hirdetés

Miért szöknek el a macskák? 10 ok, ami a jelenség mögött állhat

Ferenczi Deborah

2023. április 8 - Képek: Getty Images Hungary

Sajnálatos módon, még a leghűségesebbnek bizonyuló macskák esetében is előfordul, hogy bizony elszöknek a gazdijuktól, már amennyiben ezt meg tudják tenni. Fontos megérteni, hogy ez esetükben nem egyfajta hűtlenség, hanem sokkal inkább ösztön, ami olykor igazán messzire vezérli az állatot. Annak érdekében, hogy ezt a lehető legeredményesebben tudd megelőzni, fontos megérteni azt, hogy pontosan ennek a cselekedetnek mi áll a hátterében. Ebben pedig ez a cikk bizonyosan segítségedre lesz.

hirdetés

A kint tartott macskák portán belüli tartása meglehetősen problémás. Ennek az oka nem csak a vadászösztönben keresendő, hanem a macska, mint a függetlenség és a szabadság szimbóluma, bizony vágyik kalandokra. Azonban ez nem azt jelenti, hogy ne akarna mindig visszatérni hozzád. Az alábbiakban összeszedtük a 10 leggyakoribb okot, mely miatt egy időre elszökhet a macskád.

1. Szaporodási ösztön

Az első és talán leggyakoribb ok, egyszerűen a szaporodási ösztönből táplálkozik. Ilyenkor általában nagyon éles érzékeik segítségével felfedezik a potenciális párzásra alkalmas partnereket a környéken. Ha a közelben nem találnak megfelelő partnert, akkor ösztöneik akár egészen messzire is elvezényelhetik.

Éppen ezért egyrészt érdemes ivartalanítani a macskát, másrészt pedig az ilyen helyzetekre való felkészülés érdekében, mindenképpen fontos chipet tenni az állatba, hogy vissza tudjon kerülni hozzád, még akkor is, ha ösztönei nagyon messzire vezényelték.

2. A vadászösztön

A másik fő ok, amiért macskád elszökik otthonról, a természetes és mélyen gyökerező vadászösztön. Ez egy olyan erős életbemaradási ösztön, melyet valósággal lehetetlen megfékezni az állatban. Éppen ezért bármennyire is jól táplálod, és minden földi jót megadsz neki, mégis előfordulhat, hogy otthonról kóborolva, vadászni indul, egy potenciális préda után.

3. Terület védelme

Általában a macskák territóriuma az a terület, ahol az idejük nagy részét töltik. Ez lehet az otthonodon belül, a hátsó udvaron, de kijárós macska esetén, még az udvaron kívül is húzódhat a kandúrod felségterülete. Fontos tudni, hogy ha a macskád jól érzi magát a saját birodalmában, akkor valószínűsíthető, hogy megpróbálja kiterjeszteni a területét azzal, hogy megnézi a távolabbi környéket.

Továbbá egy ilyen területnek a védelme nem kis feladat, így lehetséges, hogy meg kell küzdenie a birodalmának a megőrzése érdekében más macskákkal is. Sőt, az is elképzelhető, hogy ha nemrég költöztél, akkor visszavágyik előző királyságába, és azért szökik el.

4. Más gazdit is tart

Ha egy ember megmagyarázhatatlan indokból kifolyólag van nagyon sokat távol az otthonától, akkor a legtöbben félrelépésre gyanakodunk elsőként. Nos, ez a macskák esetében sincsen másképpen. Amennyiben szokatlanul sokat van távol az otthonából, elképzelhető, hogy még számos más helyen kuncsorog ennivalóért, vagy éppen szeretetért. Nemrégiben például lehetett hallani egy I. kerületi macskáról, akinek legalább három gazdija volt, és mindegyik más néven ismerte. Róla ebben a cikkben meséltünk.

5. Vemhes

Ha már az előbbiekben a tüzelő macskákról értekeztünk, akkor érdemes megemlíteni, hogy abban az esetben, ha a macskád sikeresen kiélte párzási ösztönét, lehet, hogy vemhes lett, és azért tűnt el, mert a szüléshez vonult el. A vemhes macskákra jellemző, hogy elbújnak, ugyanis gyakran keresnek egy félreeső, privát és biztonságos helyet, hogy világra hozzák a kölykeiket.

6. Stressz

A stressz egy másik igencsak gyakori oka annak, hogy a macskák elszöknek. A macskák a megszokás teremtményei – nem szeretik a változásokat a háztartásban vagy a rutinjukban. Akár a bútorok áthelyezése, vagy egy személy, esetleg új háziállat, egy családtag elvesztése, lakásfelújítás vagy akár csak a hangos zajok is mind traumatizálhatják az állatot. Továbbá mindez okozhat stresszt és szorongást a cicában, és arra késztetheti, hogy máshol keressen menedéket.

7. Elhanyagolás

Az elhanyagolás és az elhagyatottság érzése szintén lehetséges oka annak, hogy macskád nem tér haza. Ha mindig egyedül hagyod, vagy nem biztosítasz neki elegendő élelmet, vizet vagy bármi mást, amire szüksége van a túléléshez és a jó élethez, előfordulhat, hogy máshol keres menedéket, szeretetet és gondoskodást. Hasonlóképpen, ha az otthonod elhanyagolt, vagy ha nem adtad meg számára a szükséges gondoskodást, előfordulhat, hogy elszökik otthonról.

8. Félelem

Egy másik gyakori oka az állatok eltűnésének a félelem. Ha a macskádat megijeszti valami, a természetes félelemreakciója  egyértelműen a menekülés. Ilyenkor pedig lehetetlen megmondani, hogy messzire szaladt-e, vagy éppen a közelben, valami számára biztonságos helyen keresett-e magának menedéket.

9. Betegség

Fontos tudni, hogy a macskák elszökésének természetes oka a betegség. Amikor rosszul vannak, inkább elvonulnak egy elszigetelt, rejtett és csendes helyre, hogy egyedül, mindenféle zavarás nélkül gyógyuljanak, vagy –  súlyos betegség esetén –  haljanak meg.

10. Kíváncsiság

Végül, a macskák gyakran csak azért szöknek el, mert kíváncsi lények, akik szeretnek felfedezni és ösztöneik nyomába eredni. Lehet, hogy a macskád nyáron szívesen kergeti a pillangókat vagy a rovarokat. Különösen, ha valami csábító van a közelben, macskád lehet, hogy órákra, de akár napokra is elkóborolhat otthonról.

A legfontosabb pedig minden esetben a megelőzés. Tehát egyrészt minden módszerrel megpróbálni a macska portán belül való tartását. Továbbá a cicákat egyébként is számos veszély fenyegeti abban az esetben, ha kijárósak, így javasoltabb a bent tartásuk. Ezentúl pedig mindenképpen érdemes egy GPS nyomkövetőt is tenni az állatra, hogy eltűnése esetén tudjuk, hogy merre kószál.

elszökik a macska fél a macska ivartalanítás kijárós macska kóbor macska macska kóborol mikrochip stresszes macska szökik a macska vadászösztön
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!