Ezért ásítanak olyan hatalmasat az oroszlánok
2024. május 5 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 5 - Képek: Getty Images Hungary
Ha megnézel napközben egy átlagos oroszlánfalkát, könnyedén lehet az a benyomásod, hogy ezek az állatok egész nap csak fekszenek, lustálkodnak, ásítoznak. Ám az új kutatásoknak hála kiderült, hogy ezek az ásítások finoman kommunikálnak néhány fontos jelzést. Mi több, az Animal Behaviour folyóiratban a kutatók arról számoltak be, hogy nem csupán az oroszlánoknak, de a sok más ragadozónak is segíthet az összehangolódásban ez a tevékenység.
A felfedezés részben véletlenül történt, miközben Dél-Afrikában foltos hiénák játékviselkedését tanulmányozta Elisabetta Palagi, az olaszországi Pisai Egyetem etológusa kollégáival. Ebben az időszakban gyakran volt alkalmuk oroszlánokat is szemügyre venni. Ekkor tűnt fel nekik, hogy gyakorta ásítanak, amiket ráadásul rövid időintervallumokba tömörítenek. Nem is húzzuk tovább az időt, mutatjuk, miért ásít olyan nagyot az oroszlán!
Az ásítás a gerincesek között egy normális, elterjedt viselkedés. Valószínűleg fokozza a koponya véráramlását, hűti az agyat és segít éberebbnek maradni, különösen a nyugalmi állapotba való átálláskor. Bár a megfigyelések szerint a halak és a hüllők is ásítanak, egyelőre úgy tűnik, hogy több szociális gerinces, például a madarak és emlősök választották ezt a viselkedést a csoportos, életet megkönnyítő céljaik érdekében. Érdekes, hogy sok fajnál, például az embereknél, a majmoknál és még a papagájoknál is „fertőző” lehet az ásítás.
Az oroszlánok ásítása Palaginak a főemlősök ragályos ásításával kapcsolatos saját munkáját juttatta eszébe. Kíváncsivá tette, hogy a pampák királyainak és királynőinek hatalmas ásításai mutatnak-e társadalmi összefüggést. Ezért a kutatók elkezdtek videókat rögzíteni a nagymacskákról, és elemzéseket folytattak a viselkedés körülményeiről és milyenségéről.
2019-ben négy hónapon keresztül a kutatók 19 oroszlánt figyeltek meg a Greater Makalali Private Game Természetvédelmi Területen, a Kruger Nemzeti Parktól nyugatra. A csapat megállapította, hogy az az oroszlán, amelyik látta a falka egy másik tagját ásítani, körülbelül 139-szer nagyobb valószínűséggel ásított a következő három percben.
És itt nem szakadt vége a láncolatnak. Azok az oroszlánok, amelyek egy másik oroszlán hatására kezdtek el ásítani, 11-szer nagyobb valószínűséggel tükrözték az eredeti ásítás mozdulatait, mint azok, amelyek nem. Ez a „motoros szinkron” magában foglalta az egyik oroszlán ásítását, majd egy másik ásítását, majd ezt követően az első felkelt, körbejárt majd visszafeküdt, amit a második szintén leutánzott. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az ásítás fontos lehet a társadalmi kohézió fenntartásának szempontjából. Egyszerűbben szólva segítenek az oroszlánoknak összehangolni csoportos mozgásaikat. Valamint segíthet megmozdítani, felállítani is a falkát, ami döntő viselkedés egy olyan állat számára, amely együttműködve vadászik és nevel utódokat.
„Más kutatók is feltételezték, hogy az ásítás segíthet a csoport viselkedésének összehangolásában egyes fajoknál. De ez az első olyan tanulmány, amelyről tudom, hogy ezt ténylegesen megkísérelték számszerűsíteni. A ragadós [ásítás] terjedése a csoporton keresztül az általános kollektív éberség fokozását szolgálhatja. Azt hiszem, az idő múlásával azt fogjuk tapasztalni, hogy a ragályos ásítás gyakoribb néhány ilyen rendkívül szociális faj esetében” – magyarázta Andrew Gallup, a New York Állami Egyetem uticai Politechnikai Intézetének biopszichológusa.
A kutatócsoport vezetője megjegyezte továbbá, hogy bár az ásítás széles körben elterjedt viselkedés, az egyik legtitokzatosabb is. Ennek oka, hogy úgy tűnik, fajonként eltérő lehet a funkciója. Kiemelte továbbá, hogy az ásítás gyakran váltást jelez a különböző fiziológiai vagy érzelmi állapotok között. Tehát az ásítás jó módja lehet egy társas fajhoz tartozó egyednek, hogy közölje a csoportja tagjaival, amennyiben valamiféle belső változáson megy keresztül.
Csak kíváncsiságból, hányszor ásítottad el magad a cikk olvasása közben?
Ide kattintva egy kevésbé könnyed, de legalább ilyen érdekes témával ismertetünk meg. Megtudhatod, hogy miért hagyja magára sérült utódát az oroszlánanya.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek