hirdetés

132 éves lett volna a világ egyik legidősebb macskája

Vermes Nikolett

2023. július 10 - Kép: Getty Images Hungary

Elpusztult a 1994-ben született macska, aki egy félreértés miatt már sosem kerülhet be a Guinness Rekordok Könyvébe. De hogyan élhet ilyen sokáig egy cica? Állatorvost kérdeztünk.

hirdetés

Ritka eset történt a német kandúrral, aki már közel volt ahhoz, hogy betöltse harmincadik életévét. Ezzel a világ egyik legidősebb macskája volt. De a sors közbeszólt. A hosszú és boldog éveket a felelős gazdák gondoskodásának köszönhette.

Igazán idős volt

A németországi Altöttingben élő Stupsi 28 éves és nyolc hónapos korában, nem bizonyítottan a világ egyik legidősebb macskájaként pusztult el. Ez emberi években közel volt a 132 évhez. (Ha szeretnéd kiszámolni cicád emberi életkorát, EBBEN a cikkünkben segítünk a képlettel.)

Gazdája, Marina Tackovic próbálta bizonyítani, hogy kedvence valóban közelebb állt a harminchoz, mint a húszhoz, de az 1994-ben készült fotókat nem fogadta el a Guinness Rekordok bizottsága. Szükség lett volna az állat törzskönyvére is, viszont ezt sehol sem találta a család. Mindenesetre annyi biztos, hogy Stupi valóban nagyon idős volt. Marina külön Instagram oldalt készített a macska számára, ahol a követők saját szemükkel láthatták, hogyan telnek az állat mindennapjai. Szomorú, ahogy a legutóbbi posztok leírják Stupi állapotát. A macska szeretett az ablakban pihenni, hiszen innen látta az egész udvart, de az utolsó napokban már csak a járólapon feküdt gyengén, kedvetlenül.

Hogyan élhet ilyen sokáig egy macska?

Stupi esetében bizonyára sokat számítottak az életkörülmények. Nyugodt környezetben élt gazdájával és annak szüleivel, akik nagyszülői szeretettel gondoskodtak róla. Még egy külön játékszobát is berendeztek a szőrős családtagnak, hogy valóban minden igényét kielégítsék. Amennyiben egy állat ideális helyen él, vagyis adott számára a megfelelő táplálkozás és mozgástér, akkor valóban több tíz évig élhet.

A macskák 15-20 évig élnek, de természetesen minden egyed más-más ütemben öregszik. Általában 10 éves korban tekinthetjük idősnek kedvencünket

– mondja Hegedűs Erzsébet állatorvos, majd azonnal leszögezi, hogy az idős kor természetesen nem betegség, de tekintsük rá fontos jelzésként, ekkortól már jobban oda kell figyelni kedvencünk egészségére és a betegségek megelőzésére.

Hogyan növelhető kedvencünk életkora?

Fontos kérdés, hogy miként tudsz segíteni abban, hogy kedvenced hasonlóan szép kort érjen meg.

Érdemes tudni, hogy a kor előrehaladtával a macskáknál pajzsmirigy túlműködés fordulhat elő, valamint ilyenkor gyakoribb a cukorbetegség kialakulása is. Nem ivartalanított nőstény állatoknál jelentkezhet a méh mirigyeinek túlburjánzása, majd következményes gyulladása. Ezek a betegségek különféle módszerekkel (gyógyszerekkel, sugárkezeléssel, műtéttel) kezelhetők.

– összegzi az állatorvos, aki arra figyelmezteti az idős cicák gazdáit, hogy rendszeres szűrővizsgálatokkal támogassák kedvencük egészségmegőrzését.

Ezek a következők:

  • részletes fizikális vizsgálat,
  • vizeletvizsgált,
  • vérvétel és vérminta laboratóriumi vizsgálata,
  • hasi ultrahangvizsgálat,
  • mellkasi röntgenvizsgálat.

A vizit kimutatja, hogy milyen időskori betegségek jelentkezhetnek az állatnál. Amennyiben időben felismerjük a szövődményeket, a macska súlyos megbetegedése elkerülhető. Érdekesség, hogy az ivartalanítással a kandúrok élete kétszeresére nő, a nőstényeké 62 százalékkal lesz hosszabb. Tegyünk meg mindent a cica védelme érdekében!

beteg macska ápolása guinness rekord idős macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!