Miért nyávog olyan sokat a macskám?
2024. május 18 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 18 - Képek: Getty Images Hungary
Azt valószínűleg a legtöbb gazdi már tudja, hogy a macskák kölyökkorukban nyávogtak a mamájuknak, felnőtt korukban pedig azért tartották meg és fejlesztették tovább a szokást, hogy velünk kommunikálhassanak.
Természetesen vannak olyan fajták, mint a sziámi, és olyan egyedek is, amelyek szívesebben hallatják a hangjukat, a túlzott nyávogás azonban sok gazdi számára aggasztó lehet. A következőkből kiderül, mi állhat a viselkedés hátterében.
Ha az addig csendes cicád hirtelen áriázásba kezd, az egyik legvalószínűbb ok a háttérben valamilyen betegség lehet. Számos kór okoz megnövekedett szomjúságérzetet, éhségérzetet vagy egyszerűen fájdalmat, ami vokalizációra késztetheti az állatot.
Bár sokan még mindig úgy gondolnak a macskákra, mint akik azt értékelik, ha békén hagyják őket, már régóta tudjuk, hogy ez a legtöbb esetben nincs így. Mivel a cicák a nyávogást használják kommunikáció gyanánt, ezzel a módszerrel hívják fel a figyelmedet. Ezen úgy tudsz segíteni, ha többet foglalkozol az állattal, de nem akkor, amikor nyávogással akar erre késztetni. Ilyenkor ignoráld a viselkedést, és akkor játszatok vagy bújjatok össze, ha már elcsendesedett.
És még egyszer kiemeljük, egy macska is magányos lesz, ha egész nap egyedül van otthon, majd amikor este hazaérsz, olyan fáradt vagy, hogy nincs energiád foglalkozni vele. Ebben az esetben érdemes azon elgondolkodni, hogy beszerzel mellé egy cicatársat, vagy kialakítasz egy olyan rutint, amiben több időd lesz a társadra, akinek az életében te vagy a legfontosabb személy.
Ha sikerült kialakítani az etetési rutint, tehát a macska mindig ugyanabban az időben kap eleséget, a legtöbbjük ezt remekül érzékeli is, és próbálja nyávogással felgyorsítani a folyamatot. Esetleg akárhányszor nyávog, hogy elcsendesítsd, adsz neki egy jutifalit? Ezzel csak megerősíted a viselkedést, és jogosan gondolja, hogy ha nyávog, kap egy kis finomságot. Ha szeretnél megszabadulni a viselkedéstől, akkor jutalmazd a macskát és akkor adj neki enni is, amikor már nem nyávog.
A stresszt átélő macskák gyakran vokálisabbak lesznek. Egy új kisállat vagy baba érkezése, költözés, vagy valamilyen változás az otthonban csak néhány indok a sok közül, ami változtathat a cica viselkedésén is. Próbálj meg rájönni, hogy mi okozza a stresszt, és ha lehetséges, szüntesd meg a kiváltó okot, vagy segíts neki alkalmazkodni hozzá. Ha úgy érzed, hogy ez nem sikerül, érdemes lehet felkeresni egy szakembert.
A macskák, akárcsak az emberek, az életkor előrehaladtával megtapasztalhatják a kognitív funkciók leépülését, ami egyfajta mentális zavarhoz vezethet. Ennek következményeként minden látható ok nélkül kezdhetnek el panaszosan nyávogni. Szerencsére az állapoton gyógyszerekkel lehet finomítani, így mindenképpen javasoljuk, hogy vidd el a kedvencedet az állatorvoshoz!
Amennyiben nincs a cica ivartalanítva, a párzási időszakban sokkal zajosabb lehet. Főleg a nőstény macskák. Amennyiben ivartalan az állat, akkor is lehetséges, hogy az ösztönei miatt nyávogósabb lesz ebben az időszakban, de ennek kicsi az esélye.
Ide kattintva pedig azt elemeztük ki, hogy mit jelenthet, ha a macska alig vagy egyáltalán nem nyávog.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek