Ők a cicavilág unikornisai: a torbie macskák
2024. június 14 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 14 - Képek: Getty Images Hungary
Nem is olyan régen írtunk a tortie, vagyis a teknőctarka cicákról, az oldalunkon azonban eddig még nem esett szó a torbie macskákról. Szánjuk-bánjuk bűneinket, hogy is feledkezhettünk meg ezekről a varázslatos lényekről!
A következőkből kiderül, hogy milyen egy torbie macska, és mely jellemzőkkel rendelkezik.
Tehát a tortie (tortoiseshell), vagyis a teknőctarka macskák fekete alapon vörös foltosak, flekkeltek, pacásak – ahogy jobban tetszik. Ezek a cicák mindig nőstények, ha pedig a 0,03 %-ot erősítik, és kandúrok, akkor sterilek. Ennek az az oka, hogy míg a nőstények két X kromoszómával rendelkeznek, addig a kandúrok egy X-szel és egy Y-nal. A mintázat kialakulásához pedig 2 db X kromoszómára van szükség. A tortie kandúrok egy kromoszóma-rendellenesség eredményei (Klinefelter-szindróma; az embereknél is megfigyelhető), vagyis rendelkeznek egy plusz X kromoszómával (XXY), amely így lehetővé teszi a szőrmintázat kifejeződését. A mintának van egy hígított változata is; ebben az esetben szürkés, kékes alapon krémszínű flekkeket figyelhetünk meg.
A torbie cicák cirmos, vagy ha úgy jobban tetszik, iromba mintázatába vegyülnek vörös pacák, de gyakori ezeknél a macskáknál, hogy fehér foltok, részletek is kerülnek a bundába. Ez a variáció azonban jobban hasonlít a kalikó mintázathoz, vagyis amikor a macskán nagyobb foltokban figyelhetjük meg a vörös, fehér és fekete színeket. Az azonban a torbie macskákra is jellemző, ami a kalikókra vagy a tortie cicákra: szinte mindig lányok, csak nagyon ritkán fiúk, akik minden esetben terméketlenek. Az esetükben is megfigyelhetünk hígított verziót, vagyis amikor a színek kevésbé hangsúlyosak, inkább elmosódottak.
A torbie-k kifejezetten ritkák, és hogy ezért-e, vagy más okból, nagyon népszerűek is. Egy tanulmány, amelyet a Journal of Applied Animal Welfare Science című folyóiratban tettek közzé 2014-ben, 2008 és 2012 között 5659 állat tartózkodási idejét vizsgálta egy altatásmentes állatmenhelyen. (Ez azt jelenti, hogy a bentlakókat nem altatják el. Persze kivéve, ha az egészségügyi állapotuk ezt sajnos megkívánja. Ha egy ilyen menhelyen lévő jószág sosem kerülne örökbefogadókhoz, akkor az intézmény élete végéig gondját viseli.) A macskák menhelyen való tartózkodásának átlagos időtartama 61,2 nap volt, ami nagyon jónak számít. A tanulmány megállapította, hogy a torbie-k átlagos tartózkodási ideje volt a legrövidebb, 48,3 nap.
Ahogy a teknőctarkák, úgy a torbie-k is a macskavilág díváiként váltak ismertté; úgy tartják, hogy vadak, hevesek, öntörvényűek. Az előbbinél ennek a jelenségnek neve is van: tortitude. Az azonban még a mai napig is vita tárgyát képezi, hogy ennek a rájuk sütött bélyegnek van-e bármilyen tudományos valóságalapja.
A családunkat is megajándékozta a macsakelosztó rendszer (cat distribution system) néhány évvel ezelőtt egy torbie hölggyel. Aki bár igen bölcs, de kemény tud lenni, ha a fajtársakat kell a helyére tenni. Az emberekkel azonban mindig a legédesebb. Még az idegen látogatóknak is azonnal az ölébe bújik, és bőszen dorombol, ha alkalmat talál rá. De talán lehet, hogy a drága kis M a kivétel. Egy biztos, ő páratlan cica, egyedi mintázattal vagy anélkül.
Hogy a tortitude-ról mit derítettünk ki különböző szakértőktől, azt ide kattintva tudhatod meg.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek