hirdetés

Ezért ideális társak a cicák spektrumzavaros gyermekeknek

Király Barbara

2024. július 2 - Képek: Getty Images Hungary

Egy új tanulmány szerint a cicák segítséget nyújthatnak a spektrumzavarral küzdő gyerekek empátiájának növelésében, és a szeparációs szorongásuk csökkentésében.

hirdetés

A Missouri Egyetem Állatorvostudományi Főiskolájának Ember-Állat Interakciós Kutatóközpontja indított egy kutatást, ahol azt vizsgálták, hogy a cicák milyen hatással vannak spektrumzavaros gyermekekre. Minden ember-állat kötelék más és más, különösképpen igaz ez a speciális igényű emberekre, így nem lehet általánosítani, de ennek ellenére a kutatók pozitívumokat láttak a macskák és a gyermekek kapcsolatában.

Az autizmus spektrumzavar (ASD) befolyással van a szociális készségekre, a kommunikációra és az impulzusszabályozásra. A kísérlet során azt vizsgálták, hogy a cicák jelenléte hogyan hat a gyerekek szeparációs szorongására és empátiájára.

Amit a kutatásról tudni érdemes

Gretchen Carlisle, a ReCHAI kutatója és a tanulmány szerzője szerint a vizsgálatban elsősorban a kutyákra összpontosítottak, de mikor ők jó eredményeket mutattak, úgy gondolták, hogy macskákkal is ellenőrzik ezen tapasztalatokat. Ez a tanulmány volt az első kontrollált vizsgálat a macskák örökbefogadásáról ASD-ben szenvedő gyermekek családjában.

Carlisle, aki korábban iskolai nővérként dolgozott, először tengeri malacokat vitt be spektrumzavaros gyerekek közé az osztálytermekbe, ahol megfigyelte, hogy az állatok környezetében jelentősen megnőtt a szociális kapcsolatok száma. A gyerekek elkezdtek egymással beszélgetni, nyugodtabbak és nyitottabbak lettek.

A macskák nyitottabbá tehetik a gyerekeket

Miért jó háziállatok a macskák a spektrumzavarral élő gyerekeknek?

Carlisle és csapata 11 családot osztott be 2 csoportba. A családokban 6 és 14 év közti spektrumzavaros gyerekek voltak. Az első csoportban lévő családok azonnal örökbefogadtak egy cicát, a másik csoport viszont nem. A kísérletben 10 hónapos és 4 éves kor közötti rövidszőrű cicák vettek részt. A 18 héten át tartó kísérlet során a szülőknek 6 hetente ki kellett tölteni egy kérdőívet. Ez alapján arra a következtetésre jutottak, hogy azok a gyerekek, akik mellé macska került, sokkal nyugodtabbak és empatikusabbak lettek, és csökkent a szeparációs szorongásuk, valamint a hiperaktivitás és a figyelmetlenség is.

Haylee Bergeland a Iowa Human-Animal Bond Society alapítója és ügyvezető igazgatója, valamint a Daily Paws egészségügyi és viselkedési szakértője szerint a macskákkal is ugyanolyan erős kötelék tud kialakulni, akárcsak a kutyákkal. A macskák viselkedése segíthet a stressz csökkentésében, és anélkül tudnak támogatást nyújtani, hogy erre külön ki kéne képezni őket.

Egy másik ok, amiért érdemes cicát választani ASD- vel diagnosztizált gyerekek számára

A macskák nyugodtabbak, lassabb a mozgásuk. Általában nem ugrálnak fel az emberekre, nem hangosak. Emiatt egy cica remek társ lehet egy olyan gyerkőc számára, aki nem szereti a hirtelen mozdulatokat vagy a hangos zajokat, és egy kutya energiája sok lenne számára.

Ha ezek alapján úgy gondolod, hogy érdemes macskatársat választani gyermeked mellé, ezekre figyelj örökbefogadás előtt:

  • Konzultálj egy állatviselkedés-tanácsadóval az örökbefogadás előtt és utána is. Megkönnyíti a dolgod, hogy a cica megfelelő körülmények közé érkezzen, és utána könnyebb legyen mindenkinek a kötődés kialakítása.
  • Csak abban az esetben fogadj örökbe, ha elegendő időt tudsz szánni a cicádra. Ha amúgy is minden napotok a rohanásról szól, valószínűleg csak plusz stresszforrás lenne egy házi kedvenc.
  • A macskáknak minden nap szükségük van arra, hogy mentálisan és fizikálisan is le legyenek mozgatva. Egy könnyen használható játék jó kapcsolat lehet gyermeked és cicád között.

A macskák számára is segítség, ha társállatok lehetnek, hisz kialakul egy szoros kötelék a család és az állat között. Ezáltal a cicák szorongása is jelentősen csökken.

Ebben a cikkünkben pedig egy olyan különleges cicáról írtunk, akik siket gazdája helyett hall.

segítő macska segítő macska gyerek mellé spektrumzavar társállat
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!