hirdetés

Így segítenek a keresőkutyák a veszélyeztetett vadmacskák védelmében Magyarországon

Vermes Nikolett

2023. május 15 - Képek: Getty Images Hungary

A macskafajták között különleges, vadon élő állatok fontos szerepet töltenek be a biológiai körforgásban. A vadmacskák védelme ma különösen fontos. Erre vállalkozott néhány bátor jelentkező.

hirdetés

A fajta védelme érdekében új eszközökkel dolgoznak a szakemberek. Így képesek felmérni az állományra vonatkozó adatokat. A vártnál meglepőbb információkra lettek figyelmesek a kutatók. Hazánkban egyre kevesebb vadmacska él.

A vadmacska szaporulat folyamatosan csökken idehaza.

 

Védjük a vadmacska fajt!

A vadmacska (Felis Silvestris) a Kárpát-medence őshonos, 1974 óta védett, 2012-óta fokozottan védett kisragadozója. A fajta védelme kiemelt feladattá vált, hiszen a vadmacska kulcsfontosságú szerepet tölt be a biodiverzitás és az élőhelyeken kialakult ökológiai egyensúly fenntartásában.

A hazai állomány védelmében két éve egy Vadmacska Fajmegőrzési Program is indult. A program céljai a Pilisben, a Visegrádi-hegységben és a Budai-hegységben élő vadmacskák felmérése, adatgyűjtés az egyes állatokról és a populációról, valamint az állatok genetikai tisztaságáról, illetve a vadmacskák életmódjának és élőhelyének megismerése, azonosítása, és ezáltal, a faj hosszú távú megőrzése.

Vadkamera és szőrcsapda

A projekt által a kutatók nagyobb teret kapnak a vadmacska faj felderítésére. Annak érdekében, hogy megismerjék az állomány csökkenésének okát, különböző modern eszközöket használnak. Ilyen a vadkamera és a szőrcsapda, amelyek segítségével megfigyelhetik egy állat mindennapjait.

A begyűjtött forrásokat, vagyis a videofelvételek és az állatok szőrét folyamatosan elemzik. Ebből kiderül, hogy milyen területeken élnek, hol bújnak el, mire vadásznak, illetve milyen veszély fenyegeti a macskákat. Egy éve pedig újabb módszert is bevetettek a tudósok. A tesztprojektként induló keresőkutya-program célja a hagyományos állomány-felmérési módszerek kiegészítése. A kiképzés alatt álló négylábúakkal nagyobb területeket lehet átvizsgálni.

Így néz ki egy vadmacska.

Hova tűnnek a vadmacskák?

A kutatással egy gond van. Az eszközök használata során problémát okoz, hogy a csalizott megfigyelőhelyek sok más faj számára is nagyon izgalmasak, különösen a nyestek és nyusztok, valamint – túrással – a vaddisznók zavarják az adatgyűjtést. Ezért nincsenek pontos adatok arra vonatkozóan, hogy mi állhat a populáció csökkenése mögött. Csupán tippelni lehet. Ezért a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy segítsük a vadmacska-fajfenntartást.

Tehát, amikor túrázás közben meglátunk egy példányt, semmi esetre se bántsuk, inkább várjunk egy helyben, ameddig elmegy. Ezen kívül ügyeljünk rá, hogy ne hagyjunk magunk után szemetet a vadmacskák természetes élőhelyén. Ne szemeteljünk az erdőben! Végül, ismertessük meg a gyerekekkel is ezt a ritka fajt, hogy később bennük is felelősség ébredjen a faj védelme érdekében. Hogy honnan ismerjük fel a vadmacskát? Füle hegyesebb, teste nagyobb, vastagabb, végtagjai erősebbek, szőre dúsabb, színe szürkésbarna.

állatvédelem beszédes macskafajta vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!