hirdetés

Így barátkozhatsz össze a leggyorsabban egy macskával

Molnár Enikő

2025. január 18 - Képek: Getty Images Hungary

Néha nehéz lehet összebarátkozni egy cicával, ám a végeredmény mindenképpen megéri a próbálkozásokat és a bizalom kiépítésébe belefektetett időt és energiát.

hirdetés

Vagy egy saját cicáról van szó, vagy egy új kapcsolattal érkező macsekról, az ember általában arra törekszik, hogy minél hamarabb harmonikusabb kapcsolatot teremtsen a megismert állattal. Ez viszont könnyebbnek tűnik, mint amit sokan a valóságban tapasztalnak. Annak ellenére, hogy mindenki jól ismeri a macskák „szeszélyes” természetét, fájdalmas lehet, ha egy számunkra fontos bajszos sorra elutasítja a közeledésünket. Ilyenkor érdemes egy kicsit hátralépni, és elgondolkodni azon, hogy miért ilyen távolságtartó velünk a cicus. Valóban természetéből adódóan ilyen, vagy mi csinálunk valamit rosszul? A következőkben segítünk kideríteni a probléma okát, illetve néhány tippet is hoztunk ahhoz, hogy összebarátkozz egy macskával.

Macska a gazdája ölében

Ez lehet a probléma gyökere

Ha megállapítottuk, hogy a cica csak velünk ellenséges, egyébként viszont arányaiban szociális alkat, akkor fontos átgondolni, hogy ennek mi lehet az oka. Ha egy új párkapcsolat mellé érkezik egy cica, akkor szóba kerülhet a féltékenység, ám ne rójuk rá az összes felelősséget a macskára. Gyakran ugyanis nem a cica temperamentumában keresendő a probléma, hanem, bármennyire is nehéz elfogadni, a saját viselkedésünkben és ismereteinkben.

Ha azt csinálod, amit szeret, és tiszteletben tartod a személyes terét, elnyerheted egy macska bizalmát.

 

–  fogalmaz dr. Lisa Radosta.

Innen tudod, hogy egy cica barátkozni szeretne vagy távolságot tartani

Sajnos egy átlagember ismerete a cicák kommunikációjáról elég hiányos. Azt mindenki tudja, hogyha egy cica dorombol, akkor feltehetően boldog, a nyávogással általában az ember figyelmét szeretné felhívni, amikor pedig ráfúj valakire, leginkább betelt nála a pohár. Persze már ezek a megállapítások is leegyszerűsítik egy cica kommunikációját, hiszen például a fújás mögött is számos lehetséges ok húzódhat meg, de még mindig jók kiindulási alapnak. Ennek ellenére számos helyzetben még mindig kevésnek bizonyulnak. Most nem mennénk bele részletesen a macskák testbeszédének minden apró részletébe, mégis megemlítenénk egy-két támpontot.

Boldog cicát simogatnak

Ha egy cica feléd közelít, a fülei előre állnak, a farkát felemeli és lazán tartja (jellemzően így egy kérdőjelet ábrázolva), illetve közelebb érve azt látod, hogy a pupillái mandula alakúak, akkor jó eséllyel barátságos szándékkal közelít meg, interakciót keresve. Ám ha azt látod, hogy a macska tartja a távolságot, a farka előre-hátra mozog, a fülei oldalra vagy hátrafelé állnak, közelebbről megnézve pedig kerek a pupillája, akkor érdemes a részedről is tartani a távolságot. (Hozzátennénk, hogy a macska pupillájának formája nem minden cicánál és nem minden helyzetben ennyire beszédes, de ez jó kiindulási alapnak bizonyul.)

A viselkedéseddel provokálod a cicát?

Ismerve az előzőekben leírt jelzéseket, érdemes átgondolni, hogy mennyire szoktuk figyelembe venni a cica kommunikációját. Ezenfelül abba is érdemes belegondolni, hogy mennyire tartjuk tiszteletben a bajszos határait. Folyamatosan, kérdés nélkül felvesszük vagy megsimogatjuk? Belemegyünk a személyes terébe, amikor nyilvánvalóan nem szeretné? Ezek mind-mind idegesíthetik a cicát, és akadályozhatják a jobb kapcsolat kialakítását.

Elsőre tehát már az is sokat segít, ha ezekre figyelmet fordítasz, és a macska jelzéseinek megfelelően közeledsz vagy távolodsz el a tőle. Ám ha nemcsak azt akarod, hogy konfliktusmentes legyen a kapcsolatotok, hanem inkább összebarátkoznál a macskával, akkor a következő tippeket követve jó eséllyel ez is sikerülni fog.

