hirdetés

7 alapszabály, ha macskával utazol

Szénási Szimonetta

2024. június 1 - Képek: Getty Images Hungary

A küszöbön a nyár, ami egyet jelen a vakációval. Ha idén kedvenced is veled tart, az alábbi tanácsokat feltétlenül fogadd meg: az utazás múlhat rajta!

hirdetés

A nyaralás egy állattartó számára az izgalom és az izgatottság mellett mindig kihívás is: hova tegye kedvencét, míg távol van. Szerencsére ma már a rokoni vagy baráti szívességkérések mellett léteznek hivatásos cicaszitterek, akik vállalják az állatok gondozását, ám ami még jobb hír, hogy a legtöbb helyre már kedvenced is veled tarthat. A közös kiruccanás azonban komoly előkészületeket igényel mind az állat egészsége, mind az út miatt. Elég ugyanis egy apró hiba, vagy egy elfelejtett holmi, és kudarcba fullad a tervezett kikapcsolódás. Emellett nyugodtabb is lesz az utazás a macska számára is, ami szintén fontos szempont.

A közös utazásra fel kell készülni

1.) Nagyon fontos a rutin

Macskatartóként biztosan tudod és tapasztalod is, milyen fontos kedvencednek a napirend. A megszokott sorrendben történő dolgok biztonságérzetet adnak, amitől az állatok (és nemcsak a macskák, de a kutyák is) kiegyensúlyozottak lesznek. Így akármilyen hosszabb-rövidebb távollétet tervezel, fontos, hogy azt megpróbáld minél inkább a szokott rutinhoz igazítani.

2.) Ellenőrizd a macskahordozót

Bármivel is utaztok, cicádnak szüksége lesz a hordozójára. Valószínűleg már van neki, hiszen a legtöbb gazdi az állatorvosi vizitekre is abban viszi kedvencét. Amennyiben még nincs, úgy olyat válassz, amiben kényelmesen elfér a macska, azaz fel tud állni benne, és meg is tud fordulni. Nagyobb fajták, például a maine coonok esetében megesik, hogy a méretük miatt nem is macskáknak, hanem kutyáknak készült dobozt kell venni, hogy a macska számára kényelmes legyen az utazás.

Praktikusabb az olyan szállítóbox, amelynek egyben leemelhető a teteje. Így könnyebb ki-betenni a macskát, mintha csak az elülső, kisebb nyíláson kellene kihúzni, majd bepasszírozni. Emellett az eszköz legyen könnyen nyitható-zárható, a zárszerkezet pedig biztonságos.

Ellenőrizd a hordozó zárját, nehogy útközben eltűnjön kedvenced!

A már meglévő boxnál is ezt kell elsősorban ellenőrizni. Egy elhasználódott, könnyen nyitódó zár magától, vagy a macska piszkálására is elengedhet. Az állat pedig a repülőn, vagy a forgalmas út szélén fog nekiindulni. Életveszélyes! Másrészt azt is nézd meg, nincs-e repedés, sérülés a dobozon, ami eltörhet, vagy megsértheti az állatot.

Tegyél egy puha plédet a doboz aljára, hogy útközben kényelmesen tudjon pihenni kedvenced. Amennyiben autóban utaztok, a legjobb, ha a dobozt a biztonsági övvel rögzíted, és ha hosszú lesz az út, némi vizet és ételt is készítesz be az állatnak. Ennek ellenére rendszeres időközönként álljatok meg, és ellenőrizd, minden rendben van-e vele.

Ha cicád még nem volt bedobozolva, időben kezd el hozzászoktatni az eszközhöz, nehogy ráadásként sokkolja az első alkalom az amúgy is stresszes utazás alatt.

A boxhoz hozzá kell szoktatni az állatot

2.) Póráz és hám

Ha repülővel utaztok (légitársaság-függő, engedik-e a kisállatok szállítását), úgy a puha aljú szállítóeszközök a jobbak, és az is fontos, hogy a macskán legyen hám, illetve pórázzal tudd rögzíteni azt a dobozhoz, hogy az esetleges ellenőrzésekkor nehogy kereket oldjon a riadt jószág.

3.) Egyeztess az állatorvossal

Utazás előtt mindenképp ajánlott elvinni orvoshoz a macskát. Egy rutin vizsgálat garantálja, hogy kiderüljön, ha bármi gond van az állattal, továbbá a szükséges papírokat, oltásokat is ellenőrizhetitek. A kisállatútlevél kiadását mikrochiphez, valamint a veszettség elleni védőoltás beadásához kötik, ám a pontos feltételekről tájékozódj a fogadó ország hivatalos tájékoztatóiból, valamint a légi- vagy vasúti társaságnál.

A nyugtatószerekről megoszlik a vélemény. Egyes repülőkre nem is engednek fel kábított, begyógyszerezett állatot, ahogy ezt Az Én Kutyám oldalán részleteztük, valamint a készítmények lehetséges mellékhatásaival is számolni kell.

Alapszabály, hogy orvosi jóváhagyás nélkül ne adj semmit kedvencednek!

4.) Higiéniás előkészületek

Az utazás idején előfordulhatnak balesetek, így legyen nálad egy-két váltó takaró, nedves törlőkendő, fertőtlenítőszer, valamint tiszta víz. A bentre szoktatott kutyáknál jól bevált, földre teríthető nedvszívó pelenka ezúttal is nagy segítség lehet a szállítódobozba helyezve.

A póráz és a hám garantálja, hogy a macska ne tudjon elszökni

5.) Vidd az almot

A cicák többsége nagyon érzékeny az alom milyenségére, így ha megoldható, vidd magaddal a megszokott alomtálcát, és a már bevált alomtöltetből is legyen nálatok.

6.) A megszokott játékok biztonsága

A jól ismert, kedvelt játékok ismerősségükkel meg fogják nyugtatni a cicádat. Ugyanígy a saját fekhely is segíthet otthonosan érezni magát a macska az utazás alatt, bárhol is legyetek.

A kedvenc játék jó szolgálatot tehet

7.) Ne felejtsd otthon a szükséges dokumentumokat

Az oltási könyv és az útlevél mindenképp legyen nálatok, méghozzá könnyen hozzáférhető helyen, hiszen bármikor elkérhetik.

Amennyiben érdekel, miként dolgoznak a cicaszitterek, ide kattintva bepillantást nyerhetsz a munkájukba egy aktív pótanyuka beszámolóján keresztül.

macskaalom mikrochip nyaralás oltások póráz utazás útlevél
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!