8 érdekesség a mocsári macskáról: olyan a hangja, mint egy nagytestű kutyáé
2023. október 6 - Képek: Getty Images Hungary
2023. október 6 - Képek: Getty Images Hungary
1776-os első felfedezését követően számos kutató vitatkozott arról, hogy mi legyen az állat neve, és mely nemzetségbe tartozik; 1930-ra sikerült is megegyezniük, így a mocsári macska elnyerte végleges nevét. 2017 óta három alfaját fogadják el, ám a földrajzi különbségekből eredő eltérések a mai napig sem tisztázottak teljes mértékben.
A mocsári macska a Felis nemzetségbe tartozik, akárcsak például a settenkedő halálosztó, a feketelábú macska és a homoki macska, akinek a mancsa nem hagy lenyomatot.
Ez a szúrós tekintetű vadmacska őshonos a Közel-Keleten, a Kaukázusban, Dél- és Délkelet-Ázsiában és Dél-Kínában is. India különböző zónáiból származó 55 mocsári macska DNS-elemzésének eredményei kimutatták, hogy a genetikai variációjuk igen nagy, a populációk között azonban kisebbek a különbségek.
Az egyiptomi feltárások során a házi macskák múmiái között találtak számos mocsári macska múmiát is. A szakértők szerint a művészeti alkotásokon is ábrázolták őket, és ha minden igaz, madarak vadászatához használták ezt a tehetséges cicát.
A kistestű vadmacskafélék általában éjszakai vagy krepuszkuláris vadászok, ami azt jelenti, hogy hajnalban és napnyugtakor indulnak portyára. A mocsári macska azonban a nap bármely szakában, akár fényes nappal is űzi a prédát, ha szükséges és van rá lehetősége. Akár 3-6 kilométert is megtesz a vadászatok során.
A mocsári macskára is jellemző, hogy a déli órákat, vagyis a legmelegebb időszakot nyáron pihenéssel és lazítással tölti egy hűvösebb helyen, télen pedig többször is rajtakapták már, amint napfürdőt vesz.
Ahogy házi kedvenceink, úgy a mocsári macska is vokális, vagyis hallat egy harci üvöltést a támadás előtt. A kutatók szerint egy nagyobb kutya ugatásához hasonlít; a hangjuk sokkal alacsonyabb tartományban szólal meg, mint a házi macskáké. Ez a mély basszus igen éles kontrasztban áll a mocsári macska karcsú, elegáns testfelépítésével.
Kifejezetten gyorsan futnak, egyszer rögzítettek 32 kilométer/óra sebességet is egy példány esetében. Emellett ügyesen másznak fára és még a vízben is otthon érzik magukat, akár 1,5 kilométert is leúsznak egyhuzamban.
Nagyon ritka, hogy egy vadmacskaféle a hús mellett másmilyen táplálékot is fogyasszon. A mocsári macska azonban a kisebb rágcsálók, emlősök, hüllők és madarak elejtése mellett gyümölcsöt is fogyaszt, főleg a téli időszakban. Tudja, mikor kell különösen odafigyelni a vitaminbevitelre!
Ha már a vadászatnál tartunk, nagyon érdekes, hogy különböző vadászati technikákat is megfigyeltek náluk. Ahhoz alakítják a stílusukat és módszerüket, amit éppen szeretnének elejteni. Például tanulmányozták, ahogy pézsmapocok után vadásznak az üregeikben, halat fognak ki a fejük víz alá merítésével vagy felugranak a levegőbe a madarakért kapva.
A fogságban tartott nőstények kicsinyei sokkal nagyobbak voltak, mint a vadon született kölykök. Az apa és az anya természetes környezetükben a párosodás után elhagyják egymást, és az apa semmilyen szerepet nem vállal az apróságok felnevelésében. Egy fogságban tartott pár esetében azonban megfigyelték, hogy az apa nagyon gondoskodóan állt a picikhez és védelmezte őket.
Ahogy a bengáli hibrid fajta kitenyésztéséhez felhasználták a leopárdmacskát, vagy a szervált a szavanna kitenyésztéséhez, úgy erre az ügyes és kellemes külsejű vadmacskára is szemet vetettek a kísérletező kedvű tenyésztők, és a segítségével megalkották a chausie nevű hibridet. (Egyszerű házi macskákkal pároztatták őket.)
A chausie egy rendkívül energikus, akrobatikus és intelligens macska. Nagyon játékosak és imádnak emberek közelében lenni, emiatt az egyedüllétet nehezen viselik. Igen mély kötődés kialakítására képesek a gazdival, és ha kiskoruktól szocializálták őket kutyákkal is, akkor velük is megtalálják a közös hangot.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek