hirdetés

A tudomány szerint ezért piszkálhatják a macskák a kutyákat

Hangai Lilla

2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák szeretnek úgy viselkedni, mintha ők uralnák a háztartást. És tulajdonképpen ez így is van rendjén, hiszen amikor magunkhoz vesszük őket, elfogadjuk, hogy egy territoriális ragadozót fogadunk a háztartásunkba, akihez elsősorban nekünk kell alkalmazkodni. Vagy legalábbis megtanulni olyan körülményeket teremteni számára, amelyben a közös együttélés a lehető legzökkenőmentesebb lesz.

hirdetés

Journal of Veterinary Behaviour című folyóiratban megjelent közelmúltbéli tanulmány arra enged következtetni, hogy valójában a macska, és nem a gazdi felelős az otthoni harmóniáért, ha kutya is él a háztartásban.

Hasonlóan békés állapot elérése nem lehetetlen

A macska viseli a nadrágot?

A Lincoln Egyetem kutatóinak eredményei arra mutatnak, hogy a macskák a kulcsszereplők az otthoni nyugalom kialakításában és fenntartásában abban az esetben, ha a családhoz kutya is csatlakozik. A mindkét állattal rendelkező gazdák több mint fele azt mondja, hogy volt arra példa, hogy a macskájuk fenyegetően rátámadt a kutyájukra. Azonban, annak ellenére, hogy a rajzfilmekben a kutyák rendszerint fára kergetik a macskákat, a gazdák kevesebb mint ötöde volt annak szemtanúja, hogy kutyája fenyegette volna a macskáját. (Fontos azonban megjegyeznünk, hogy amit egy kutya játéknak, ismerkedésnek gondol, az egy macskának zavaró és fenyegető lehet. Nem tartjuk kizártnak, hogy a macska finomabb elutasító jeleit a gazdák nem érzékelik. Már csak azt, amikor az állat tettlegességhez folyamodik.)

A megállapítások egy csaknem 750 állattartó bevonásával készült tanulmányból származnak. A gazdák túlnyomó többségében úgy vélik, hogy otthonukban a szobatigris az uralkodó.

Dr. Sophie Hall, a tanulmány társszerzője elmondta: „Látszólag ezek az eredmények azt sugallják, hogy a macska a főnök egy kutyás háztartásban.” Bár hozzátette, hogy:

Lehet, hogy a macskák fenyegető viselkedése nyilvánvalóbb a gazdák számára, mivel fújnak vagy mancsukkal rá is csapnak az ebre. De az is lehet, hogy a macskák kevésbé háziasítottak a viselkedésüket tekintve. Így kevésbé szoktak hozzá ahhoz, hogy más négylábú és kétlábú családtagokkal éljenek együtt. Ehhez kevesebb kiképzést kaptak.

A macska vagy a kutya felel az otthoni harmóniáért?

A kérdőív alapján kiderült az is, hogy a kutyák és macskák békésen együtt tudnak élni, de a gazdák ritkán írják le kapcsolatukat szorosként.

Hogy kijön-e a két faj egymással, az leginkább a macskán múlik. Ugyanis, ha a cirmosok gyakran kényelmetlenül érzik magukat az ebek társaságában, kevésbé valószínű, hogy barátságos kapcsolat alakul ki közöttük. Összességében a gazdák 56,5%-a mondta, hogy macskája valaha fenyegette a kutyáját, szemben azzal a 18%-kal, akiknek kutyája fenyegette a macskát.

„Fontos megjegyezni, hogy ezek az eredmények a gazdák érzékelései kedvenceik kapcsolatáról. Ám úgy tűnik, hogy a macskának kell boldognak és elégedettnek lenniük, nem pedig a kutyának ahhoz, hogy boldogan élhessenek együtt.”

Fontos, hogy a macska és a kutya külön helyen kapjanak enni. Ezzel is minimalizálhatjuk a konfliktusokat.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a macskák és kutyák jobban kijöhetnek egymással, ha a macska fiatalabb, amikor az együttélés megkezdődik. Egy régóta a háztartásban élő macskának sokkal nagyobb problémát okozhat az, ha egy új fajjal kell megosztania addig biztonságos territóriumát.

A harmonikus együttélés érdekében fontos, hogy mindkét állatnak meglegyen a saját tere. Ide a másiknak nincs, vagy korlátozott bejárása van, és van menekülő útvonala is. Továbbá lényeges, hogy külön területeken étkezzenek. Így könnyebben elkerülhetik a konfliktusokat és nyugodtabbak maradhatnak.

Egy másik tanulmány, amelyet Az Én Kutyám oldalán elemeztünk, a kutyák és macskák számára készült feromonos termékek hatását tesztelte az otthoni harmónia tükrében. Némileg eltérő eredményekre jutottak. Ők abban látják a megoldás kulcsát, hogy ha a kutya nyugodtabb és kevésbé érdeklődik a macska iránt, akkor a macska is békésebb lesz. Vagyis hajlamosabb kiegyensúlyozottabb kapcsolatot kialakítani.

kutya kutya és macska tanulmány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!