hirdetés

Miért gondolja mindenki, hogy a macskák nem okosak? Verhetetlen a rövid távú memóriájuk és az érzelmi intelligenciájuk is kimagasló

Hangai Lilla

2022. december 4 - Képek: Getty Images Hungary

Talán elsőre szélsőségesnek tűnhet, de van egy elméletünk azzal kapcsolatban, hogy miért gondolják a macskákról, hogy nem okosak. Szerintünk ez a gondolat egyszerűen abban gyökerezik, hogy a kevésbé engedelmes, önálló egyedeket vagy egyéneket könnyen megbélyegzik az alacsony intelligenciahányados terhével. Bár az ellenérzést valami olyasmi váltja ki, amit nem értünk, a rá adott reakción tudunk változtatni.

hirdetés

Főleg azért, mert a macskákon is egyre több kutatást végeznek, ami feltárja végre előttünk észjárásuk és agyuk lenyűgöző világát. Lássuk hát, mennyire is okosak pontosan ezek a doromboló, bajszos bajkeverők!

Kicsi, de összetett agy

Jogosan mondanák, ha tudnának beszélni, hogy: a jóból kicsit adnak. A macska agya testtömegének mindössze 0,9%-át teszi ki, szemben a kutyák 1,2%-ával és az emberek 2%-ával. Ám az agyuk szerkezetileg összetett; majdnem annyira, mint a miénk.

Az egyik gyakran idézett tanulmány Suzana Herculano-Houzel neurológusé, amely a macska agyában lévő neuronok számát vizsgálta. A kutatás becslése szerint kedvenceink agykérgében nagyjából 250 millió neuron található, ami kimagaslóan okossá teszi őket.

Összehasonlításképpen az emberi agyban 16 milliárd neuron található, míg a kutyáknak 400-600 millió neuronja van. De ez nem jelenti azt, hogy a macskák nem okosabbak az ebeknél. Mutatjuk is, hogy miben remekelnek!

A memória és az empátia tesz őket verhetetlenné

Egy viselkedési kísérlet kimutatta, hogy a macskák 16 órán keresztül képesek emlékezni arra, hogy hol rejtettek el egy tál ételt. A kutyák általában 5 perc után valami másért lelkesedtek ugyanannyira. Valószínűleg ezért látjuk őket kitartóbbnak, és adott esetben sértődöttnek, illetve haragosnak is.

Az egyik dolog, ami megkülönbözteti az embereket a legtöbb állattól, az a képességünk, hogy nonverbális jelzések alapján is képesek vagyunk kitalálni, mit gondolnak és éreznek mások.

Egy tanulmány kimutatta, hogy a macskák is képesek reagálni az emberek jelzéseire, például a mutogatásra. A macskaszakértők szerint szőrös barátaink ezt a készségüket az életkor előrehaladtával folyamatosan csiszolgatják, ezért az idősebb macskák jól tudják, mikor kell összebújni, és mikor kifizetődőbb, ha inkább békén hagynak minket.

A kutyákkal ellentétben nem a társadalmi és a gazditól érkező elismerés motiválja őket, és az is elmondható, hogy könnyebben válnak frusztrálttá, ami egy újabb bizonyíték arra, hogy a magas intelligencia általában összefüggésben van az érzékenységgel.

A kínzó kérdés továbbra is fennáll: akkor most a kutyák vagy a macskák okosabbak?

Egy 2009-es tanulmány szerint a macskák nem olyan jók a dolgok mennyiségének megszámlálásában vagy azonosításában, mint a kutyák vagy a halak. Egy másik tanulmányban azonban kiderült, hogy a cicák képesek megoldani rejtvényeket, de a kutyákkal ellentétben, akik segítséget kérnek a gazdáiktól, ők addig próbálkoznak, amíg meg nem oldják a feladatot önállóan.

Sok kutyabarát úgy gondolja, hogy az ebek azon képessége, hogy segítsen az embereknek különböző feladatokban, okosabbá teszi őket a macskáknál. Bár nincsenek vakvezető vagy rendőrmacskák, voltak postai kézbesítő cicák! A 19. század végén a Belga Társaság a Házimacska Felemelkedéséért rövid ideig cicákat használt arra, hogy üzeneteket küldjenek egyik településről a másikra.

A kísérlet során 37 macskát alkalmaztak, és az üzeneteket vízálló zacskókba helyezték, majd a nyakukba erősítették. A leggyorsabb cica kevesebb mint 5 óra alatt ért célba, a többi pedig minden esetben 24 órán belül. A szolgáltatás megszűnt, mivel a galambok gyorsabbak voltak, de lefogadjuk, hogy közel sem olyan aranyosak!

Ha számba vesszük ezeket a különleges képességeket, ezt az egyedi attitűdöt és a fantasztikus küllemet, talán nem is annyira fontos, mennyire okosak, vagy okosabbak-e, mint a kutyák. Ahogy mi emberek, ők is másban kiemelkedőek; élvezzük ki egyszerűen, hogy minket választottak társuknak, és csodáljuk őket, amikor csak van néhány szabad percünk.

empátia intelligens macska kutya és macska kutya macska különbség macska intelligencia macska memória macska vagy kutya okosabb macskaagy macskák agya miért okos macska tanulmány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!