hirdetés

A szavannák királyának ősi gyökerei: az oroszlánok evolúciója

Hangai Lilla

2024. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary

Az faj lenyűgöző története jelentős eseményeket érint. Ilyen például a pleisztocén barlangi oroszlánok elterjedése, és a ma ismert számos alfaj kialakulása.

hirdetés

Az oroszlánok evolúciója egy közös ősre vezethető vissza a nagymacskákkal, amelyet a kontinenseken átívelő alfajok sokfélesége követett.

egy oroszlán a vízparton

Az oroszlánok evolúciójának vizsgálata segít a faj megőrzésében

A mai oroszlánok a Panthera nemzetséghez tartoznak, tehát nagymacskák. A genetikai kutatások, beleértve az ősi DNS-elemzését is, a Panthera leo eredetét más nagymacskákkal közös őshöz vezették vissza. A mitokondriális DNS-elemzések és a genomszekvenciák alapján felállított filogenetikai kapcsolatok arra utalnak, hogy az oroszlánok körülbelül 124.000 és 1,2 millió évvel ezelőtt közös őssel rendelkeztek. Például a barlangi oroszlán, a Panthera leo spelaea, egykor Eurázsia egyes részein élt, de körülbelül 13.000 évvel ezelőtt eltűnt. Hátrahagyott azonban egy genetikai történetet, amely összefonódik a ma élő sörényesekkel.

Ez az evolúciós utazás jelentős változásokkal járt, ahogy az oroszlánok szétterjedtek Afrikában, majd Eurázsiában, végül Észak-Amerikában. Az egykor Észak-Afrikában őshonos berber oroszlán, és az Indiában, a Gir erdőben élő ázsiai oroszlán is ezen folyamat során kialakult alfajok közé tartozik. Érdekesség, hogy már körülbelül 120.000 évvel ezelőtt, a késő pleisztocén korban elkezdték elérni a mai afrikai oroszlánokra emlékeztető megjelenést ezek a macskák. Ebben az időben trópusi esőerdők borították Afrika egyenlítői övezetét, a Szahara vidéke pedig szavannává változott.

A genetikai elemzés különálló populációs szerkezetet tár fel ezek között a csoportok között. Ideértve a közép- és nyugat-afrikai oroszlánokat is, amelyeket földrajzi elszigeteltség és ökológiai fülkék befolyásoltak.

Az ökológiai fülke olyan tényezők együttese, avagy kölcsönhatása, aminek köszönhetően bizonyos fajok és populációk életben tudnak maradni, azaz nem pusztulnak el és nem kerülnek a kihalás veszélyébe.

A múltban és a jelenben élő oroszlánok tanulmányozásával a tudósoknak lehetőségük volt feltárni ezeknek az állatoknak az életvitelét. Ez a folyamatos kutatás kulcsfontosságú a megőrzés szempontjából, reményt kínálva az oroszlánok genetikai sokféleségének, és leszármazási vonalainak védelmére világszerte.

Ezért nehéz felderíteni a történetüket

Miként az Index is megírta, az oroszlánok evolúcióját azért volt nehéz felderíteni, mert a trópusi vidékeken élő állatok után általában kevesebb kövület marad hátra. Továbbá évekkel ezelőtt még úgy tartották, hogy a nagytestű ragadozót az ember üldözte, egész populációit irtotta ki a vadászat. Mára azonban ez az elmélet megdőlni látszik.

A késő pleisztocén idején a délen és keleten élő oroszlánok elváltak az északon és nyugaton élőktől. Fejlődésük különböző irányban indult el. A két csoport genetikai eltérései a mai napig megmaradtak. Körülbelül 51 ezer éve az afrikai kontinens egyre szárazabbá vált, a Szahara területe egyre nagyobb lett, elvágva ezzel a nyugaton élő oroszlánokat az északiaktól. Ugyanebben az időben a nyugati populációk kezdték benépesíteni Közép-Afrikát is, mely ekkor élhetőbbé vált.

A DNS-elemzés derített fényt arra is, hogy a modern oroszlánok csak 21 ezer éve kezdtek Afrikából elvándorolni. A pleisztocén végén elértek egész Indiáig. Sokkal később, mintegy 5000 éve oroszlánok egy másik csoportja is elindult Afrikából, és a mai Irán területéig jutottak, azonban közülük már nem él egy példány sem.

A megőrzési erőfeszítések holisztikusak

A faj túlélését mind súlyosan fenyegeti az élőhelyek elvesztése és az emberi konfliktusok egyaránt. Az afrikai és az ázsiai oroszlánok is az eltűnés veszélyeivel szembesülnek, különböző populációk eltérő mértékű fenyegetettséggel. A Gir erdőben élő oroszlánoknak a száma például a megőrzési intézkedések révén már 600 fölé emelkedett, bár az arány még mindig lehetne jobb. Eközben az afrikai oroszlánokat súlyosan érinti számos tényező is: a nyugat- és közép-afrikai populációkat, mint például a Kamerunban élőket, kritikusan veszélyeztetettnek minősítették.

A megőrzési erőfeszítések holisztikusak, így nemcsak az oroszlánokat, hanem ökoszisztémáikat is célozzák. A genetikai változatosság és a génáramlás kulcsfontosságú az egészségük és fittségük fenntartásában, ezért olyan kezdeményezéseket vezettek be, mint az egyedek áthelyezése a beltenyésztés elkerülése érdekében. Továbbá, természetes élőhelyük és zsákmányuk védelme is kulcsfontosságú lépés. Az olyan már kihalt alfajok, mint a berber és a fokföldi oroszlán visszaállítása keveredés révén szintén vizsgálat alatt áll.

Továbbá elképesztően fontos, hogy a helyieket oktassák a haszonállatok ragadozásával kapcsolatban. Cél, hogy létrehozzanak olyan folyosókat, amelyek elősegítik a migrációt, de közben védik az emberi közösségeket is. Biztató, hogy Dél-Afrikában egyes kezdeményezések sikert értek el a közösségalapú megőrzés terén; elérték, hogy az oroszlánok védelme a helyi lakosságnak is hasznot hozzon.

nagymacska oroszlán
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!