hirdetés

Ezek a macskafajták kerülhetnek a közeljövőben hivatalosan elfogadott státuszba

Hangai Lilla

2024. július 29 - Képek: Getty Images Hungary

Mielőtt a The International Cat Association (TICA; az egyik legnagyobb, macskafajtákat nyilvántartó szervezet) hivatalosan is elfogadna egy fajtát, vagyis az bekerülne a bajnoki osztályba, két lépcsőn kell keresztüljutnia.

hirdetés

Jelenleg 3 új macskafajta van az Advanced New Breeds osztályban, ahonnan már csak egy lépés, hogy a fajta versenyezhessen is.

A Highlander is egy új macskafajta

A TICA osztályairól röviden

A Preliminary New Breed (Előzetes Új Fajta) a kezdő szint. Ezek a fajták jogosultak szerepelni a TICA által jóváhagyott kiállításokon, de nem szereznek címeket vagy pontokat az Éves Díjra, és speciális szabályokat kell követniük ahhoz, hogy jogosultak legyenek a bajnoki státusz megszerzésének következő lépésére.

Az Advanced New Breed (Haladó Új Fajta) a második szint. Ezek a fajták szintén jogosultak szerepelni a TICA által jóváhagyott kiállításokon, de még ők sem szerezhetnek címeket vagy pontokat az Éves Díjra, és úgyszintén speciális szabályokat kell követniük ahhoz, hogy jogosultak legyenek a bajnoki státuszra.

A Championship Breed (Bajnoki Fajta) a legfelső szint. Olyan macskafajták tartoznak ide, amelyeket elfogadtak a bajnokságra, és elismerték, hogy jogosultak a TICA által jóváhagyott kiállításokon versenyezni, valamint jogosultak a megfelelő címekre és/vagy az Éves Díjakra. Ezeknek a macskáknak legalább 8 hónaposnak kell lenniük, és lehetnek ivarosak vagy ivartalanítottak is. A törzskönyvezett, de 8 hónaposnál fiatalabb cicák nem kapnak címeket, de jogosultak a TICA által jóváhagyott kiállításokon való részvételre, és pontokat szerezhetnek az éves díjakért.

Van egy negyedik kategória is, a Non-Championship Breed (Nem Bajnoki Fajta). Ez az osztály a nem fajtatiszta házi macskákból és cicákból áll. A házi kedvencek a bajnoki fajtákhoz hasonlóan kaphatnak címeket és részt vehetnek a TICA által jóváhagyott kiállításokon, valamint pontokat is szerezhetnek az éves díjakért. A házi kiscicák nem kapnak címeket, de jogosultak versenyezni a TICA által jóváhagyott kiállításokon, és pontokat is szerezhetnek az éves díjakért.

Serengeti: 

Ez a 3 új macskafajta vár jelenleg a bajnoki osztályba való bejutásra

A Highlander hosszú és rövid szőrű változata a szervezetnél két külön fajtának számít, ám a jellemzőik ezen tulajdonságukon kívül megegyeznek, így egyben mutatjuk be őket.

1.) Highlander

A Highlander kifejlesztése 2004-ben kezdődött azzal a céllal, hogy egy olyan házi macskát hozzanak létre, amely nagymacskás megjelenéssel rendelkezik. A fajta kitenyésztéséhez olyan hibrideket használtak fel, mint a Desert Lynx és a Jungle Curl.

Előbbi megjelenése a hiúzra hasonlít, rövid farka van, mintázata pedig márványos vagy pöttyös. Egyelőre csak a Rare and Exotic Feline Registry ismeri el, a leírásukban a következő olvasható: „Míg a Desert Lynx ma már teljesen házi macska, úgy tenyésztették ki, hogy hasonlítson a vörös hiúzra. A különböző macskafajtákkal végzett szelektív tenyésztés generációi során a fajta számos, a vörös hiúzhoz hasonló tulajdonságot mutat.”

A Jungle Curl maga is egy hibrid macskafajta. A mocsári macska vagy  a chausie (amely maga is a mocsári macska keresztezésével jött létre), valamint olyan görbe fülű fajták keresztezése, mint az amerikai görbefülű. (Más géneket is bevontak még az egyenletbe Serengetitől a bengálin át a szavannáig.)

A Highlander igen feltűnő megjelenésű; rövid farka, görbe fülei, izmos testalkata egyből magukra vonják a figyelmet, ám a rajongói szerint mégsem ezzel hódítja meg elsősorban a szíveket. Bolondos, vidám természetével garantálja, hogy a rosszkedvnek esélye se legyen a társaságában. Rendkívül szociális, szeret a figyelem középpontjában lenni. Viszonylag csendes cica, ám rengeteg levezetésre szoruló energia lakozik benne. Mind mentális, mind fizikális lefárasztására nagy hangsúlyt kell fektetni.

A Highlanderek gyakran polidaktilok, vagyis több lábujjuk nő a szokásosnál: 

2.) Serengeti

A Serengeti macskát Karen Sausman, a kaliforniai Kingsmark Cattery tulajdonosa és hivatásos természetvédelmi biológus hozta létre. A célja az volt, hogy megalkosson egy olyan fajtát, amely a szervál megjelenését idézi. Azonban, ellentétben a szavannával, a Serengeti macskákban nincs szervál vér; bengálik és keleti rövidszőrűk keresztezésével jöttek létre.

Az ideális Serengeti közepes méretű, hosszú lábakkal. Elegáns, szoborszerű, szögletes felépítésű macska, nagyon egyenes testtartással. Szembetűnő esetében még a hosszú nyak, valamint a feltűnően nagy, kerek hegyű fülek, amelyek a fej hosszával egyenlőek.

Szelíd, magabiztos, barátságos és éber cica. Bár az új helyeken néhány pillanatig félénk lehet, amint megszokja új gazdáját és otthonát, tépőzárcicává válik, akiknek az jelenti a legnagyobb boldogságot, ha a gazdával lehet, és segíthet neki bármiben, amit éppen csinál. Rendkívül mozgékony, aktív fajta; imád mászni és a magaslatokon időzni. Kifejezetten vokális lehet, ami valószínűleg a keleti ősöktől ered; mindenféle témához hozzá tud szólni, egy Seregeti mellett biztosan nem fogod magányosan érezni magad.

Ebben a cikkünkben olyan döbbenetes fajtákról olvashatsz, amik  kísérleti státuszban vannak.

highlander macskafajták serengeti
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!