hirdetés

Ez az új macskatípus aggasztja az állatvédőket

Szénási Szimonetta

2024. november 14 - Képek: Getty Images Hungary

A megjelenésében is bizarr XL bully cat több szempontból is aggályos.

hirdetés

Aki jártas a kutyák világában is, annak az elnevezés már sugalhatja a kapcsolatot az XL bully cat és az XL amerikai bully kutyatípus között. Ez pedig nem véletlen: mindkét típusra jellemző a kis méret, a rövid lábak, és a módfelett izmos, zömök törzs. Mindezeknek köszönhetően pedig ezek a bullyk – mind macskaként, mind kutyaként – nem tűnnek épp arányosnak. Az Egyesült Királyságban született XL bully cat esetében az állatvédőket is aggasztja ennek a típusnak a megjelenése, mégpedig egészségügyi okokból. Mint az aggályaiknak hangot adó közleményükben kifejtik, a bully macskák jellemzői nem biztosítanak magas életminőséget, és hosszú élettartam sem várható az esetükben. (Az XL méretű amerikai bullyt azóta, mondhatni rekordgyorsasággal be is tiltották Nagy-Britanniában.)

Hogy alakult ki az XL bully cat?

A bully macskákban megjelenik a szfinx macskák szőrtelenségéért, valamint a munchkin rövid lábaiért felelős gén is. Ahogy korábban már kifejtettük, a munchkin érdekében szintén szót emeltek az állatvédők, aggodalmukat fejezve ki a túl rövid végtagok okozta életminőség-romlás, valamint az esetleges egyéb problémák, például az ízületi panaszok okán. Érdekesség, hogy míg a hasonlóan rövid lábakkal rendelkező kutyafajták – például a tacskók vagy a corgik – esetében valóban nagyobb a kockázata ezen panaszoknak, a munchkin vizsgálatai ezt nem támasztották alá.

Az XL bully cat várható élettartama kérdéses

További aggályokat szül az, hogy a szőrtelenség következtében a bully macskáknak nincs bajusza sem. Ez pedig befolyással lehet a tájékozódási, valamint a térérzékelési képességeire. Ugyanakkor a szfinx macskák is lehetnek bajusztalanok, így ez nem újkeletű jelenség a macskavilágban. A nagyon ráncos, csupasz bőr továbbá megnövelheti a különféle bőrfertőzések, nyáron pedig a leégés, így a bőrrák kockázatát, amik további negatívumok az XL bully catet illetően.

Marjan van Hagen és Jeffrey de Gier, a hollandiai Utrechti Egyetem állatjóléti és szaporodási szakértői szerint ezek a mutációk súlyos egészségügyi következményekkel járhatnak a macskákra nézve, és korlátozhatják a mozgásszabadságukat. A kiscicák már így is korlátozottan képesek szabályozni a testhőmérsékletüket, és ezt a szőrtelenség még inkább megnehezíti, valamint fogékonyabbá teszi őket a légúti fertőzésekre.

Kendy Tzu-Yun Teng állategészségügyi epidemiológus és kollégái 2024 májusában készített tanulmányukban felmérték a macskák várható éves élettartamát, és megállapították, hogy az átlagos macska közel 12 évig él, de a szfinx macskák élettartama a legrövidebb – mindössze 6,7 év. A bully macskák, mivel szőrtelenek és rövid lábúak, kétszer annyi kihívással szembesülhetnek, mint a szfinx és a munchkin fajták.

Az alábbi angol nyelvű videóban a magukat az XL bully cat megalkotóiként aposztrofáló JungleBoiz Pet Service bemutatja a bully macskát:

 

A leendő gazdáknak óriási a felelőssége a bully macskák esetében is

Miként dr. Grace Carroll, a Queen’s University belfast állatviselkedési szakértője kifejti, a felelős vásárló magatartás az, ami gátat szabhat az XL bully cat, illetve valamennyi hasonló kétségeket felvető hibrid macska elterjedésének.

A fogyasztók kezében van a hatalom, hogy visszaszorítsák az állatok egészségét és jólétét figyelmen kívül hagyó, pusztán esztétikai célokat szolgáló tenyésztési gyakorlatokat

– fogalmazott a szakember.

Tehát magyarán: amire nincs kereslet, azt nem fogják kínálni sem. Emiatt nagyon fontos tisztában lenni a laikusok (a leendő gazdák) szerepével az állatok hibridizációjának folyamatában. Hiszen számos problémás fajta azért született, majd maradhatott életben, mert az embereknek igénye volt ezekre az új típusokra. Függetlenül attól, hogy az állatok sok esetben megszenvedik a különlegesnek titulált jellemzőiket. 

Ha kíváncsi vagy, milyen genetikai mutációk figyelhetők meg a macskák esetében, ebből a cikkünkből tájékozódhatsz.

Fontos tisztázni, hogy nem minden sajátos jegy az ember műve: számos természetes mutáció is megfigyelhető az állatoknál, és közülük több nem is okoz semmiféle problémát.

A borítókép illusztráció, egy szfinx macska látható rajta.

állatvédelem felelős állattartás genetikai mutáció hibrid macskafajták munchkin szfinx szőrtelen macska ápolása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!