hirdetés

Ebben a mesebeli olasz falvacskában több a macska, mint az ember

Szénási Szimonetta

2024. július 23 - Képek: Getty Images Hungary

Fekete-fehér macska Olaszországban

Olaszország bővelkedik varázslatos helyekben. Egy középkori falak ölelte aprócska városban például több macska él, mint ahány lakos várja a turistákat. Érdemes megismerned a történetét!

hirdetés

A Viterbo megyében fekvő Civita di Bagnoregióról van szó, a Rómától mintegy 130 kilométerre fekvő kis község, amely igen népszerű turistacélpont több okból is. Egyes beszámolók a legtökéletesebb olasz faluként hivatkoznak rá, nemcsak pompás fekvése és múltja, de az ott élő olasz macskák miatt is.

Az olasz faluban kétszer annyi a macskák száma, mint a helyi lakosoké

Az olasz faluban magasabb a macskák száma, mint az embereké

Civitát ugyanis a mintegy 20 lelket számláló macskakolónia uralja, ember azonban mindössze 11 él a sziklaszirten. A falut egy kisebb kanyon választja el a legközelebbi településtől (amellyel korábban egy várost alkotott; de erről később), így az odalátogatóknak egy 366 méter hosszú, kizárólag gyalogosforgalomnak fenntartott hídon kell átkelniük, hogy közelebbről szemügyre vehessék a falu romantikus utcácskáit, történelmi épületeit, és megismerkedhessenek a híres-neves macskákkal. (A helyiek bizonyos időközönként kerékpárral, illetve motorral is közlekedhetnek, de autóval tilos ráhajtani a hídra. Ezen felül egy kőfalba vájt alagút szolgál vészkijáratként a faluból.)

A haldokló városnak („la città che muore”) is nevezik Civitát, amely elnevezést földrajzi fekvése, valamint a környezeti adottságai miatt nyerte el. A település ugyanis a rossz földek terepe: a puha tufa kőzet egy állandóan változó agyag- és homokrétegen fekszik. Az instabil terep az erózió következtében vette fel a jellegzetes, csúcsokból álló formáját. Ám emiatt hatalmas területei vesztek a mélybe, így a ma megmaradt falunyi terület mindössze töredéke a korábbi városnak. Egy 18. században történt földrengés pedig kialakította a már említett kanyont, ezzel kettéválasztva az akkori területet; így született meg a szomszédos Bagnoregio, ahová a lakosság szinte egésze elköltözött az idők során.

Civitába egy 366 méter hosszú híd vezet

Fizetned kell, hogy lásd a falvat és a macskáit

A folyamatot a történelmi események, főként a 2. világháború felgyorsította, így a falu 1990-re szinte teljesen elnéptelenedett. Ám Civita hiába haldokló város, ahogy ma már hangsúlyozzák, élni akar, és még ma is áll, fennmaradását a turizmusra alapozva. Ebben pedig szerepet játszanak az említett macskák is. Illetve az a 2013-ban bevezetett újítás, miszerint a faluba belépőknek fizetniük kell a látogatásért. Bár az akkori polgármester, Francesco Bigiotti ötlete merésznek tűnt, a pszichológiája bevált: hiszen amiért fizetni kell, az biztosan értékesebb is, mint az ingyenes, vélik sokan.

Nem Civita az egyetlen város az országban, ahol az olasz macskák nagy hírnévre tettek szert. Rómában például bejegyzett jogi személyként kezelik a kolóniákat.  A római macskákról itt mesélünk.

történelem utazás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!