9 érdekes tény az oncilláról: az anya és az apa is alig játszik szerepet a kölykök túlélésében
2023. július 31 - Képek: Getty Images Hungary
2023. július 31 - Képek: Getty Images Hungary
Az oncilla, vagyis a tigrismacska egy ravasz, kistestű vadmacska, aki ugyanazon az élőhelyen osztozik a csinos külsejű ocelottal és a földönkívüli tekintetű hosszúfarkú macskával. De miért is neveztük ravasznak ezt a hatékony kis ragadozót? Először is azért, mert tigrismacskának hívatja magát, mégis foltjai vannak. A többiről pedig később!
Rendkívül visszahúzódó kis állat (persze, tipikus macska), őt is a rejtélyesség bűvköre vonja jótékony homályba, emiatt pedig nagyon nehéz tanulmányozni. Érdemes azonban közelebbről megismerni! Máris soroljuk, hogy a tudomány mai állása szerint mit tudunk az oncilla életéről és szokásairól.
A tudósok szerint általában magányosan élnek, csak a párosodás idejére érintkeznek fajtársaikkal. A nőstények a legtöbb esetben egyetlenegy cicát hoznak a világra, akit mindössze 4 hónapos koráig nevelnek, ám az oncillák csak 2 éves korukra érik el az ivarérettségüket. A leválasztás után az anya semmilyen szerepet nem játszik a cica túlélésében, az apa pedig abszolút nem gondozza a kicsinyeket vagy tart fent kapcsolatot az anyával.
Ennek következtében a szaporodási rátájuk rendkívül alacsony, ami részben magyarázatot ad arra, miért olyan ritkák ezek a szépséges macskafélék. Még úgy is, hogy rendkívül kevés természetes ragadozójuk van.
Persze ez minden állatra igaz valamilyen szinten, azonban az eddig ismeretanyag alapján ezek a cicák különösen kiemelt helyet foglalnak el a körforgásban. Természetes élőhelyüket a Közép- és Dél-Amerika erősen erdős területei jelentik, de akár a szavannákat és a vizes élőhelyeket is birtokba veszik a vadászathoz. Ezeken a helyeken a vadásztehetségüknek köszönhetően a rágcsálópopulációkat a megfelelő határok között tartják.
Sajnos azonban az ő körülményeik is fokozatosan változnak. Az élőhelyük pusztulása és a nagyobb húsevők jelenléte gyakran arra kényszeríti őket, hogy közelebb éljenek az emberek lakóhelyeihez, mint ahogyan azt természetesen tennék. A vörös listán sajnos már a sebezhető kategóriába esnek.
A világ Szörnyella de Frászai erre a szerencsétlen jószágra is kivetették a hálójukat. Ha hihetünk az újabb híreknek, a szőrmék kereskedelmének korlátozása valamelyest csökkentette a bundájuk eladásának lehetőségét, ezt az információt azonban fenntartásokkal kezeljük.
Ugyan tiltva vannak a CITES Appendices I. függelékében (az egyezményhez olyan fajok jegyzékei tartoznak, amelyekre a túlzott kihasználás ellen különböző szintű vagy típusú védelmet biztosítanak), ezzel tiltva minden nemzetközi kereskedelmet, ám vadászata továbbra is engedélyezett Ecuadorban, Guyanában, Nicaraguában és Peruban is.
Testhosszuk 30-60 cm körül van, ami jóval hosszabb, mint egy átlagos házi macska hossza. Érdekes módon azonban a súlyuk kevesebb is lehet, mint kedvenceinké; 2,5 kg körül mozognak.
A közelmúltban felfedezték, hogy valószínűleg két alfaja van a tigrismacskának, az északi és a déli. Bár megjelenésükben alig van különbség, és az élőhelyükön is osztoznak, úgy sejtik, hogy nem képesek kereszteződni.
Bár a két alfaj feltehetőleg nem párosodik, megfigyelték, hogy a csíkos pampamacskával azonban túlságosan is jól megtalálják a közös hangot, aminek következtében a fajta tisztavérű egyedeinek a száma csökken. Ez is fenyegeti a kilátásaikat a jövőre nézve.
Verhetetlen eleganciával másszák meg a legmagasabb fákat is, ami azonban nem túl szokatlan egy macskafélétől. Ám ami abszolút lenyűgöző, hogy a tengerszint feletti 3200 méteres magasságokban is könnyedén elélnek. És még a fejük sem fájdul meg! A kutatások alapján arra gyanakszanak, hogy ez is segíti őket abban, hogy ne kelljen felvenniük más macskafélékkel a kesztyűt a megélhetés érdekében.
Meglepő módon a teljesen fekete oncilla abszolút nem ritka, a népesség körülbelül ötödét teszik ki ezek az elegáns egyedek.
A megfigyelések alapján a tigrismacskák nem hagyják szenvedni a prédájukat. Egyetlen tökéletesen irányzott harapással térítik át áldozataikat a másvilágra, melyet a koponya hátsó felére irányítanak.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek