hirdetés

Ezért ordítanak egymással a macskák harc előtt

Mádi-Krezinger Cintia

2024. március 26 - Képek: Getty Images Hungary

Az ellenségeskedő cicáknak jó okuk van arra, hogy kiabáljanak egymással.

hirdetés

Bizonyára te is találkoztál már olyan videóval  – vagy akár élőben voltál szemtanúja – ahol hevesen ordítottak a macskák egymással. Ahogy az emberek is hajlamosak stresszhelyzetben kiabálni, úgy a cicák esetében is gyakori, hogy bizonyos szituációkban felemelik a hangjukat. Sőt, ahogy mi sem szeretjük a fizikai konfliktusokat, úgy ha tehetik, a macskák is elkerülik a verekedést, ezért inkább ordítanak.

„Hordd el magad Cirmi, míg szépen mondom!"

A leggyakoribb helyzetek, amelyeket a macskák először üvöltözéssel igyekeznek megoldani

Támadást elkerülő kommunikáció: A cicák először verbálisan jelzik egymásnak, hogy védik a pozíciójukat. Hangos ordítozással igyekeznek az ellenfél tudtára adni, hogy bár a helyzet komoly, inkább elkerülnék a fizikai konfrontációt.

Territoriális agresszió: A macskák természetükből fakadóan territoriálisak. Ha egy másik négylábú behatol területükre, az esetleges konfliktusok megelőzése érdekében ordítoznak és fenyegetőznek.

Hierarchikus harc: Két macska konfliktusának hátterében a dominanciáért folyó harc is állhat. Az ordítozás a dominancia egyfajta kifejezése is lehet, ahol az egyik macska megpróbálja elbizonytalanítani vagy megfélemlíteni a másikat.

 

Félreértések elkerülése: A hangos kommunikáció segíthet megelőzni a félreértéseket és a tévedéseket, különösen olyankor, amikor két macska véletlenül találkozik össze. Kiabálással jelzik egymásnak, hogy nem szándékosan kerültek a másik közelébe.

Amilyen furcsának tűnik ez a viselkedés, úgy a háttérben húzódó motiváció megismerésével egy csapásra érthetővé válik. A fentiek ráadásul annak megértésében is segíthetnek, ha a cicád esetleg nem más macskával, hanem idegen emberekkel szemben lép fel így. Nem akar konfliktust, de a maga módján védi a területét.

A macskák között kialakult nézeteltérések többsége általában az ivaros egyedeknél fordul elő. Ez tehát még egy ok arra, hogy ivartalaníttasd a kedvenced; különösen, ha kijárós. Egy korábbi cikkünkben dr. Kajó Cecília jogi szempontból is körbejárta az ivartalanítás kérdését. Ide kattintva elolvashatod.

ivartalanítás kiabálás macska macska nyávogás nyávogás jelentése terület védelme
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!