hirdetés

Macskakarakterek a gyerekkorunkból: egyikük neve a vadmacska latin elnevezéséből származik

Hangai Lilla

2024. május 4 - Képek: Getty Images Hungary

Szívünk szakad, hogy a mai cikkbe mindössze 5 rajzolt/animált szereplőt mutathatunk be a helyhiány miatt, ám az ürömben is vegyül némi öröm. Rájöttünk ugyanis, hogy a macskák amióta csak léteznek mesék, fontos szereplői a történeteknek; cseppet sem lemaradva a kutyáktól.

hirdetés

Tudod például, hogy melyik meseszereplő macska csatlakozott szerelmi bánatában a rosszakhoz vagy melyik neve ered az európai vadmacska latin nevéből? Derítsük ki!

Eredeti Tom és Jerry poszter: az egyik kedvenc meseszereplő macska egér páros

Tom a Tom és Jerryből

Tom, az eredeti teljes nevén nagyon elmésen Tom Cat, ugyanis angolul a tomcat az ivaros kandúrokat jelöli. A szlengben pedig azokat a férfiakat nevezik így, akik előszeretettel csábítanak el nőket annak érdekében, hogy hódoljanak velük a testiség oltárán. De ne kanyarodjunk el ennyire a tárgytól! Tehát a Tom és Jerry című sorozatot 1940-ben a legendás William Hanna és Joseph Barbera páros alkotta meg, akiknek számos olyan klasszikus rajzfilmsorozatot köszönhetünk, mint a Frédi és Béni, a Maci Laci vagy a Foxi Maxi.

Tom, akit a gazdája egyébként Jaspernek szólít egy szürke-fehér rövid szőrű házi macska, és kifogástalan körülmények között éli nyugalmas életét. Egészen addig persze, míg Jerry, a fifikás kisegér fel nem tűnik a színen és borsot nem tör az orra alá. A mesében Tom macska létére szinte sosem próbálja megenni Jerryt, hanem inkább felül szeretne kerekedni rajta erőben és ügyességben is.

A két karakter nagyon ritka kivételektől eltekintve szavakkal nem kommunikál, ám gyakran kapjuk azon Tomot, hogy énekel – mit énekel, egyenesen szerenádozik – a cicalányoknak, hogy meghódítsa őket. Nos, talán nem is volt olyan hiábavaló megemlékeznünk a csábításról  az első bekezdésben.

Szilveszter a Bolondos dallamokból

Eredeti nevén Sylvester J. Pussycat Sr., melyből a pussycat cicamicát jelent angolul. A Sylvester pedig a Felys silvestrisből, vagyis az európai vadmacska latin nevéből ered. A Bolondos dallamok karaktere macska lévén leggyakrabban azon mesterkedik, hogyan keríthetné karomvégre Csőrikét, a kanárit, vagy Speedy Gonzalest, a világ leggyorsabb egerét. De még Hippety Hoppert, a kengurut is balgán összekeverte egy hatalmas egérrel, és bőszen üldözte az egyik epizódban.

Szilveszter Dodó kacsához hasonlóan pösze, amit feltehetően Leon Schlesinger producer selypítéséről mintáztak. Jóval több mint 9 élete van, ugyanis körülbelül 17 epizódban lelte halálát, ami magasabb szám, mint bármely más karakter esetében.

Cheshire az Alice Csodaországban című filmből

Chesire természetesen nem csupán az Alice Csodaországban című filmben tölt be fontos szerepet. Az eredeti, Lewis Caroll által írt könyvben (1865) is megcsillantotta már pimasz vigyorát. Ez a vigyor pedig olyan nagy hatást gyakorolt az emberekre, hogy beépült a popkultúrába, és azóta is használják utalás vagy szimbólum gyanánt. Chesire jellemző tulajdonsága, hogy egy idő után köddé válik a teste, és csak a csintalan mosolya marad utána a levegőben.

A karakter megalkotása azonban nem csak Caroll nevéhez köthető. Francis Grose, A Classical Dictionary of the Vulgar Tongue című könyvének másdoik kiadásában (1788) találhatunk egy ilyen meghatározást: He grins like a Cheshire cat; said of any one who shows his teeth and gums in laughing. (Magyarul: Úgy vigyorog, mint egy cheshire macska. Mondják arról, aki mosolygás közben a fogait és az ínyét is megmutatja.)

Az Alice történetekben a macska időnként olyan filozófiai kérdéseket vet föl, amelyek vagy bosszantják, vagy kizökkentik a lányt, ám egy ponton mégis megörül neki, amikor megpillantja. Alice egyszer még azt is megjegyzi vele kapcsolatban, hogy „gyakran látott macskát vigyor nélkül, de még soha vigyort macska nélkül”.

Safranek a Macskafogóból

Ó, drága jó Safranek, aki a magyar Macskafogó című film (1986) egyik szereplője, Fritz Teufel szerencsétlen titkára. A karaktert Ternovszky Béla és Nepp József alkotta meg, hangját Haumann Péter adta. Szegény cicus legfőbb ismertetőjegye, hogy folyton be van kötözve, hiszen erőszakos főnöke robotkarjával bántalmazza őt, ha valami nem az elvárásai szerint alakul. Ennek tetejébe, akár egy igazi pszichopata, meg is kérdezi tőle, hogy mi baja lett, amire a szelíd Safranek csak annyit felel, hogy megvágta magát borotválkozás közben. Bár mondhatnánk, hogy családi élete legalább kárpótolja a munkahelyén elszenvedett inzultusok miatt, az igazság azonban az, hogy Teufel még a feleségét is elcsábította, így egyedül neveli kislányát, Cathyt, aki jóban van az egerekkel.

Ha rég láttad a filmet, bízz bennünk, és szánj rá másfél órát; úgy öregszik, akár a jó bor. Hiszen hol máshol halhatnál ilyen briliáns párbeszédeket, mint mondjuk ez:

Mr. Teufel: Mehet, Safranek, és üdvözlöm a kedves feleségét!

Safranek: Köszönöm, uram, de már egy éve önnel él.

Miau a Pokémonból

Miau, eredeti nevén Meowth a Pokémon című rajzfilmsorozat (anime) egyik karaktere, a Rakéta csapat tagja Jessie-vel és Jamesszel együtt, akik azt tekintik feladatuknak, hogy megakadályozzák a jókat céljuk teljesítésében, és nem mellesleg uralmuk alá hajtsák a világot. A szó szoros értelmében Miau tehát nem egy macska, hanem egy macska küllemű és macskás tulajdonságokkal bíró Pokémon, vagyis egy titokzatos élőlény. (A Pokémon szó egyébként a poket és monster, vagyis a zseb és szörnyeteg szavakból tevődik össze.)

Miau egyedi jellemzője, hogy beszéli az emberek nyelvét és két lábon jár, ám alapvetően macskás tulajdonságai vannak túlnyomó részben. Például a nappalt szinte teljesen végigalussza, éjszaka azonban bebarangolja a környezetét. Az előző két emberi tulajdonságra akkor tett szert, amikor egy Meowzie nevű nőstényt akart lenyűgözni, ám a próbálkozás rosszul sült el, a cicalány szerint szörnyszülöttként viselkedett. Bánatában ekkor csatlakozott a Rakéta csapathoz. Amikor átalakul, Persian lesz belőle.

Ide kattintva elérheted a popkultúrában felbukkanó macskákkal kapcsolatos kvízünket, itt pedig olyan cicás filmeket mutatunk, amelyeket nem csak a macskarajongók élvezhetnek.

(A nyitókép az Alice Csodaországban című könyv 1890-es kiadásának egyik illusztrációja. A művész John Tenniel.)

cicás mesék macska a popkultúrában macskás mese mese
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!