hirdetés

Új macskafajt fedeztek fel a kutatók: kiderült, hogy nagy veszélyben van

Kövess Péter

2024. május 16 - Képek: Getty Images Hungary

Az új faj egy tigrismacska, amelyet brazil kutatók azonosítottak. A felfedezést beárnyékolja, hogy máris a veszélyeztetett kategóriába sorolják.

hirdetés

A legtöbb ember az oroszlánoktól kezdve a tigrisekig jól ismeri a különféle macskafajokat. A ragadozó életet folytató, legfeljebb 2,5 kilós súlyú, 40 centiméter hosszú, Közép- és Dél-Amerikában őshonos tigrismacskák azonban a kivételek közé sorolhatók. A tigrismacska egyik alfaja az újonnan felfedezett állat is, amely több szempontból is egyedelálló.

A felfedezett új macskafaj, egészen pontosan új alfaj is előszeretettel mászik fára

2 millió éves gyökerekkel rendelkezik az új macskafaj

A tigrismacskáknak, amelyek képesek a legmagasabb fákra is felmászni, hogy kisebb élőlényekkel táplálkozzanak, ezidáig csak két faját ismerték el hivatalosan, az északi (oncilla) és déli tigrismacskát, de több alfajuk is létezik. Ilyen az újonnan felfedezett „felhős tigrismacska” (Leopardus pardinoides) is. A hosszú farokkal és pettyes bundával rendelkező, kisebb termetű, átlagosan 2,5 kg-os súlyú macskafajt kameracsapdák felvételeinek elemzésével sikerült azonosítani.

A felhős tigrismacskával együtt így immár kilenc faj található a Leopardus nemzetségben.

Az elnevezés kissé megtévesztő, mivel a nemzetség tagjai nem állnak közvetlen rokonságban a leopárddal. Ide olyan fajok tartoznak, mint az ocelot vagy a pampamacska. A genetikai bizonyítékok azt mutatják, hogy a felhős tigrismacskák több mint kétmillió évvel ezelőtt szakadtak el a másik két tigrismacskafajtól. Az egyik lényeges különbség, hogy hozzájuk képest kevesebb mellbimbójuk van.

A kutatók azt is megállapították, hogy a különböző tigrismacskafajok eltérő élőhelyeken élnek. Miközben a felhős tigrismacska kizárólag Közép-Amerika és az Andok hegyláncain honos, addig rokonai Venezuela és Brazília egyes területein fordulnak elő.

A tigrismacskák tehát hiába tűnnek nagyon hasonlónak, valójában egyedülállóak, és megvan a saját egyéni szerepük élőhelyük ökoszisztémájában – derül ki a National Geographic beszámolójából.

Nagy veszélyben vannak

A tigrismacskák létére komoly veszélyt jelent, hogy a mezőgazdaság és az ipari fejlődés miatt élőhelyeik több mint 50 százalékát elveszítették, ráadásul egyes kórokozók a háziállatokról is átterjednek rájuk. Ha mindez nem lenne elég, populációik többségében a védett területeken kívül élnek.

Az északi és a déli tigrismacskát a kihalás veszélye fenyegeti. Nem sokkal jobb a felhős tigrismacska helyzete sem: épphogy felfedezték, máris a veszélyeztetett kategóriába sorolják.

Az állatvédők minden tőlük telhetőt megtesznek értük, segítenek beoltani a helyiek házi kedvenceit a tigrismacskákra is kockázatot jelentő betegségek, például a szopornyica ellen, valamint rehabilitálják, majd szabadon engedik a faj illegálisan tartott példányait.

Sajnos több különleges macskafajról is elmondható, hogy a kihalás fenyegeti. Ez alól az ikonikus skót vadmacska sem jelent kivétel. Hogy miért, arról itt olvashatsz.

(A nyitókép és a cikkben elhelyezett kép is illusztráció, oncilla látható rajta.)

brazília felfedezés felhős tigrismacska macska tigrismacska veszélyeztett faj
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!