Valóban megtanulhatsz úgy nyávogni, hogy azt értse a macskád?
2024. április 10 - Képek: Getty Images Hungary
2024. április 10 - Képek: Getty Images Hungary
Az a tapasztalatunk, hogy szinte nincs olyan macskagazdi, aki ne nyávogna vissza kedvencének. Akár bevallja, akár nem. Az interweben szörfözve azonban több olyan videóval is szembe találtuk magunkat, ahol a készítők különböző nyávogásokat mutattak be, melyeknek macskanyelven megvan a jelentésük is. És a videókon lévő cirmosok néha reagáltak is rájuk.
Most akkor tényleg megtanulhatunk úgy nyávogni, hogy az bírjon is jelentéssel a macskanép számára? A következőkből kiderül!
Azt már korábbi kutatásokból tudjuk, hogy a macskák felismernek különböző hangtónusokat és hangmagasságokat, valamint azt is, hogy odafigyelnek arra, amikor a saját nevükön szólítják őket. Sőt, már azzal is tisztában vagyunk, hogy ha magasabb hangon, kedveskedve, babásan szólunk hozzájuk, azt jobban értékelik, így gyakran nem reagálnak arra, ha alacsonyabb hangfekvésben intézzük hozzájuk a mondanivalónkat. Ez nem azért történik így, mert ignorálnak minket, hanem azért, mert nem ezt szokták meg, így nem gondolják, hogy ilyenkor hozzájuk beszélünk.
Molly DeVoss macskaviselkedés-szakértő az Inverse-nek azt is elmondta, hogy bajuszos társaink más macskák nyávogását és hangjait is felismerik. Ezért például ő azt javasolja, hogy ha macskanyávogást hallgatunk – főleg abban az esetben, ha az a cica feszült vagy szenved –, ezt fülhallgatóval tegyük, ugyanis olyan ez a macskának, mintha nekünk emberi sikolyokat játszanának le.
Ezekből kiindulva akkor talán érthetik, ha megpróbálunk számukra úgy nyávogni, ahogy azt bizonyos esetekben tőlük hallottuk? A szakértők szerint bárhogy is igyekszünk, sajnos az ilyenfajta emberi nyávogást nem tudják saját nyelvükként értelmezni. Így a lenti videó eredménye is – melynek a készítője macskanyelven azt közli cicájával, hogy itt az étel: mah mah mah, majd arra kéri kedvencét, hogy jöjjön oda hozzá: ma-ah – valószínűleg csupán a véletlen műve. Vagy egyszerűen a cica figyelmes lett egy hangra, aminek szerette volna megvizsgálni a forrását.
A szakértők szerint, ha nyávogtunk a cicának eddig, és jólesik nekünk ez a fajta kommunikáció, nem kell elhagynunk ezt a szokást. Bajt nem okozunk vele, és csak egy újabb módja lehet annak, hogy erősítsük a macska-gazdi közötti kapcsolatot.
Van azonban egy hatékonyabb módszer arra, hogy információt adjunk át a kedvencünknek. A macska elsődleges nyelve nem a nyávogás – egymás között ritkán kommunikálnak így –, hanem a szagok, egészen pontosan a feromonok illata. Hagyjuk bátran, hogy a cica mindenhez hozzádörgölőzzön, ezzel megjelölve azt a személyt vagy tárgyat biztonságosként. Sőt, akár bevethetjük a feromonos sparyt vagy párologtatót is, amik szinte minden macskánál beválnak. Ezek, akárcsak a természetes feromonok, azt üzenik a cica számára, hogy nyugalmas, biztonságos környezetben van, amiben ellazulhat, nem fenyegeti veszély. Ha szeretnél többet megtudni a feromonokról, és a hozzájuk kapcsolódó néha meglehetősen zavaró macskaszokásokról, azt ide kattintva teheted meg.
Ebben a cikkünkben pedig arról írunk, hogy hogyan fejlesztették ki a macskák a nyávogást csak azért, hogy jobban megértsük őket.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek