5 érdekesség a sziámi macskáról: valaha kifejezetten vágyott volt náluk a kancsalság
2024. július 9 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 9 - Képek: Getty Images Hungary
A sziámit bátran nevezhetjük az egyik legrégebbi és legismertebb macskafajtának. Állítólag már a 14. században is írtak róla, először pedig 1794-ben örökítették meg egy rajz formájában. Világszerte a 19. század végén lett ismert. Különösen hamar elterjedt a híre, rövidesen státusszimbólummá vált a tartása.
A jellegzetes kinézetű cicát még azok is felismerhetik, akik nem macskarajongók, ugyanis olyan ismert és közkedvelt Disney mesékben is feltűnik az alakja, mint például a Susi és Tekergő. Talán senkinek nem kell bemutatni az éneklő macskapárost, akik bizton állítják, hogy „a sziámi macskák sose csacskák”. A mesében nem feltétlenül tüntették fel jó fényben a sziámi cicákat, sőt, újabban már mondhatnánk, hogy politikailag inkorrekt volt az ábrázolásuk. Ellenben azt kiválóan bemutatták velük, hogy mennyire beszédesek a fajta képviselői. Ami pedig a személyiségüket illeti, a valóságban barátságos és szeretetteljes bajuszosokról van szó még akkor is, ha néha egy kicsit öntörvényűek. (Aki viszont cicát vállal, az erre előre felkészül.) Minden további körítés nélkül íme 5 érdekesség a sziámi macskákról.
A sziámi macskák elismertsége és közkedveltsége nem importálásuk pillanatában bontakozott ki. A kezdetekben nem mindenkinél arattak sikert, sőt, voltak, aki csúnyának vagy ijesztőnek titulálták őket. A „természetellenes, rémálomszerű macskafajta”, ahogyan a Harper’s Weekly című angol hetilapban hivatkoztak a sziámira. Rövidesen azonban számos macskakedvelő szívét meghódították szerte a világon, ám ahogyan az idézetből is kiderül, karrierjük elején jövendőbeli sikerük még nem volt egyértelmű.
A Susi és Tekergőben megjelenő cicákra visszatérve egy kicsit, talán többen is emlékeznek jellegzetes kinézetükre: mindkét cica bandzsított, farkuk pedig igencsak görbe volt. Ez a megjelenítés nem volt véletlen, ugyanis nagyon sokáig ezeket a tulajdonságokat ideálisnak tekintették, és direkt úgy tenyésztették a sziámikat, hogy ezen jellegzetességek megmaradjanak.
Ezeket a tulajdonságokat még legendákkal is magyarázták. Az egyik szerint a szent sziámik templomi macskák voltak, akiknek a feladata Buddha arany serlegének őrzése volt. A macskák ezt nagyon komolyan vették, és annyira koncentráltak a serlegre, hogy szemtengelyferdülésük lett, a farkukat pedig olyan szorosan fonták a szent tárgy köré, hogy így görbe maradt.
A valóságban mindkét jellegzetességnek genetikai okai lehetnek. A szemtengelyferdülés például azzal magyarázható, hogy egy genetikai hiba miatt retinájuk enyhén elmozdult, így fókuszpontjuk is változott. Ahhoz, hogy jobban lássanak, enyhén befelé kell nézniük.
Amellett, hogy gyakori náluk az előbb említett elváltozás, más probléma is adódhat a szemükkel. Az a gén, ami a jellegzetes, kék szemekért felelős, látási nehézségeket is magával hordoz. Emiatt a sziámi cicák gyakran nehezen tudják kivenni a részleteket a sötétben.
A sziámi kiscicák teljesen fehéren jönnek világra, a jellegzetes mintázatuk csak később jelenik meg a hőmérséklet hatására. Állítólag ez egy örökletes albínó génnek köszönhető, emiatt néha „hőérzékeny albínóknak” is hívják őket. Érdekesség, hogy a sziámi bundájának különlegessége és a szemével kapcsolatos elváltozások minden bizonnyal összekapcsolódnak.
A sziámi macskák sokáig státuszszimbólumnak számítottak, többen is a nemesség és az elit macskájának nevezték őket. Mára kevésbé tekintik a vagyon egyik szimbólumának, sokan inkább különleges kinézete, megnyerő jelleme vagy érdekes történelme miatt választják. A sziámi macskák olyan hírességek kedvencei voltak, mint John Lennon, Elizabeth Taylor, Frank Zappa, Marilyn Monroe vagy éppen Kesha.
Ide kattintva megtudhatod, miért színváltós a sziámi macskák bundája.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek