hirdetés

Ezért nő a macska pupillája játék közben

Mádi-Krezinger Cintia

2024. május 2 - Képek: Getty Images Hungary

A minden gazdi számára ismert jelenségnek van magyarázata – elmondjuk, mi az.

hirdetés

Bizonyára te is tapasztaltad már, hogy amikor a cicáddal játszol, vagy épp készül őrült módjára rohangálni, egyszer csak azt látod, hogy nő a macska pupillája. A látvány sokszor egészen komikus, a kedvenced azonban egyáltalán nem viccből csinálja. Két oka is van a jelenségnek – lássuk, melyek ezek.

A nagyobb pupilla több információ befogadását teszi lehetővé, így a cica pontosabban tudja letámadni a játékot

Izgalom

Amikor egy cica heves érzelmi állapotba kerül, a testében lezajló folyamatok egyik eredménye a pupillák tágulása. A közös játék során vagy a zoomies közben a macska izgalmi állapotba kerül. Többek között ezért lehet már előre tudni, mire készül a cica: még azelőtt kitágulnak a pupillái, hogy a játékára vetné magát, vagy elkezdene össze-vissza szaladgálni. (Egyébként gyakran ugyanez történik akkor is, amikor az állat macskamentát fogyaszt. Azoknak a cicáknak, akik reagálnak a benne található nepetalaktonra, általában kitágul a pupillája.)

Fontos azonban megjegyezni, hogy a heves érzelmi állapot adott esetben lehet stressz vagy félelem is. Amikor játszol a kedvenceddel, mindig figyeld a testbeszédét, és ha úgy látod, hogy az állat számára már nem élvezetes a dolog (a tág pupilla mellé hátracsapott fülek, esetleg fújás is társul), hagyd, hogy lenyugodjon. A kezdő gazdik, különösen a kölykök esetében hajlamosak összetéveszteni a játékos viselkedést a stresszel.

Jobb látás

A macskák ösztönösen reagálnak a különböző helyzetekre. Bár már nem kell a vadonban a túlélésért küzdeniük, játék közben is a „harcolj vagy menekülj” elvet követik. Annak érdekében, hogy jó döntést hozhassanak, a pupilláik kitágulnak, hogy több fény juthasson a szemükbe, ami által jobban látnak. Így több információhoz juthatnak az adott helyzettel kapcsolatban, és kisebb az esélye annak, hogy hibát vétenek. Például nem sikerül elkapniuk a játékegeret.

A fentiekből tehát egyértelmű, hogy a játék közbeni tág pupilla teljesen természetes reakció, ami miatt nem kell aggódnunk. Ám vannak olyan esetek, amikor a normál mérettől eltérő szembogár egészségügyi problémára is utalhat. Ide kattintva fontos információkat találsz arról, mi a teendő, ha nem egyformák a kedvenced pupillái.

macska játék macska testbeszéde szemek tág pupilla zoomies
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!