Ezért simogatod rosszul a macskádat
2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary
Úgy hisszük, hogy a macska simogatása egy ösztönös dolog, és bárhogy is csináljuk, jól csináljuk. Azt gondoljuk, hogy a simogatás egy jól bevált módja annak, hogy közelebb kerüljünk kedvencünkhöz, ám a valóságban nincs garancia arra, hogy az állat valóban élvezi ezt a fajta fizikai kontaktust.
A szakértők szerint valószínűsíthető, hogy sok cica csak toleráns azzal kapcsolatban, ahogy cirógatjuk őket, mert mérlegelnek, és fontosabbak számunkra a kapcsolatunkból származó előnyök. Lássuk, hogyan kell helyesen simogatni a macskát!
Az, hogy egy macska mit élvez, egyrészt függ a személyiségétől, másrészt pedig a korai tapasztalataitól. Azok a macskák, amelyeket fiatal koruktól kezdve kézhez szoktattak és szocializáltak – különösen a 2-6 hetes koruk között – általában jobban élvezik a simogatást. Fontos azonban kiemelni, hogy csak azért, mert egy macska barátságos és dörgölőzik, még nem jelenti azt, hogy mindenfajta érintésre vevő. Figyelni kell a testbeszédére!
Amikor egy macska feszült, ledermedhet, fújhat, de oda is „csaphat” a mancsával vagy lengetheti a farkát. De lehetnek olyan finomabb jelei is az elutasításnak és a nemtetszés kifejezésének, mint hogy arrébb sétál az állat, abbahagyja a dorombolást vagy elfordul. Sőt, ha elkezdi nyalogatni azt a területet, amit éppen simogatsz, az is jelzésértékű lehet számodra, hogy elég lesz a jóból.
Például, ha a saját macskáimat nézzük, akkor Matyi tényleg a végtelenségig képes élvezni a cirógatást, vakargatást, simogatást. Míg Csíkos, akinek ugyan szintén fontos a közelségünk és az érintés, körülbelül fél óra után feltöltekezik. Ilyenkor egyszerűen lefekszik egy picivel arrébb, és kellemes távolságból figyel bennünket tovább vagy szunyókál.
Amit szinte kivétel nélkül minden macska élvez hosszabb-rövidebb időn keresztül az az arc, a fül és az áll területeinek vakargatása, simogatása. Ez valószínűleg azért van, mert ezek az területek nagy számban tartalmaznak feromonmirigyeket. A cicák pedig nagyon motiváltak abban, hogy ezeket felhasználják annak érdekében, hogy az illatukkal megjelöljenek mindent, mint biztonságos, saját tulajdont.
Természetesen a saját cicádat te ismered a legjobban, és ha azt veszed észre rajta a pozitív jelek által (dorombolás, dörgölőzés, dagasztás stb.), hogy például élvezi, ha a mellkasát simogatod, akkor ne fogd vissza magad!
Fontos azonban a folyamat során, hogy hagyd, hogy ő irányítson. Először is finoman kínáld fel a kezed, és hagyd, hogy ő közeledjen hozzád. Ha nyitott rá, hozzá fog dörgölőzni; ha nem, azt is fogadd el és ne erőltesd a dolgot. Amennyiben bele is egyezett az interakcióba, akkor is állj meg rövid időközönként: ilyenkor, ha a cica még mindig vágyik az érintésedre, akkor hozzád fogja dörgölni a fejét újra. Ha ez nem történik meg, valószínűleg készen áll a szünetre.
Állatorvost kérdeztünk arról, hogyan kell helyesen felemelni egy macskát.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek