Veszett macskát találtak – a NÉBIH figyelmeztetést adott ki
2024. január 27 - Képek forrása: Getty Images Hungary
2024. január 27 - Képek forrása: Getty Images Hungary
Nem csak a kutyákra, a macskákra is veszélyes kór terjed Kelet-Magyarországon. Tegnap a Nébih veszett macska miatt adott ki felhívást.
Az ukrán határ közelében a veszettség hónapok óta nagy gond. Az én kutyám magazin alig pár napja figyelmeztette olvasóit az egyre rosszabb helyzetre. November óta tűnnek fel a keleti határ mentén veszett állatok, ám eddig csak kutyáknál és aranysakáloknál mutatták ki a veszélyes kórt.
Az ukrán háború miatt olyan nagyvadak jelentek meg tömegével az országban, melyek a korábbi évtizedekben csak alkalmanként bukkantak fel Magyarországon. A harci cselekmények elől menekülő vadak száma hazánkban is folyamatosan növekszik. A sakálok emberekre nem, de a kutyákra és a macskákra is veszélyesek lehetnek.
Január 1-jén egy Tiszabecsen elpusztult kutyánál, két nappal később pedig egy aranysakálnál állapított meg veszettséget a hatósági állatorvos. A térségben nem ezek voltak az első esetek, már tavaly ősszel a megszokotthoz képest sokkal több állatnál diagnosztizáltak veszettséget, ebzárlatot is elrendeltek, amit idén megerősített a Nébih. Megkezdték a rókák gyérítését is.
A Nébih laboratóriuma január 26-án ismét veszettséget igazolt, ezúttal egy kóbor macskánál. A fertőzött állatot Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, az ukrán határ közelében találták.
A hatóság közleményt adott ki a teendőkről.
A Nébih ezúton is felhívja a kutya- és macskatartók figyelmét a veszettség elleni védőoltás rendszeres beadatásának kiemelt fontosságára! – áll közleményükben.
A veszettség gyanújának bejelentése jogszabályi kötelesség, az idegrendszeri tüneteket mutató, elhullott háziállatok, valamint az elhullottan talált vadállatok esetében az állategészségügyi hatóság gondoskodik a mintavételről.
Ha valaki rendellenesen viselkedő, emberre támadó vagy idegrendszeri tüneteket mutató vadállatot vagy háziállatot lát, haladéktalanul jelentse az illetékes állategészségügyi hatóságnál, az elhullott rókákat pedig a Nébih ZöldSzámán (06/80/263-244)!
Bővebb információk: https://portal.nebih.gov.hu/…/ujabb-veszettseggel…
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek