hirdetés

Ezért simogatod rosszul a macskádat

Hangai Lilla

2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary

Úgy hisszük, hogy a macska simogatása egy ösztönös dolog, és bárhogy is csináljuk, jól csináljuk. Azt gondoljuk, hogy a simogatás egy jól bevált módja annak, hogy közelebb kerüljünk kedvencünkhöz, ám a valóságban nincs garancia arra, hogy az állat valóban élvezi ezt a fajta fizikai kontaktust.

hirdetés

A szakértők szerint valószínűsíthető, hogy sok cica csak toleráns azzal kapcsolatban, ahogy cirógatjuk őket, mert mérlegelnek, és fontosabbak számunkra a kapcsolatunkból származó előnyök. Lássuk, hogyan kell helyesen simogatni a macskát!

Bár a jó szándék biztosan megvan, ez a fajta dögönyözés nem valószínű, hogy a cica ínyére van

Így jelzi a macska, ha nem szeretne több simogatást

Az, hogy egy macska mit élvez, egyrészt függ a személyiségétől, másrészt pedig a korai tapasztalataitól. Azok a macskák, amelyeket fiatal koruktól kezdve kézhez szoktattak és szocializáltak – különösen a 2-6 hetes koruk között – általában jobban élvezik a simogatást. Fontos azonban kiemelni, hogy csak azért, mert egy macska barátságos és dörgölőzik, még nem jelenti azt, hogy mindenfajta érintésre vevő. Figyelni kell a testbeszédére!

Amikor egy macska feszült, ledermedhet, fújhat, de oda is „csaphat” a mancsával vagy lengetheti a farkát. De lehetnek olyan finomabb jelei is az elutasításnak és a nemtetszés kifejezésének, mint hogy arrébb sétál az állat, abbahagyja a dorombolást vagy elfordul. Sőt, ha elkezdi nyalogatni azt a területet, amit éppen simogatsz, az is jelzésértékű lehet számodra, hogy elég lesz a jóból.

Például, ha a saját macskáimat nézzük, akkor Matyi tényleg a végtelenségig képes élvezni a cirógatást, vakargatást, simogatást. Míg Csíkos, akinek ugyan szintén fontos a közelségünk és az érintés, körülbelül fél óra után feltöltekezik. Ilyenkor egyszerűen lefekszik egy picivel arrébb, és kellemes távolságból figyel bennünket tovább vagy szunyókál.

Ha a macskát az álla alatt, a füle tövében, a pofijánál simogatjuk, azt szinte biztos, hogy élvezni fogja

Így kell helyesen simogatni a macskát

Amit szinte kivétel nélkül minden macska élvez hosszabb-rövidebb időn keresztül az az arc, a fül és az áll területeinek vakargatása, simogatása. Ez valószínűleg azért van, mert ezek az területek nagy számban tartalmaznak feromonmirigyeket. A cicák pedig nagyon motiváltak abban, hogy ezeket felhasználják annak érdekében, hogy az illatukkal megjelöljenek mindent, mint biztonságos, saját tulajdont.

Természetesen a saját cicádat te ismered a legjobban, és ha azt veszed észre rajta a pozitív jelek által (dorombolás, dörgölőzés, dagasztás stb.), hogy például élvezi, ha a mellkasát simogatod, akkor ne fogd vissza magad!

Fontos azonban a folyamat során, hogy hagyd, hogy ő irányítson. Először is finoman kínáld fel a kezed, és hagyd, hogy ő közeledjen hozzád. Ha nyitott rá, hozzá fog dörgölőzni; ha nem, azt is fogadd el és ne erőltesd a dolgot. Amennyiben bele is egyezett az interakcióba, akkor is állj meg rövid időközönként: ilyenkor, ha a cica még mindig vágyik az érintésedre, akkor hozzád fogja dörgölni a fejét újra. Ha ez nem történik meg, valószínűleg készen áll a szünetre.

Állatorvost kérdeztünk arról, hogyan kell helyesen felemelni egy macskát.

macska simogatása simogatás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!