Miért nyújtózkodik a macskám, amikor meglát?
2024. december 1 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 1 - Képek: Getty Images Hungary
Valószínűleg te is megfigyelted már a cicádon, hogy amikor megérkezel, vagy visszatérsz valahonnan, előszeretettel dörgölőzik a lábadhoz, veti magát hanyatt vagy nyújtózkodik egy hatalmasat. Sőt, néha ezek kombinációit is felvonultatja rövid performanszában.
Míg a dörgölőzésről és a hasmutogatásról számos alkalommal írtunk már, csak most tűnt föl, hogy a cicák ez utóbbi jellegzetes viselkedéséről még nem esett szó eddig. Lássuk máris, hogy miért nyújtózkodnak a macskák akkor, amikor meglátják a gazdit, de előtte még arról is beszélünk röviden, hogy miért nyújtózkodnak annyit a macskák általánosságban.
A nyújtózkodás egy rendkívül fontos tevékenység a macskák számára. Olyannyira, hogy sok országban az állatjóléti irányelvekben gyakran szerepel követelményként, hogy a macskáknak biztosítani kell a lehetőséget a tartásánál arra, hogy különböző helyzetekben nyújtózkodhassanak. A macskáknál, ahogy az embereknél ez a mozdulat egyaránt kulcsszerepet játszik a vérkeringés fokozásában és az izmok merevségének feloldásában az inaktív időszakok után. Alvás közben az agyunk a legtöbb izmot lebénítja, mivel testünk nem mozog, így a vér nem kering megfelelően bennük.
Amikor felébredünk, automatikusan nyújtózkodunk, hogy javítsuk az izmok és az agy vérkeringését, ami segít éberebbnek érezni magunkat. A nyújtózkodás megnyújtja az izomrostokat, hogy készen álljanak a cselekvésre. Mivel a macskák naponta akár 16-20 órát is alszanak, vagy legalábbis pihennek, logikus, hogy sokkal gyakrabban nyújtózkodnak, mint mi. Mint ragadozók és zsákmányállatok, a macskáknak gyorsan fel kell tudniuk készülni arra, hogy lecsapjanak egy egérre, vagy elszaladjanak egy ragadozómadár elől.
Az emberekhez hasonlóan a nyújtózkodás a macskákban is kifejezetten jó érzést kelt mindezek miatt. Segíthet oldani a feszültséget a hát- és vállizmokban, valamint endorfinokat szabadít fel az agyban, általános jó közérzetet teremtve. A macskák nem mindig ugyanazért nyújtózkodnak, mint mi, és náluk a nyújtózkodás cselekedete a helyzettől függően más-más jelentést hordozhat.
Az egyik legbájosabb macskaviselkedés lehet egyszerűen társas gesztus, amely annak a jele, hogy a cica ellazult állapotban van és jól érzi magát a közelünkben. Ez különösen igaz, ha szoros kapcsolatot ápolunk a macskánkkal. A társasági hempergés során, amikor a hátára vagy az oldalára hengeredik, ahogy meglát minket, a mancsait is nyújtóztathatja a cica. Azoknál a macskáknál, amelyek különösen szeretik az emberi érintést, ez akár felhívás is lehet a keringőre. Vagyis, hogy hajoljunk le hozzá és simogassuk meg. (Ha mégsem értékelné ezirányú törekvésünket, ne vegyük a szívünkre, és csak gyönyörködjünk benne tovább.)
Képzeld magad elé a szituációt, amikor éppen hazaérkezel egy hosszú munkanap után. Cicád vagy már az ajtóban vár, vagy éppen akkor érkezik meg a kuckója nyugalmából. Olyannyira izgatott, amiért hazaértél, hogy egyből szalad eléd; a szokásos alvás utáni nyújtózás ilyenkor nem a fekhelynél történik meg, hanem már a szemeid előtt.
Ahogy írtuk is, az egyik legkedvesebb és legaranyosabb szokásról van szó, ami a legtöbb gazdiban felpiszkálja a babusgatás iránti vágyat. Ha a macska összekötötte a nyújtózkodást az állvakargatással, a dicsérő szavakkal, esetleg még a jutalomfalatokkal is, akkor elképzelhető, hogy tudatosan kelletti magát így előtted.
Ha pihenés közben szoktad azon kapni, hogy úgy helyezkedik nyújtózkodás közben, hogy hozzád érjen, elképzelhető, hogy szintén arra vágyik, hogy felvegye veled a kapcsolatot, és közelebb kerüljetek egymáshoz. Tudod, mint amikor egy pár ül egymás mellett, és a fiú nyújtózás közben az egyik karját a lány válla köré, a székére helyezi. Csak úgy mellékesen, mindenféle feltűnés nélkül. Ha ilyenkor eléri szőrös barátod azt, amit szeretne, akkor biztosan rendszeresen alkalmazza majd a technikát.
Igyekszünk mindig felhívni a figyelmet arra, miért fontos, hogy beszerezz egy olyan kaparófát, amely elég magas és stabil ahhoz, hogy a macska a teljes testét le tudja rajta nyújtani. Kiemeljük, hogy valóban elég magas és stabil legyen az alkalmatosság, ugyanis a cica nem fogja használni, ha nem tud rá elég magasan felkapaszkodni, vagy attól tart, hogy ráborul (akár az esetleges múltbéli rossz tapasztalatok miatt.) Egy kaparófa nemcsak kedvenced életében hozhat változást, de a sajátodban is. Ha hajlamos macskád mindent is összekaparászni, egy feromonos sprayvel befújt, jól elhelyezett kaparófa segíthet a szokást átirányítani.
Ide kattintva megtudhatod, miért férnek át a macskák még a legszűkebb helyeken is. Valóban igaz lenne, hogy ahol az állat feje átfér, ott a teste is?
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek