hirdetés

A 7 leggyakoribb viselkedési probléma és megoldásuk

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 29 - Képek: Getty Images Hungary

Macskatartóként számolnod kell azzal, hogy adódhatnak nehezebb, sőt, egyenesen kellemetlen szituációk. Szerencsére ezeket lehet orvosolni, ha tudod, mit miért csinál az állat.

hirdetés

Az alábbi dolgok bosszantók lehetnek, ám valamennyi viselkedés üzenet a macska részéről. Vegyük sorra, mivel mit szeretne kommunikálni, majd azt is, miként oldhatod meg a helyzetet!

Az alomhasználat kardinális kérdés

1.) Az alom elkerülése

Ha kedvenced nem használja az almát, helyette a lakás különböző pontjaira ürít, annak több oka is lehet. Ha nem a lakás megfelelő pontján van az alkalmatosság – túl zajos, forgalmas a helyiség –, az annyira zavarhatja a cicát, hogy inkább bele se megy. Ugyanígy egészségügyi okok is állhatnak a háttérben; a húgyúti panaszok sok fájdalommal járnak, amit az állat összekapcsol az alommal, emiatt pedig kerüli. De más orvosi probléma is bánthatja a macskát. Végezetül megesik, hogy az alomtálca típusa, vagy a töltet nem tetszik a cicának. Ha túl magas az alom pereme, gondot okozhat a be-, illetve a kimászás. A túl kicsi, vagy a zárt doboz is zavarhatja a cicát. A töltetnél pedig a túl szúrós szemcsék, valamint az állag és az illat lehetnek a gond forrásai. Az is zavaró, ha nem elég tiszta a toalett. Naponta minimum egyszer ki kell lapátolnod az almot, de nagyobb dolog esetén a legjobb, ha azonnal takarítasz.

Gondold át, megfelelő helyen van-e az alom, valamint vedd szemügyre az általad használt alomtöltetet. Itt találod macskaalom kisokosunkat, amiben számos hasznos tippet adunk a tökéletes felszerelés kiválasztásához. Azonban egészségügyi oldalról is meg kell vizsgálni a kérdést; a biztonság kedvéért azt javasoljuk, ürítési problémák esetén vidd el egy soron kívüli vizitre kedvencedet.

A megfelelő tisztaság nagyon fontos a macska számára

2.) Jelölgetés

Általában az ivaros kandúrok szokása, főként ivarzási időszakban, de a nőstények, és ritkán még az ivartalanított cicák is jelölgetnek. A vizeletspriccelés a területjelölésre szolgál, és főként egy másik macskának üzennek vele. Azonban stresszhelyzetre is reagálhatnak így.

Ha még ivaros a cicád, első lépésben az ivartalanítást ajánljuk. Az esetek döntő többségében ez meg is oldja a problémát. Ha már ivartalan kedvenced jelöl, akkor arra kell fényt derítened, mi zavarja az állatot. Lehet, hogy unatkozik. Játssz és foglalkozz vele többet. A kinti macska beszoktatása idején is előfordul, hogy így vezeti le a helyzet generálta feszültséget az állat. Az odafigyelés és a türelem ilyenkor is orvosság. Ha nem múlik el a probléma, akkor ezúttal is orvoshoz kell vinni a macskát, hogy kiderüljön, nincs-e egészségügyi oka a jelölésnek.

A jelölgetés gyakran az unalomra vagy a stresszre vezethető vissza

A megfelelő takarítás is nagyon fontos ebben az esetben is. Az ammóniás és a klóros készítmények csak rontanak a helyzeten. Itt részleteztük, milyen szerekkel teheted szagmentessé a lakásodat.

3.) Kaparászás

A macska nemcsak azért kaparja a bútorokat, hogy a karmát élezze, hanem a mancsán levő illatmirigyekkel jelöl is. Hogy megóvd a berendezést, szerezz be egy vagy több kaparófát, ahol nyugodtan kiélheti az ösztöneit. Az elegendő stimulus is nagyon fontos; játssz naponta minimum 4×10 percet a cicáddal. Ez az élettartamát is megnövelheti az állatorvosok szerint.

A bútorok védelmében szerezz be egy kaparófát

4.) Durva játék

Ha kedvenced durván játszik veled, az joggal zavar, hiszen éles karmaival és fogaival komolyabb sérüléseket is okozhat. Ugyanakkor ez a viselkedés sem előjel nélküli a macska részéről. Többnyire akkor harapódzik el a helyzet, ha nem veszed figyelembe azokat a jeleket, amikkel a cica azt üzeni, neki már elég volt a mókából. Ha azt látod, hogy az állat már odébb állna, teste megfeszül, füleit lecsapja, akkor engedd menni!

Ám az is lehet, hogy rossz helyen nyúltál hozzá. A legtöbb cica nem szereti, ha a hasához érnek; ilyenkor védekezésképp átfogva a kezet haraphatnak és karmolhatnak is. Még a kezes, bújós cicáknál is bekapcsolhat ez a védekező ösztön!

Illetve a durvulás oka lehet, ha te is vadul játszol a macskával. Erősen simogatod, nyomorgatod, vehemenciád pedig az állatot is felpörgeti. Erről le kell szoknod! Ugyanígy sose engedd, hogy macskád zsákmányként vesse magát a kezedre vagy a lábadra! Ha megszokja, hogy így játszotok, ne lepődj meg, ha szokásává válik. Helyette maradjatok a békés, nyugodt lemozgatásnál.

Sose játssz durván a macskával!

5.) Kényszeres viselkedés

Ha macskád valamely tevékenységet már-már mániákusan űz, az jelezhet problémát. Például a kényszeres nyalogatás utalhat stresszre, unalomra, de betegségre is. Ha úgy veszed észre, kedvenced valamit zavaróan sokáig csinál, beszélj róla az állatorvossal. Unalom és stressz űzésére pedig a nyugodt, kiegyensúlyozott környezet, és a megfelelő mennyiségű közös időtöltés lesznek a megoldások.

6.) Éjszakai lármázás

Sok macska az éjszaka egy bizonyos szakaszában felpörög. Ennek oka abban rejlik, hogy krepuszkuláris állatok lévén kora este, illetve hajnalban a legaktívabbak, ami a vadászat szempontjából volt fontos a számukra. Ha erről szeretnéd leszoktatni a cicádat, időzítsd lefekvés előttre az utolsó játékot majd az étkezését. Kellemes kifáradva és teli hassal neki sem lesz kedve randalírozni. Másrészt, ha nem szeretnéd, hogy kora reggel hangos nyávogással követelje a jussát, a legjobb, ha nem reagálsz rá. Ellenben, ha a panaszáriára egy tál macskatáp a válaszod, a macska megtanulja, hogy így elérheti a célját. Ehhez természetesen arra van szükség, hogy legyen etetési rutin, az ajánlott napi 5 étkezés (legkevesebb 3) meghatározott idejével.

Azonban ha cicád tőle szokatlan módon kezd nyávogásba, zajongásba, a viselkedés a macska valamilyen panaszára, például fájdalmára utalhat. Ilyen esetben komolyan kell venni a jelzést!

Teli hassal békésebb lesz a pihenés

7.) Szeparációs szorongás

Ahogy a kutyák, úgy a macskák esetében is jelentkezhet szeparációs szorongás. Ezt orvosolhatod egyrészt azzal, ha az együtt töltött időben elegendő figyelmet szentelsz kedvencednek. Másrészt távolléted idejére hagyj elől biztonságos játékokat a cica számára, valamint szerezz be neki kaparófát, amin lemozoghatja magát. Az is segíthet, ha indulás előtt, illetve érkezés után körülbelül 15 percig nem veszel tudomást az állatról. Ennek magyarázata, hogy így nem hívod fel arra a figyelmet, hogy itt most valami nagy dolog történik. Előtte és utána azonban kényeztesd eleget a cicát!

ivartalanítás játék jelölés kommunikáció napirend szeparációs szorongás testbeszéd
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!