hirdetés

Így szoktasd össze kutyádat és macskádat biztonságosan

Ványik Dóra

2023. június 21 - Képek: Getty Images Hungary

Régóta tartja magát az elképzelés, miszerint a kutya és a macska nem lehet jó barát. Pedig megfelelő neveléssel, óvatos lépésekkel elérhetjük, hogy békében megférjenek egymás mellett.

hirdetés

Bár többen kimondottan kutyásnak vagy macskásnak tartják magukat, sok háztartásban mindkét állat előfordul, és valahogy el kell érni, hogy békében éljenek egymás mellett. A szakértők azt mondják, nincs különbség, hogy felnőtt macskához érkezik a kutyus, vagy fordítva, ügyes összeszoktatással elérhetjük, hogy barátok legyenek, vagy legalábbis ne menjenek egymás – és a gazdák – idegeire.

Különböző korú állatokat is össze lehet szoktatni.

Fontos az időzítés!

Ha tudjuk, hogy kutyát és macskát is szeretnénk, érdemes egyszerre hozni őket a házhoz, lehetőleg fiatal korban. Ilyenkor abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy – az alapjegyeken kívül – mi alakíthatjuk ki a személyiségüket, és könnyebb is összeszoktatni őket, valamint felépíteni a családon belüli hierarchiát.

Abban az esetben, ha nem egyszerre kerülnek a házhoz, illetve idősebb kutyánk van, és mellé érkezne egy cica, kezdjük jó előre az összeszoktatást! Megkérhetjük macskás ismerőseinket, engedjék meg, hogy óvatosan ismerkedhessen a kutyánk a cicájukkal, hogy egyáltalán megszokja egy másik állat jelenlétét.

Nyugodtan kérj segítséget tapasztalt cicás ismerőseidtől!

Figyelj a kutya és a macska személyiségére!

Ha már egy ideje van cicánk vagy kutyánk, és akkor döntjük el, hogy még egy állat érkezzen a házhoz, már pontosan ismerjük kedvencünk habitusát. Egy energikus, vidám kutya mellé érdemes olyan macskát hozni, aki szintén benne van a játékban, míg lustácska macskánkhoz jobban passzol egy nyugodtabb, visszafogottabb fajta, vagy már inkább felnőtt kutya.

Hagyjuk őket összebarátkozni!

Bár előfordul, hogy annyira szerencsés csillagzat alatt találkozik a kutya és a macska, hogy azonnal jól kijönnek, ez azonban inkább a ritkább eset. Teljesen természetes, ha 2-3 hét szükséges, hogy megszokják egymást. Hiszen a másik látványa, szaga és viselkedése is teljesen új, amihez idomulni kell. Ennyi idő kell általában ahhoz is, hogy a kutya megtanulja a macska reakcióit, például hogy ha csap felé vagy ráfúj, akkor egyértelműen nem kívánja tovább a társaságát.

Az első időben fontos, hogy jelen legyél, amikor ismerkednek!

Legyenek egyértelműek a határok

Hogy hosszútávon békében éljenek egymással, érdemes már az elején felállítanunk a határokat a két állat számára. Ám ezt mindenképpen úgy tegyük, hogy közben mindkettő nyugodt, biztonságos légkörben legyen. Sokat segíthetünk, ha például a kutya és a macska fekhelyére is teszünk egy-egy törölközőt, majd kicseréljük. Így még azelőtt megismerhetik egymás illatát, mielőtt szemtől-szemben találkoznának. Így kevésbé lesz számukra idegen a másik.

Ha esetleg van bébirácsunk, vagy valamilyen más módon el tudjuk érni, hogy először ne közvetlen közelről, hanem fizikai határ mellett találkozzanak, sokkal biztonságosabb és nyugodtabb lesz mindkettőjük számára ez az élmény. Aranyszabály, hogy az első időben csak úgy engedjük őket össze, hogy mi magunk is jelen vagyunk. Így ha szükséges, közbe tudunk lépni.

Mindkét állatra szánj elegendő időt!

Maradjon énidejük

Amikor egy kutya vagy egy cica korábban egyeduralkodó volt, és egyszer csak ott terem egy másik állat, az igazi sokkhatás. Megszokta, hogy a saját napirendjét senki nem zavarja meg, viszont most ott van egy kis szőrgombolyag, aki folyton körülötte sertepertél. Hogy a feszültség ne alakuljon ki – vagy nőjön – köztük, időnként hagyjunk szabad órákat az elsőként érkezőnek, és addig foglalkozzunk mi az új jövevénnyel.

Eközben engedjük meg azt is, hogy mindkét állat kialakíthassa a maga territóriumát. Ha tudjuk, hogy a kutyánk az előszobában szeret feküdni, akkor legyen lehetősége ezt háborítatlanul, a macska jelenléte nélkül megtenni. Ugyanígy kijelölhetünk a macska számára egy biztonságos pontot, például egy magas pihenőrészt, ahol nem kell tartania a kutya váratlan látogatásától.

Hagyjuk, hogy kellő távolságból ismerkedjenek!

Legyen ez egy pozitív élmény

Ha az új jövevénnyel való találkozás pozitív élményekhez kötődik, akkor sokkal könnyebben fog megbarátkozni a megváltozott helyzettel mindkét állat. Ha kedvesen összedugják az orrukat – vagy legalábbis nem ellenségesek egymással –, kapjanak finom falatokat, dicséretet, simogatást. Ugyanakkor nem szerencsés, ha a kutyát leszidjuk, ha nem barátságos az első perctől a macskával. Így ugyanis negatív érzelmet fog a cicához kapcsolni. Nem kell erőltetni sem, ha azt látjuk, hogy az adott helyzetben valamelyikük egyáltalán nem érzi jól vagy biztonságban magát. Próbálkozzunk türelemmel, és be fog érni a munkánk gyümölcse!

Egy jól nevelt kutyával könnyebb dolgod lesz.

Segít az alaptréning

Ha a kutya eddig nem tudta, érdemes az új macska érkezése előtt megtanítani neki az alap vezényszavakat. Ha hallgat az „ülj!” parancsra, sokkal könnyebb dolgunk lesz, amikor amúgy a macska után eredne.

fúj a macska játékos kutya macska barátság kutya macska összeszoktatás kutya macska szereti egymást nyugodt macska nyugodt macskafajták
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!