hirdetés

Ezért nem úgy őszülnek a macskák, mint az emberek

Szénási Szimonetta

2025. január 22 - Képek: Getty Images Hungary

Az őszülés az életkor előrehaladtával természetes jelenség az emberek, de még a kutyák esetében is. Nem úgy doromboló kedvenceinknél! Elmagyarázzuk, náluk miért nem így játszódik le a folyamat.

hirdetés

Ha van, vagy volt már idős cicád, valószínűleg megfigyelted rajta az öregedés jeleit. Elhullajtotta a fogait, opálosabb lett a tekintete, lassabb a mozgása, ritkásabb és mattabb a bundája – ezek mind az idő múlását jelezhetik a macskáknál. Azonban az őszülés náluk nem, vagy csak kismértékben jellemző.

Ennek okát még vizsgálják a kutatók, de a titok nyitja a melanocitákban, avagy festéksejtekben rejlik. Ezek a sejtek termelik a melanin nevű festékanyagot, amely többek között a bőr, a szem, a haj, illetve a szőrzet színéért felelős. Elsődleges feladata pedig az UV-sugárzással szembeni védelem.

Arra, hogy a macskák miért nem őszülnek olyan ütemben, mint mi, vagy ugató társaink, a magyarázat a festéksejtek számában lehet. Vagy nagyobb számú melanocitával születnek, vagy azok száma lassabban csökken az életük során. Ugyanakkor nem kizárt, hogy idővel cicádon is megjelennek világosabb szálak itt-ott, mint említettük, ez nem kizárt az esetükben sem.

Az őszülésen túl érdemes figyelned az alábbi dologra

Ahogy részleteztük, azért vannak szemmel látható jelei annak, ha egy macska már érett felnőtt, majd szenior korba ért. De mikor is következnek be ezek az életszakaszváltások? Az alábbi ábra egyszerűen szemlélteti a macskák életútjának főbb állomásait.

A macska életszakaszai.

Mindig ajánlott az etetési rutint az állat életkorához igazítani, hisz ahogy öregszik a cica, csökkenhet az energiaszükséglete, de a megfelelő menü összeállításában szerepet játszik a macska általános egészségi állapota, hogy küzd-e bármilyen krónikus betegséggel, és mennyire tud aktív életet élni. Általánosságban a kifejezetten idős macskáknak szánt tápok megfelelőek lehetnek, de a legbiztosabb, ha az idő elérkeztével egyeztetsz a váltásról az állatorvosotokkal.

7 éves kor felett már ajánlott a rutinvizsgálatok számát az évi egyről kettőre emelni, és félévente meglátogatni a rendelőt kedvenceddel.

Így még idejében fény derülhet az esetleges betegségekre, elváltozásokra. A legtöbb egészségügyi probléma megjelenésének kockázata időskorra megnő, csakúgy, mint az emberek esetében.

A fogápolásra pedig a macska egész életében nagy figyelmet kell fordítani. Az őszüléssel ellentétben a fogak állapota jelzésértékű a macskák esetében is: az életkoruk előrehaladtával nagyobb valószínűséggel jelentkeznek fogászati problémák, ahogy a fogkő megjelenése is gyakori. Alapvetően a fogmosás bevezetése lenne az ideális, legalább kétnaponta elvégezve a műveletet, de azzal is sokat teszel a cicádért, ha kap száraz tápot, ami segít megtisztítani a fogak felületét. Továbbá az általános orvosi vizsgálatokon a fogazatot is ellenőrizteted a doktorral.

Azt se feledd, hogy bár szenior kedvenced már nem olyan virgonc, mint ifjú korában, azért neki is szüksége van a mentális stimulációra. Játssz vele naponta minimum 30–40 percet, akár több részletben, és gondoskodj számára játékokról, macskafáról, amikkel önmagát is el tudja szórakoztatni.

Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük az idős macskák 10 leggyakoribb betegségét. Nem árt felkészültnek lenned, hogy felismerd már az első intő jeleket!

idős macska öregedés őszülés szőrzet
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!