Ezt a különleges macskafélét találták meg a világ legmagasabb hegyén
2023. augusztus 20 - Képek: Getty Images Hungary
2023. augusztus 20 - Képek: Getty Images Hungary
Elképesztő új tudományos felfedezés jelzi a pusztai macska első dokumentált észlelését a Mount Everesten.
Mindenki kedvenc vad macskaféléje, a Pallas-macska, vagy más néven a pusztai macska jelenlétét azonosították a Mount Everesten, egészen pontosan a nepáli Sagarmatha Nemzeti Parkban, ami a világörökség része. Az eredményeket a National Geographic and Rolex Perpetual Planet Everest Expedition keretén belül rögzítették, amely ezidáig a történelem legátfogóbb tudományos expedíciója a hegyre.
Dr. Tracie Seimon, a Wildlife Conservation Society Zoológiai Egészségügyi Programjának munkatársa és csapata két 6 kilométerre lévő helyről gyűjtöttek be a mintákat. Egészen pontosan 5110 és 5190 méter magasságban a Sagarmatha Nemzeti Park mentén, a Mount Everest déli szárnyánál. A leleteknek köszönhetően egy új fajt adhatunk hozzá a nemzeti park területén élő ismert emlősök listájához.
„Fenomenális bizonyítékot találni ennek a ritka és figyelemre méltó fajnak a létezésére a világ tetején. A közel négyhetes utazás rendkívül hasznos volt nemcsak a mi csapatunknak, hanem a nagyobb tudományos közösségnek is. A Pallas-macskák jelenlétének felfedezése az Everesten megvilágítja ennek a távoli magashegyi ökoszisztémának a gazdag biológiai sokféleségét. Ráadásul kiterjeszti e faj ismert elterjedési területét Kelet-Nepálra.” – nyilatkozta Dr. Seimon.
A helyszínekről gyűjtött minták DNS-elemzése megerősítette, hogy két Pallas-macska él a Mount Everestben. A territóriumuk átfedésben van egy vörös rókáéval. A kutatók bizonyítékot találtak a mintákban pocoknyúl és a hegyi menyét DNS-ére, ami ezeknek a morcos képű cicáknak fontos táplálékforrása.
„Ez egy egyedülálló felfedezés nemcsak tudományos, hanem természetvédelmi szempontból is, mivel a manul jogilag védett a CITES egyezmény értelmében. Reméljük, hogy felhívja a figyelmet ennek a karizmatikus fajnak a támogatására és a fajok sokféleségére ezen az ikonikus világörökségi helyszínen.” – folytatta a tanulmány társszerzője, Dr. Anton Seimon.
A Sagarmatha Nemzeti Parkot és a Mount Everestet felkereső turisták száma drámaian megnőtt az utóbbi néhány 10 évben. Az 1970-es években mindössze néhány ezer ilyen vállalkozó volt, akiknek a száma 2019-re több mint ötvenezerre gyarapodott. Ilyen körülmények között még figyelemre méltóbb, hogy a pusztai macska egészen idáig észrevétlen maradt. Ez pedig azt jelentheti, hogy akár több ilyen faj is élhet még arra. A további kutatások és mintaelemzések segíteni fognak abban, hogy még teljesebb képet kapjunk annak a manul populációnak az életviteléről és szokásairól, ami a világ legmagasabb hegyén él.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek