4 dolog, amit Az oroszlánkirály miatt rosszul tudunk a sörényes nagymacskákról
2025. január 20 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 20 - Képek: Getty Images Hungary
A Mufasa: Az oroszlánkirály című animációs film december közepe óta látható a magyar mozikban. Valószínűleg rajtam kívül még sokaknak volt gyerekkori kedvence az eredeti Az oroszlánkirály, amelyet felnőttként is csak remegő szájszéllel tudtunk végignézni. A gyengébbek persze úgy bömböltek, mint egy újszülött, azon a bizonyos jeleneten – amit a gyengébbek hősiesen be is vallanak. A millenniáloknak az új mozi a nosztalgia édeskés, belülről melengető érzését hozhatja el újra, az újabb generációnak pedig lehetőséget ad arra, hogy megismerkedhessen ezzel a kivételes történettel.
A következő cikk azonban nem egy filmkritika lesz – még ha ezt a benyomást is keltettem minden erőfeszítésem ellenére –, csupán a segítségével rántjuk le a leplet néhány mítoszról az oroszlánokkal kapcsolatban. Lássuk máris, hogy az oroszlánkirály története hogyan vezethet félre minket abban, hogy valós képet formáljunk a dzsungel királyairól. Tessék, itt is van az első tévhit; vágjunk is bele!
Bár az oroszlánokat gyakran nevezik a dzsungel királyának, valójában nem dzsungelekben élnek. Ezek a nagymacskák füves területeken és szavannákon barangolnak, ahol aranyszínű bundájuk kiváló álcát biztosít számukra, miközben olyan zsákmányokra vadásznak, mint az antilopok és a zebrák. Ha mindenképpen szeretnénk számukra egy királyságot kijelölni, akkor inkább mondjuk azt, hogy a szavannák királyai és királynői.
Ki ne ismerné a legendás dalt!? Persze a fülbemászó dallamot és szöveget értékeljük, az oroszlánok valójában azonban éjszaka inkább vadásznak, mint édes álmot alszanak. Ezek a nagymacskák leginkább éjjel aktívak, amikor hűvösebb van, és a sötétség leple előnyt is biztosít számukra. Bár Afrika nemzeti parkjainak látogatói gyakran látják őket nappal a fák árnyékában pihenni, az igazi akció éjszaka zajlik. Ezek a nagymacskák ugyanis a tapetum lucidum nevű szemfenéken található fényvisszaverő rétegnek köszönhetően – amely felerősíti a ráeső fényt – 6-8-szor jobban látnak gyenge fényviszonyok között, mint az ember. A tapetum lucidum a házi macskáknál is megtalálható, ez az, ami világít, ha sötétben ráesik a fény. (A teljes sötétségben persze a macskafélék sem látnak, tapetum lucidum ide vagy oda. A látáshoz nekik is szükségük van valamilyen fényforrásra, még ha az igen gyenge is.)
Valójában mind a hím, mind a nőstény oroszlánok aktív vadászok, és együtt dolgoznak a zsákmány elejtésében. A hím oroszlánok azonban kulcsszerepüket leginkább a falka és annak területének védelmében látják el. A falka patriarchátusban él, azaz a hímnemű foglalja el a vezető szerepet a csoportban.
Érdekesség, hogy a hiénák matriarchátusban élnek, így a fejlődési és életkörülményeik nagyon sokban különböznek. Mivel az eredeti moziban a vihogó hiénáknak ugyan kicsi, de annál emlékezetesebb szerep jut, így ajánljuk figyelmedbe a hiénás cikkünket. Ebből például megtudhatod, miért növesztenek náluk a nőstények pszeudopéniszt, valamint lehetőséget kapsz arra is, hogy másként tekints ezekre a kivételes jószágokra.
Az tény, hogy oroszlánok üvöltéssel is kommunikálnak egymással. Egy üvöltés néha több mint 8 kilométerre is elhallatszik, jelezve jelenlétüket a riválisoknak, és összetartva a falkát. Inkább a hímek használják, de a nőstények is juttathatnak el így információkat mind a falka tagjainak, mind a csemetéiknek. Az oroszlánok azonban általában csendben vadásznak, ugyanis sok macskaféléhez hasonlóan lesből támadnak a prédára. Ehhez pedig csend kell, olyan csend, hogy a kiszemelt préda semmit se érzékeljen a ragadozó közeledéséből. Az egyetlen észlelhető kommunikációs mód vadászat közben a testbeszéd és a tekintet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek