az otthonában, hiszen a balkáni országban sem megengedett az oroszlánok tartása.

Nem mindig sikerül

De mint egyik hím példányuk múltja is mutatja, az állatkertek sem képesek minden esetben megfelelő körülményeket biztosítani ezeknek a hatalmas bundásoknak. Az albániai Safari Park Zoo Fierből kimenekített Bobby korábban egy vasketrecben tengődött, szél és nap elleni védelem nélkül. Szinte felállni sem tudott a szűkös helyen. Társa sajnos mindössze egy nappal élte túl a mentést. Ő annyira rossz állapotba került az albán állatkertben, hogy elpusztult alig pár órával a Hollandiába érkezése után.

Cár számára is sikerült az oroszlánok között a megfelelő körülményeiket biztosítani a mentést követően.

A másik hím oroszlán, Simba egy könnyűzenei videóklipnek köszönhette szabadulását eredeti otthonából. A videóban ugyanis a nézők felfedezték, hogy az állat sérült, s egy állatmentőnek sikerült a nyomára bukkanni a forgatást követően. Ő értesítette a FELIDA-t. Az oroszlánok mellett jelenleg egy csíkos bundás nagyragadozó is él. Cárt, a park egyetlen tigrisét egy ukrán magánklubban fedezték fel. Illegális tenyészpéldányként tartották saját ürülékében fekve, kiszáradva és lefogyva. Most megerősödve és láthatóan boldogan tölti mindennapjait a Négy Mancs Nemzetközi Alapítvány (FOUR PAWS International – Animal Welfare Organisation) európai komplexumában.

Bár ezeket az állatokat sajnálatos előéletük miatt nem tudják már szabadon engedni, az alapítvány munkatársai mindent megtesznek azért, hogy méltó és a fajtájuknak megfelelő körülményeket biztosítsanak nekik. Természetes táplálásban részesülnek, a mindennapokban pedig igyekeznek eredeti tulajdonságaikat ösztönző feladatokat találni nekik. Lehetőségük van végre ketrecek helyett a szabadban, árnyas, tágas szabadtéri helyeken mozogni, de zárt kifutóikba is visszahúzódhatnak, ha ahhoz van kedvük.

A magánállatkertek, cirkuszok és önjelölt tenyésztők sajnos megfelelő munícióval rendelkeznek ahhoz, hogy továbbra is beszerezhessék az utánpótlást akkor is, ha körülményeiken egyáltalán nem változtatnak. Világszerte közel 500 már ismert, ám illegális szaporítótelepen folyamatosan születnek újabb és újabb, jobb sorsra érdemes nagymacskák, akiket aztán sikerül a legváltozatosabb helyszínekre eljuttatniuk.

Sok esetben úgy mutatják be ezeket a kölyköket, mintha mentésből származnának, hatalmas összegeket kicsalva a jólelkű, ám kevéssé informált turistákból. Akik néhány fotóért és némi simogatásért cserébe fenntartják ezt az embertelen szakmát, s folyamatos munkát adnak a természet kizsákmányolóinak.

És mi mit tehetünk nagyragadozóink védelmében? Támogathatjuk a mentési munkákat a közösségi csatornákon keresztül, de ami még fontosabb, elkerülhetjük azokat a helyeket, ahol kizsákmányolják az állatokat, ezzel is visszafogva bevételeiket.

állatmentés állatmentők Európai Unió macska és oroszlán nagymacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!