Mire számíthatsz, ha macskád megöregszik? Így gondozhatod felelősségteljesen
2025. január 1 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 1 - Képek: Getty Images Hungary
Ha idős cicával élünk együtt, nagyon szemfülesnek kell lennünk, hogy észrevegyük, ha jóllétében valamilyen változás következik be. Kísérjük figyelemmel mindennapjait, és gondoskodjunk változó igényeinek kielégítéséről.
A macska átlagos élettartama 13–17 év, bár sokan 20 évig vagy még tovább is élhetnek. Ilyen hosszú élettartam mellett a megfelelő gondozás létfontosságú a macska minden életszakaszában; különösen akkor, amikor az idősebb korba lép. De mikortól számít egy macska idősnek, és mit jelent idős macskának lenni? Íme, mit kell tudni szenior kedvenceinkről, és arról, hogyan tartsuk őket egészségesen.
Az American Association of Feline Practitioners (AAFP) szerint a macskákat 10 éves koruk után tekintjük idősnek. Sok állatorvos azonban már 7 éves kor után javasolja a rutinvizsgálatok számának növelését évi 1-ről 2-re. Mi is ezt az elvet követjük. Azok, akik szoros kapcsolatban vannak szőrös társainkkal, tisztában vannak azzal, hogy a macskák mesterei a fájdalmuk elrejtésének, így nagyon sokáig leplezni tudják, ha valamilyen problémájuk van. Az idősebb korban nagyobb már a betegségek kockázata, így néhány hónapnyi előny is nagyon sokat jelenthet, akár életet is menthet.
Az idős macskák gyakori egészségügyi állapotai közül összegyűjtöttünk néhányat a teljesség igénye nélkül:
Fogászati betegségek: Az 5 évesnél idősebb macskák több mint 80%-át érinti, amit az otthoni fogmosás és az éves fogkőleszedés segíthet megelőzni.
Oszteoartritisz: A macskák ízületi gyulladása egy degeneratív ízületi betegség, amely a 10 éves vagy annál idősebb macskák több mint 90%-át érinti.
Vesebetegség: A macskák vesebetegsége összességében az állatok 20%-át érinti. Kis barátaink vesebetegségének tünetei lehetnek a fokozott vízfogyasztás, a nagyobb mennyiségű vizelet, az étvágytalanság vagy az enyhe súlycsökkenés.
Pajzsmirigy-túlműködés: A súlycsökkenés, a megnövekedett étvágy a pajzsmirigy túlműködésének leggyakoribb jellemzői.
Gyulladásos bélbetegség: A hányás, a hasmenés és a fogyás az IBD legjellemzőbb tünetei a macskáknál. Ez egy nagyon gyakori probléma a középkorú és idősebb cirmosoknál.
Cukorbetegség: Ez az idősebb macskák, különösen a túlsúlyos macskák gyakori betegsége. A súlyszabályozás fontos a betegség megelőzésében.
Rák: A bél-, emlő- és szájrák gyakoribb az idősebb macskákban. Aranyszabály, hogy ha bármilyen puklit, dudort vagy kinövést fedezel fel a macskán, azonnal kérj egy időpontot az állatorvoshoz!
Kognitívdiszfunkció-szindróma: A macskák 80%-ánál 15 éves korukra kognitív diszfunkció alakul ki. A demencia jelei közé tartozik a tájékozódási zavar, a vokalizáció (különösen éjszaka), ürítési balesetek, a rejtőzködés, a mosakodás elhanyagolása és a szokásosnál több alvás.
Az idős macskáknál gyakran előfordul, hogy elfelejtenek enni és inni, vagy nehezen tudnak fel-le navigálni a lépcsőn vagy egyszerűen a lakásban, hogy megtalálják a tálkájukat. Gondoskodjunk arról, hogy idősödő prémes barátunk mindennap könnyen hozzáférjen friss élelmiszerhez és vízhez. A cicák szeretik a meleg helyeket, az idősebbek pedig különösen. Nagy segítség lehet kedvencünk számára egy fűtött macskaágy. Ha többszintes házban lakunk, és megtehetjük, akkor biztosítsunk kedvencünk számára minden emeleten alomtálcát.
Bármilyen fizikai vagy viselkedésbeli változás a macskánál egészségügyi változást is vonhat maga után, így ha bármi szokatlant tapasztalunk, forduljunk állatorvoshoz útmutatásért. A rendszeres otthoni mérlegelés és esetleg petkamera kihelyezése segíthet szemmel tartani kedvencedet.
Minden 7 évesnél idősebb macskának félévente teljes fizikális vizsgálat javasolt. Mivel a macskák jól titkolják a fájdalmukat, az időszakos állatorvosi megfigyelés az idős cirmos egészségmegőrzésének alapköve. Javasolt vizsgálatok az általános labor, a pajzsmirigy ellenőrzése, a vizelet- és bélsárvizsgálat, valamint a szívféreg- , FeLV- és FIV-szűrés. Amennyiben pedig macskád kórtörténete alapján az állatorvos más típusú vizsgálatot is javasol, érdemes megfogadni a tanácsát.
A 10 év feletti cicák esetében a rutinvizsgálatok során javasolt az állat vérnyomásának ellenőrzése is, hiszen a gyakori betegségek magas vérnyomással is társulhatnak. Ezen túlmenően hasi vagy mellkasi ultrahang vagy hasi röntgenfelvétel is hasznos lehet.
A macska éves vérvizsgálata nagyszerű módja annak, hogy az állatorvosok megállapítsák, szükség van-e a szőrmók táplálékának megváltoztatására. A fehérje- és a foszforszint a két legkritikusabb tényező, amit figyelembe kell venni. Az idős macskákat szükségleteik kielégítése érdekében speciális étrenddel kell etetni. A legtöbb állatorvos azt javasolja, hogy 7 éves kor körül váltsunk szeniortápra. Vannak vényköteles és vény nélkül kapható eledelek is, valamint választhatunk száraz és nedves közül, vagy vegyíthetjük is ezeket. Sok tényezőtől függ, hogy mit válasszunk, mint például a macska egészségi állapota, súlya, egyéni preferenciái vagy a fogainak az állapota. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük ki az állatorvos véleményét.
A fent említett tanácsok figyelembevételével megfelelő gondozási tervet, étrendet és otthoni környezetet alakíthatunk ki idősebb négylábú barátunk számára. Az útmutató intelmeit figyelembe véve korán nyakon csíphetjük a kialakulóban lévő problémákat, így még tovább velünk lehet szeretett barátunk.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek