Munchkin fajtaleírás: a cicavilág tacskója, aki az egyik legmegosztóbb macskafajta
2022. december 22 - Képek: Getty Images Hungary
2022. december 22 - Képek: Getty Images Hungary
A tacskómacskának is nevezett munchkin igazán apró lábakon éli életét, de ez nem gátolja abban, hogy egy vidám, jó kedélyű és játékos cica legyen. Sokakat azonban rendkívül megosztja a fajta létezése, ugyanis számos etikai kérdést felvet tenyésztése.
A fajta közönséges házimacskákból alakult ki, akiknek egy genetikai mutáció következtében szokatlanul rövid lábaik voltak. Ezt a különleges jegyet állandósították a tenyésztők az 1980-as években. Manapság nem ismeri el a munchkint minden macskaszervezet, és sokakat megoszt, hogy ez a cica ilyen apró lábakon él…
A fajta kialakulása mondhatni a véletlen műve. Különösen rövid lábú cicákat már az 1940-es években is jegyeztek az Egyesült Királyságban. Dr. H. E. Williams-Jones rövid lábú macskák négy generációját írta le, köztük egy 8 éves fekete nőstényt, akik rendkívül egészségesen éltek. A jelentés szerint anyja, nagyanyja és utódai mind hasonlóak, és az egyetlen különbség köztük és a normál macskák között a rövid lábak. Ez a vonal a második világháború alatt eltűnt. A tulajdonság 1956-ban Sztálingrádban, 1970-ben Új-Angliában és az 1980-as években Louisianában is megjelent.
Sandra Hochenedel, louisianai zenetanár 1983-ban talált két vemhes, rövid lábú nőstényt, akiket kutyája kergetett egy jármű alá. Egyikőjük a Blackberry nevet kapta, akit meg is tartott. A másik cicának, Blueberrynek pedig keresett egy szerető gazdát. Mikor Blackberry kiscicái megszülettek, a fél alomnak rövidek voltak a lábai. (A rövid lábakat egy dominánsan öröklődő gén okozza a fajtánál.) Közülük egy hímet, Toulouse-t Sandra odaajándékozta egy barátjának, Kay LaFrance-nek. A két cicát házimacskákkal keresztezték a változatos génállomány biztosítása érdekében. Ugyanis annyira megtetszettek nekik ezek az apró lábú kedvencek, hogy elhatározták, létrehoznak belőlük egy fajtát.
Először csak a baráti körben terjedtek el ezek a cicák, mígnem 1991-ben a TICA egyik kiállításán házimacska kategóriában nevezett egy rövid lábú egyed. A kritikusok azt jósolták, hogy a fajta hát-, csípő- és lábproblémái hasonlóak lesznek, mint néhány tacskónál. Sok éven át a munchkint nem fogadták el macskaversenyeken az ellentmondásos tenyésztés miatt. Dr. Solveig Pflueger kiállításbíró, genetikus és a TICA Genetikai Bizottságának elnöke határozott szószólója volt a fajta hivatalos elismerésének. Pflueger maga is munchkin macskák tenyésztője volt, kezdetben két egyedet küldtek neki Hochenedel tenyészetéből. Sok vita közepette a munchkint új fajtaként javasolták bejegyeztetni, és a TICA 1994 szeptemberében felvette a New Breed fejlesztési programjába. Az egyik veterán kiállításbíró, Katherine Crawford tiltakozásul lemondott, és a fajta tenyésztését a tenyésztői etika megsértésének titulálta. A munchkin 2003 májusában érte el a TICA bajnoki státuszt.
Jelenleg a két macskanyilvántartás, amely teljes mértékben elismeri a fajtát, a TICA és a Southern Africa Cat Council. A tenyésztők között vita folyik arról, hogy mely genetikai mutációk abnormálisak és potenciálisan hátrányosak a cicák számára. Katie Lisnik, az Egyesült Államok Humán Társaságának macskavédelemért és politikáért felelős igazgatója azt mondta: „Az állatok túlzott fizikai jellemzői miatt tenyésztése felelőtlenség, különösen akkor, ha ez veszélyezteti az általános egészséget.” Számos macskanyilvántartás nem ismeri el a munchkint a mai napig, ugyanis szerintük elfogadhatatlan egy ilyen tulajdonságokkal rendelkező állat tenyésztése.
A munchkin egy közepes termetű fajta. Lábai hosszát leszámítva mindenben olyan, mint egy átlagos cica, amely sajátos tenyésztési vonalának jellemzőit viseli. Általánosságban elmondható, hogy a munchkin bundája puha és finom tapintású, valamint lehet rövid vagy hosszú is.
Általánosságban elmondható, hogy a munchkin életvidám és kifejezetten játékos cica. Attól még, hogy lábai aprók, mozgékony és aktív kedvenc. Ugyanúgy szívesen szemlél a magasból, mint más cica, szeret a macskatornyon ülni és nézelődni, és a bútorokra is felmászik. Szeretetteljes és barátságos kedvenc, aki imád gazdájával játszani.
Ahogy említettük, számára is fontos a mászási lehetőség, a kaparófa és természetesen a sok-sok játék megléte. Általában jól kijön más cicákkal, kutyákkal és gyerekekkel is. Kíváncsi és aktív természet, akinek fontos, hogy részt vehessen a család mindennapjaiban.
Gondozása szőre hosszúságától is függ, de minden egyedet érdemes heti egyszer átkefélni. Szemei és fülei tisztaságára ügyelni kell, valamint karmait le kell vágni, ha túl hosszúra nőnének.
A munchkin rövid lábait okozó gén autoszomális domináns, ami azt jelenti, hogy nem kötődik a nemhez, és akkor jelenik meg, ha az egyik vagy mindkét szülőtől örökölte. Azonban halálos, ha a géneket mindkét szülőtől öröklik a kiscicák (az embriók az anyaméhben meghalnak). Ennek eredményeként a munchkineket csak normál házimacskákkal tenyésztik, fajtársaikkal nem. A munchkin-házimacska párosítások utódai egyenlő eséllyel lehetnek rövid vagy hosszú lábúak.
A fajtaszabvány kimondja, hogy a megengedett keresztezések olyan háziasított hosszú- vagy rövidszőrű macskákkal történhetnek, amelyek nem fajtatiszták. Az elismert fajtákkal végzett munchkin keresztezések az adott fajtának a rövid lábú változatait eredményezik.
Folyamatos vita folyik arról, hogy etikus-e a munchkin fajtaként való felismerése abnormális mutációja miatt. Az ellenzők szerint nem szabad olyan genetikai mutációt továbbörökíteni, amely rossz egészségügyi következményekkel járhat a macska számára. A támogatók rámutatnak arra a bizonyítékra, hogy úgy tűnik, hogy a munchkineknek nincsenek a fajtára jellemző egészségügyi problémái, és a macskák teljes életet élnek rövidebb lábakon is.
A fajta rövid lábaiért felelős gént ahhoz a génhez hasonlították, amely a tacskó és a corgi kicsiny termetét adja. Mivel azonban a macska gerince fizikailag különbözik a kutyáétól, a munchkinek nem szenvednek azoktól a gerincproblémáktól, amelyek néha az adott kutyafajtákkal kapcsolatosak. Az idősebb egyedeken végzett vizsgálatok nem találtak olyan állapotot, amely rövid lábú termetükből vagy esetleges szerkezeti problémáikból fakadna. Ezek a cicák hasonló élettartamra számíthatnak, mint hosszabb lábú társaik.
Kövess minket!