Így tilos felemelni a macskát: állatorvos mondta el, miként helyes
2024. január 2 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 2 - Képek: Getty Images Hungary
Sok macska gyűlöli, ha felveszik, mások viszont alig várják, hogy a gazdijuk karjaiban lehessenek. Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a cicád az utóbbiak táborát népesíti, fontos, hogy tudd, miként veheted fel a kedvencedet a lehető legbiztonságosabban.
Azt hihetnéd, hogy köztudott tény, hogy a cicák felemelésével kapcsolatban két aranyszabály létezik. Az egyik, hogy csak akkor emelgetjük, ha hagyja, a másik pedig, hogy emeléskor az egyik kézzel az állat mellkasánál fogjuk a bordakosarat, a másik kézzel pedig a hátsó lábai alatt támasztjuk. Ám sajnos ez nem mindig van így, a helytelen bánásmód pedig komoly balesetekhez vezethet. Állatorvost kérdeztünk, hogyan szabad felemelni egy macskát.
„A legtöbb macska nem szívesen van kézben – inkább ölben ülnek, és azt is csak akkor, ha épp kedvük van hozzá” – mondja dr. Kövess Bodó Andrea állatorvos. „Ha a gazdi mégis felveszi, mivel a macskák nagyon rugalmasak, emelés közben nem nagy a sérülés kockázata. Ám ha az állat menekülni próbál, vagy nem fogják eléggé stabilan, a rossz talajra érkezés, vagy a gazda szorítása okozhat balesetet.”
A felnőttek általában képesek megemelni egy macskát, ám gyerekeknél gyakran előfordul, hogy nem bánnak helyesen a cicával. Rengeteg videó kering a közösségi médiában, amelyeken a kicsik a mellső lábaiknál fogva húzzák a házi kedvencet, vagy épp teljes erőből magukhoz szorítják a szeretetük kifejezésére.
A család felnőtt tagjainak felelőssége megtanítani nekik, hogy a házi kedvencek nem plüssállatok. Ugyan vannak olyan cicák, akik békésen tűrik azt is, ha a picik nyúzzák őket, a legtöbb bársonytalpú nem ilyen türelmes, és akár tettlegességgel az illető tudtára hozza, hogy nem tetszik neki a dolog.
A szakértő elárulta, hogy az állatorvosi vizsgálatok során nagyon jól megfigyelhető, hogyan is szeret a macska kézben lenni.
Egy vizit általában mind a macska, mind a gazdi számára egy rendkívül stresszes helyzet. A cicákat általában mi szoktuk a vizsgálóasztalra helyezni, mert vagy ki sem akarnak jönni a szállító dobozból, vagy kitörnek belőle és menekülni próbálnak. Ritka, hogy egy tulajdonos határozottan és jól fogja a macskát a vizsgálat idejére. Ami jellemző, az az, hogy a macska, amikor látja, hogy nincs hová menekülni, felmászik a gazdájára és odabújik hozzá. Úgy tapasztaltam, hogy az állat ilyenkor maga helyezkedik el a számára kényelmes pozícióban, és a gazda feladata csak annyi, hogy biztonságosan fogja.
Nem meglepő, de onnan, hogy nem akar azonnal elmenekülni. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy attól, hogy a kedvenced számára az egyik pozíció kényelmetlen, lehet, hogy egy másik tetszeni fog neki.
Természetesen semmit nem szabad ráerőltetni a macskádra. Ám ha engedi, érdemes kísérletezned, melyik módszert preferálja – ha egyáltalán van olyan, ami komfortos a számára. Egyes cicák boldogan fekszenek háton a gazdijuk alkarján, miközben vakargatják a hasukat, mások a mellső lábaikat a vállra téve kézben vagy alkaron ülve érzik magukat biztonságban.
Engedd, hogy a kedvenced helyezkedjen – ha engeded neki, ő maga fogja megmutatni, hogyan fogd.
A már említett húzás-vonás mellett van még egy mód, ahogy szigorúan tilos felemelni a cicát.
Felnőtt macskát a grabancánál fogva nem szabad rendszeresen felemelni. A vizsgálatok során van, hogy alkalmazzuk a fogást a harapás elkerülése érdekében, ám ilyenkor az állat az asztalon van.
Vannak olyan helyzetek – például állatmentés során egy agresszívabb állat esetén –, amikor olykor-olykor alkalmazni kell a fogást. Ám a felnőtt állatok súlyukból és testfelépítésükből adódóan komoly sérülést szenvedhetnek, ha gyakran emelik őket a grabancnál fogva.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek