hirdetés

Meg szabad ölelni a macskákat?

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 12 - Képek: Getty Images Hungary

Az emberek közti gyengéd érzelmek egyik kifejezési módja az ölelés. De vajon macskád felé is jó, ha így kommunikálod a szeretetedet? Több tényezőtől függ, mi lesz az állat reakciója.

hirdetés

Úgy szeretlek, majd’ megeszlek – vagy legalábbis ölelgetlek és puszilgatlak, érezheted sokszor, ha kedvencedre nézel. Ám érdemes belegondolni abba, mit jelent az ölelés a macska számára.

Több tényezőn múlik, szereti-e a macska az ölelgetést

Amikor valakit megölelsz, karjaidat viszonylag szorosan köré fonod, összesimultok, nagyon közelről érzed a másik testét, annak melegét, szinte eggyé váltok. Most vizsgáld meg ezt a helyzetet egy állat szempontjából! Ugye, hogy félelmetesnek hat? Ezt a közelséget könnyen élheti meg fenyegetésnek, csapdának egy négylábú, aki ösztönszinten még emlékszik, mire volt szüksége a vadonban a túléléshez. Ha valami (vagy valaki) gúzsba köti, az semmiképpen sem szerencsés.

A háziasítás ezen a téren is rengeteg változást hozott, így az nem helytálló, hogy valamennyi macska ódzkodik az öleléstől. De fontos, hogy gazdaként felmérd, cicád számára mennyire komfortos az ilyesfajta közeledés.

A szorult helyzet fenyegető lehet az állat számára

Ezen múlik, szereti-e a macska az ölelést

Hogy kedvenced miként fogadja az ölelgetést, egyrészt függ a személyiségétől. Ebben pedig közrejátszik a fajtája is; egyes macskafajták bújósabbak. Ilyenek például a ragdollok, a szfinxek, vagy a skót lógófülűek; de köztük is lehetnek távolságtartóbb egyedek.

A ragdollok bújósabb macska hírében állnak

Ugyanígy fontos a nevelés. Ha kedvencedet már kölyökkora óta kézbe veszed, babusgatod, akkor számára természetes lesz a szorosabb kapcsolat köztetek. Ám egy felnőttként, esetleg az utcáról hozzád került macska számára az ölelés szinte biztos, hogy fenyegetést jelent majd. A kezdetekben biztosan, és kérdéses, hogy valaha meg tudod-e szerettetni vele a szorosabb kapcsolatot.

Ám ez nem is szükséges! A cicák szeretetnyelve ugyanis merőben eltér a miénktől, így érdemesebb az ő eszköztárukhoz nyúlni, ha ki szeretnénk fejezni, mennyire fontosak nekünk. A simogatás, a játék, a fésülgetés, vagy a szemkontaktus közbeni lassú pislogás mind azt üzeni az állatnak, hogy szereted és törődsz vele.

A bunda fésülésével is kifejezheted a szeretetedet

Honnan tudod, hogy a macska nem szereti az ölelést?

Amennyiben kedvencednek nincs ínyére, hogy ölelgeted, annak egyértelmű jelét fogja adni. Ha a teste megmerevedik, a füleit hátracsapja, farka feszesen, idegesen jár ide-oda, akkor biztos lehetsz benne, hogy nincs ínyére a dolog. A panaszos nyávogás már komolyabb jelzés, és ha te még ekkor sem veszed a lapot, akkor előkerülnek a karmok, sőt, a macska akár meg is haraphat. De sajnos rá kell mutatnunk arra, hogy ez a te hibád.

Mielőtt félreértenéd, nem vádaskodni szeretnénk, de a macskák elkötelezett érdekvédőiként fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy az állatok határait tisztelni kell. A cicák erre különösen érzékenyek. Így ha ő szépen kérte, hogy hagyják békén, ami nem történt meg, ő pedig a maga módján tudott csak szabadulni a kényelmetlen helyzetből, azért nem hibáztatható.

Meg kel tanítani a gyerekeknek, miként közeledjenek az állathoz

Nagyon fontos, hogy ezt megértessük a gyerekekkel is, hiszen ők általában plüssjátékként kezelik a hús-vér háziállatokat, amit a macskák általában rosszul viselnek.

kommunikáció macska és gazdája szeretet testbeszéd
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!