Szürke macskát fésül a gazdája

A következő tippek segíthetnek abban, hogy összebarátkozz egy macskával

Tartsd tiszteletben a személyes terét

Talán az egyik első és legfontosabb, amit tehetsz, hogy tiszteletben tartod a cica személyes terét. Hagyd, hogy ő közelítsen meg, vagy ha nagyon szeretnéd, megpróbálhatod magadhoz hívni, esetleg meggyőzni néhány finom falattal. De ne legyél tolakodó, ne simogasd meg kérdés nélkül, és végképp ne kapkodd fel csak úgy, főleg, ha még nincs túl jó kapcsolatotok. Idővel pedig magától is közeledni fog, ha biztonságban érzi magát melletted.

Ahhoz, hogy összebarátkozz egy macskával, beszélj nyugodtan

Ne csinálj túl nagy ügyet abból, ha esetleg megközelít, a kezdeteknél ugyanis ez akár el is ijeszthet egy bizalmatlanabb, félős cicát. Légy nyugodt, és ne legyél túl hangos, így valószínűbb, hogy a cica közelíteni fog feléd.

Ha pedig már a közelítésnél tartunk, érdemes megemlíteni, hogy ezt hogyan kezelje az ember megfelelően. Nyújtsd ki a kezed a cica felé, ne túl direkten az orra elé, és ne is gyorsan, inkább lassabban, és egy kicsit távolabb a macska személyes terétől. Ha hozzád dugja az arcát, akkor feltehetően nem bánja, ha megsimogatod. Viszont ilyenkor is érdemes többször tesztelni, hogy még mindig élvezi-e a simogatást. Ilyenkor álljunk meg egy kicsit, és nézzük meg, hogy újra keresi-e a kapcsolatot (például hozzád bújik-e, vagy újra a kezedhez dugja-e az arcát), vagy elég volt-e számára annyi törődés, amennyit éppen kapott.

Tarka cica üdvözli gazdáját

Ha ő nem néz a szemedbe, te se tégy így – a lassú pislogás viszont csodákat tehet

Ahogyan az már valószínűleg kiderült a cikk korábbi soraiból, a macskák szeretnek a saját tempójukban haladni, így tehát a szemkontaktus esetében is erre számíthatunk. Amíg még nem teljes a bizalom, nem igazán szeretik, ha az ember „bámulja” őket, azt pedig végképp nem, ha direkt szemkontaktust létesít velük, és hosszabb ideig a szemükbe néz. Ezt megfélemlítőnek érzékelhetik, ami valljuk be, nem éppen a legjobb első benyomás. Egy idő után viszont, amikor már kialakult a megfelelő bizalom, valószínűleg a szemkontaktus esetében is megváltoznak a szabályok. De ha éppen össze akarsz barátkozni egy macskával, akkor érdemes észben tartani ezt a preferenciájukat.

Érdekes módon viszont a lassú pislogást kedvelik a cicák, így még a kapcsolat korai fázisaiban is erősítheti a bizalmat. Egyesek szerint ez a mozdulat a mosolygással ér fel a cicáknál. Tehát, ha véletlenül elkaptad a cica tekintetét, érdemes kipróbálni ezt a taktikát is. Ki tudja, talán éppen ez a mozdulat fog segíteni abban, hogy összebarátkozz egy macskával.

A macska szívéhez a gyomrán keresztül vezet az út

Szó szerint. Néhány finom falattal ráveheted a cicát, hogy elviselje a simogatást. Adj neki egy jutalomfalatot, majd simogasd meg. Ne túl hosszasan, és ne tolakodóan, egy-két simítás elég. Egy idő után fel is cserélheted a sorrendet: simogasd meg a cicát, majd adj neki egy finom falatot. Ha ezt rendszeresen csinálod, a cica akarva-akaratlanul is összeköti a kettőt, és engedni, sőt, még élvezni is fogja a simogatást. Ha pedig már elég jó a kapcsolatotok, a simogatást kísérő finom falatokat ritkíthatod, majd el is hagyhatod.

Ha jutalomfalatokkal szeretnéd megnyerni egy cica szívét, mindenképpen figyelj arra, hogy ne etesd túl. A túlsúly hamar felszaladhat egy kevésbé aktív cicára, ami hosszú távon kifejezetten rossz lehet az egészségére nézve.

barátság kommunikáció macska testbeszéde szeretet
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!