Így óvhatod a téli hideg veszélyeitől a macskád
2024. november 17 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 17 - Képek: Getty Images Hungary
Bár sokszor hangsúlyoztuk már, hogy a bent tartott macskák sokkal nagyobb biztonságban, és általában tovább is élnek, mint kijárós társaik, gondolunk a kint tartott vagy kijárós kedvencekre is. Ha macskád szeret barangolni, biztos eltöprengtél már azon, hogyan tartsd melegen a szabad ég alatt, amikor az időjárás egyre hidegebb lesz. A macskák szeretik idejüket évszaktól függetlenül is kinn a természetben tölteni.
Az év bizonyos időszakaiban olyan alacsony a hőmérséklet, hogy a kinti tartózkodás veszélyt jelenthet az a cicák egészségére. A téli hidegben macskánk számára érdemes óvintézkedéseket tenni, annak érdekében, hogy biztonságban legyen. Készítsünk számára szabadtéri macskaházat, hogy az állat nyugodtan folytathassa kalandjait hótól, esőtől vagy fagytól függetlenül.
Hogy mennyire és mikortól van hideg egy macskának, nagyban függ attól, hogy mennyire szoktak már hozzá az időváltozásokhoz és a téli, hidegebb napokhoz. Négylábú barátaink meglehetősen szívós lények és ha általában idejük jó részét kint töltik, akkor nagyon valószínű, hogy hozzászoktak az időjárás viszontagságaihoz.
Általánosságban a 7 Celsius-fok alatti hőmérséklet túl hideg a macskák számára ahhoz, hogy kint tartózkodjanak. Azonban az, hogy a macskák alacsonyabb hőmérsékleten rövid időre a szabad ég alatt kalandoznak, nem jelent problémát, amennyiben egészségesek, jól mozognak és szükség esetén hozzáférnek egy meleg helyhez.
Ha idős, kölyök vagy beteg cicánk van semmi esetre se engedjük nekik a kint létet 7 Celsius-fok alatt. Sőt mi több a kismacskák kizárólag csak meleg helyen lehetnek, mivel testhőjüket nehezen tudják fenntartani.
Számos módon biztosíthatunk meleget macskánknak, amikor a hőmérséklet lecsökken. A leggyakoribb és legegyszerűbb megoldások a következők:
Nagyszerű módja lehet a macskák melegen tartásának, ha hozzáférést biztosítunk egy szabadtéren lévő területhez, például egy fészerhez vagy garázshoz. Készítsünk az épületre egy macska ajtót, hogy az állat ki-be járhasson. Rendezzük be meleg takarókkal, macskabújókkal és szalmával, melyekbe a cica elbújhat a hideg elől. A legfontosabb, hogy minél magasabbra helyezzük, mert a földhöz közel hideg van. Gondoskodnunk kell arról is, hogy könnyen be- és kijussanak a térbe, ami lehet egy cicaajtón vagy egy meglévő ajtó repedésén keresztül.
Másik lehetőségként, beszerezhetünk vagy készíthetünk macskaházat különböző anyagokból, akár fából, kartonból vagy gumiból. Számos ötlettel és azok elkészítési módjaival találkozhatunk a weboldalakon.
Télen a macskák sokkal több kalóriát égetnek el testük melegen tartáshoz, ezért kiemelten fontos, hogy elegendő táplálékot biztosítsunk számukra. A kinti cicák esetében a legjobb, ha több nedves macskaeledelt kínálunk, melyet kissé felmelegítve tálalunk az étkezésekkor. Az étel felmelegítése valamennyire elveszi a hideget és ha némi száraz eledelt is keverünk hozzá, akkor kisebb esély van arra, hogy megfagy a kitett táplálék. Habár a macskák általában nem preferálják az álló vizet, azért mindig gondoskodjunk tiszta, friss vízről és naponta kétszer, ellenőrizzük is a tálat, hogy az nem fagyott-e be. Ha van rá lehetőségünk szerezzünk be ivókutat, ez jobb megoldás lehet, mert a folyamatosan csobogó víz kisebb eséllyel fagy meg.
Védjük mancsaikat is a hótól, a jégtől, sótól és a mérgező jégoldó vegyszerektől is. Sajnos a hideg hónapokban ezeket széles körben használják, ezért ügyeljünk arra, hogy óvatosan tisztítsuk és szárítsuk meg kedvencünk mancsát, amikor visszatér kalandozásairól. Ezt követően pedig gondosan vigyünk fel egy kis vazelint, hogy segítsen hidratálni mancsaikat. Bármely gyógyszertárban beszerezhető, igazán hasznos készítmény, nemcsak hidratál, hanem védelmet is biztosít, nem engedi át a vizet sem. Ezenkívül állatkereskedésekben különböző márkájú mancsvédő krémekhez is hozzájuthatunk.
A macskák általában tudják, mikor van az a pont, amikor a hideg elől vissza kell vonulni. Azonban a magunk nyugtatására szerelhetünk zárat a macskaajtókra, mellyel szabályozhatjuk, hogy a macska csak bizonyos napszakokban mehessen ki a szabadba; így megakadályozhatjuk, hogy a nagyon hideg időben kint csavarogjanak. Ha a macskánk szabadon választhat, hogy bent marad vagy kimegy a szabadba, az jó módja annak, hogy saját maga megbizonyosodjon arról, hogy nincs számára túl hideg.
Amennyiben az előrejelzések szerint nagyon rossz lesz az időjárás vagy a hőmérséklet csökken, ha megtehetjük érdemes bevinni a macskát a lakásba. Ha bármilyen okból kifolyólag ezt nem tehetjük meg, akkor, ahogy korábban is írtuk hozzunk létre kinti búvóhelyet, akár a fészerben vagy teraszunkon készítsünk kibélelt macskaházat, mely biztonságot nyújthat számára.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek