hirdetés

Így derítheted ki, hogy van-e vadmacska gén a cicádban

Gerhát Petra

2024. július 1 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Egyre többek által ismert tény, hogy házi kedvenceink és a vadmacska populáció egymással is képes szaporodni.

hirdetés

Bár a legtöbb, házi kedvencként tartott macska igazán szoros kapcsolatban él gazdájával, akadnak kevésbé szelíd példányok is az emberek környezetében. Vajon bennük már van vadmacska gén, netán a szocializáció hiánya okozza távolságtartó viselkedésüket? Ha benned is felmerült valaha a kérdés, most megmutatjuk, miként járhatsz a dolog végére.

A házimacskákban rejlő vadmacska genetikát vizsgálják a kutatók

A vadmacska és házi macska kereszteződéséből születő cicák kinézetre nagyon változatosak lehetnek, a viselkedésükről azonban még nagyon keveset tudunk. A Hun-Ren Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és az ELTE Etológia Tanszékének etológusai most azt vizsgálják, mennyire elterjedtek a vadmacska-tulajdonságok a magyarországi házimacska-populációban.

Pontos létszámadataink nincsenek az ember elől rejtőzködő, leginkább éjszakai és szürkületi életmódot folytató európai vadmacskáról. A becslést nehezíti az is, hogy a házi macskák elterjedésével együtt egyre növekszik az alig több mint egy évtizede önálló fajnak tekinthető hibridek jelenléte is. 

„Egy húsz évvel ezelőtti genetikai vizsgálat szerint az európai állományok között az itthoni vadmacska-állományban a legnagyobb a hibridek aránya, körülbelül 40%. Az utóbbi évek szőrcsapdázással gyűjtött mintáinak genetikai vizsgálatai szerint azonban ez az arány még ennél is nagyobb lehet.”

– összegzi a hibrid macskákkal kapcsolatos felmérések eredményeit a Hun-Ren honlapja.

Szőrcsapdákkal keresik a vadmacska hibrideket

A szőrcsapdák lényege, hogy a vizsgálandó terület több pontján macskagyökér és macskamenta kivonattal kezelt, tapadó felületeket hoznak létre a kutatók. Az ezekhez dörgölőző macska jó esetben néhány, vizsgálatra alkalmas szőrszálat hagy a csapdában. Ezt követően genetikai vizsgálattal már megállapítható, hogy tisztavérű vadmacska, házimacska vagy a kettejük hibrid utódja hagyta hátra a szőrszálat.

különféle módszerekkel keresik a vad- és házimacska hibrideket

A vadmacska általában a cirmos mintázatú házimacskához hasonlít, de a kameracsapdák felvételein egyéb különbségek is megfigyelhetőek olykor. A harmadik, talán legbiztosabb vizsgálati módszer, ami a kutatók rendelkezésére áll, az elpusztultan talált példányok boncolás utáni vizsgálata. Most egy negyedik vizsgálati módszert is beépítettek a kutatók a populáció genetikai tulajdonságainak feltérképezése érdekében, a macskatartókat is bevonnák az adatgyűjtésbe.  Kérdőívükben  arra keresik a választ, hogy mennyire elterjedtek a vadmacska tulajdonságok, illetve gének a magyarországi házimacska populációban. Szívesen fogadnak mellé olyan fényképeket, kameracsapdás felvételeket, helyszínleírásokat is, amelyek természetben megfigyelt élő, vagy utakon elpusztultan talált, vélhetően vadmacskákról készültek.

A te macskádban is lehet vadmacska gén

A kérdőíves adatgyűjtés során macskád külső jellemzőit, vokalitását, illetve tulajdonságait kell majd megadnod, sőt, fényképeket is csatolhatsz róla. Ha úgy véled, esélyes, hogy vadmacska ősökkel is rendelkezik, akár a kutatás második szakaszába is becsatlakozhatsz, ahol már viselkedés- és DNS-teszttel is segítheted az etológusok munkáját.

etológus genetika hibrid macska vad macska vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!